Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprawdzenie sygnału antenowego.

kaporwojtas 22 Jan 2014 08:40 27705 28
Tespol
  • #1
    kaporwojtas
    Level 10  
    Pytanie będzie proste, rzec można, że nawet lamerskie. Otóż mam w domu instalację tv kablowej, z której nie korzystam od jakiegoś czasu. Owa tv kablowa jest operatorem w bloku i dostarcza (od niedawna) sygnał DVB-t w swojej instalacji. Czy ktoś uprzejmie powie mi jak sprawdzić czy przewód w moim lokalu niesie w sobie sygnał bez podłączania tunera? Wszystkie urządzenia mam zabudowane w ścianie a chciałbym mieć dostęp do DVB-t w razie awarii mojego dostawcy TV (które ostatnio często się zdarzają). Jakie parametry powinien mieć sygnał w kablu (czy jestem to w stanie sprawdzić multimetrem).
    Zacne grono głów pełnych wiedzy w zakresie elektroniki przepraszam za tak prozaiczne pytanie jednocześnie prosząc o odpowiedź.
  • Tespol
  • #2
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    kaporwojtas wrote:
    Czy ktoś uprzejmie powie mi jak sprawdzić czy przewód w moim lokalu niesie w sobie sygnał bez podłączania tunera?

    Pożyczenie od kogoś tunera to najprostsze i najtańsze rozwiązanie.

    kaporwojtas wrote:
    czy jestem to w stanie sprawdzić multimetrem

    Nie, nie jesteś.
  • #3
    kaporwojtas
    Level 10  
    Doprecyzuję może pytanie. Mam wątpliwości czy kabel w moim mieszkaniu jest podpięty do skrzynki na klatce (do której nie mam dostępu) i to tylko chcę ustalić. Nie jakość sygnału itp ale tylko to, czy fizycznie kabel podpięty jest do ifrastruktury czy też jego drugi koniec frywolnie dynda w skrzynce "Multimedia S.A" w piwnicy mojego bloku, gdzie owa skrzynka się znajduje.
  • #4
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    Z moich doświadczeń (z tą samą firmą) wynika, że jeżeli nie uiszczasz im opłaty abonamentowej, to kabel ten wisi sobie swobodnie, do niczego nie podpięty.
  • #5
    kaporwojtas
    Level 10  
    O doświadczeniach z tą firmą nie będę pisał bo to temat na epopeję. Dopiero za pośrednictwem UOKiK wysłuchali moich racji jakkolwiek są operatorem w moim bloku więc pakiet "AZART" i DVB-T powinni (muszą) dostarczać w swoim kablu. Więc póki nie będę pewien, że kabel dynda, to nie będę do dziadów dzwonił bo mają zgubny wpływ na perystaltykę moich jelit a już sama rozmowa z ich wykwalifikowaną kadrą zaburza moją politykę wypróżnień.
  • #6
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    Pożycz zatem od kogoś tuner DVB-T i sprawdź, będziesz miał pewność.
  • Tespol
  • #7
    kaporwojtas
    Level 10  
    Panowie drodzy! Przecież w tym cholernym kablu muszą płynąć jakieś elektrony! Podłączenie dekodera nie rozwieje moich wątpliwości bo nie mam 100% pewności, że nadają tam sygnał DVB-t. U teściów w innym bloku-tak u kolegi w jeszcze innym nie. Musi tam być jakieś napięcie do jasnej anielki i musi być jakiś sposób sprawdzenia tego multimetrem. Nie wierzę, że nikt nie wie!
  • #8
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    Podłączyć multimetr możesz. Albo coś pokaże, albo nie. Zwłaszcza, jeżeli jest w nim jakaś składowa stała, to napięcie stałe powinien pokazać. Ale, czy to jest DVB-T czy coś innego, to już wiedzieć nie będziesz. Możliwe też jest, że od składowej w.cz. miernik po prostu zgłupieje i pokaże nie wiadomo co lub pokaże zero. Dlatego tuner to najpewniejsze rozwiązanie.

    Możesz też doposażyć się w analizator widma, skoro tak bardzo chcesz :lol:
  • #9
    kaporwojtas
    Level 10  
    Kolejny przykład na to, że nie ma łatwych sposobów na łatwe problemy. Dzięki za odpowiedzi. Idę po dekoder. Wpadł mi jeszcze szatański pomysł do głowy jak to sprawdzić. Myślałem o 230V AC do kabla i jak przyjadą monterzy to będę wiedział, że był podłączony a jak nie przyjadą znaczy, że dyndał. ;)
  • #10
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    kaporwojtas wrote:
    Myślałem o 230V AC do kabla i jak przyjadą monterzy to będę wiedział, że był podłączony a jak nie przyjadą znaczy, że dyndał.

    A jak kogoś porazi, to pójdziesz do kicia za głupotę ;) O zniszczonych telewizorach i innych odbiornikach nie wspominając.
  • #11
    kaporwojtas
    Level 10  
    Bez obaw! to miał być żart! Takich kretyństw chyba nawet gimbusy nie czynią. Jak wspomniałem mam z tą firmą na pieńku.
  • #12
    KOCUREK1970
    Network and Internet specialist
    kaporwojtas wrote:
    Otóż mam w domu instalację tv kablowej, z której nie korzystam od jakiegoś czasu. Owa tv kablowa jest operatorem w bloku i dostarcza (od niedawna) sygnał DVB-t w swojej instalacji

    kaporwojtas wrote:
    Multimedia S.A

    Spieszę koledze wyjaśnić, że MM dostarcza ofertę programową DVB-T, ALE nie w technologii DVB-T, tylko DVB-C, czyli i tak i tak potrzebuje kolega ich dekoder z aktywnym abonamentem, by taką ofertę obejrzeć.
    Żadna sieć kablowa, typu UPC, Vectra, MM, NIE dostarcza swoim okablowaniem sygnału DVB-T, a dlaczego, to kolega sobie poszuka w sieci.
  • #13
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    kaporwojtas wrote:
    Kolejny przykład na to, że nie ma łatwych sposobów na łatwe problemy.

    Ogólnym pojęciem czy kabel jest nakręcony na złącze rozgałęźnika może być pokazanie na multimetrze, że przewód ma "zwarcie" (0,1Ω).
    Niestety zależy to od rodzaju/typu wykorzystywanego rozgałęźnika w sieci TVKablowej i nie jest to jednoznaczne, że masz tam sygnał a tylko "domniemanie", że kabel jest do czegoś podłączony.

    Prosty miernik/sonda podwajacza diodowego dla w.cz. również pokaże czy w danym kablu jest sygnał w.cz. (czytamy : RTV).
    Jak wykonać prosty miernik - możesz poszukać w dziale Radiokomunikacyjnym a w przeglądarce wpisać słowa klucz :
    - miernik pola
    - pomiar w.cz.
    - sonda w.cz.
    Koszt wykonania takiej sondy to około 3zł.- brutto a czas wykonania to około 2-ch zółtych płynów. :D

    Pozdrawiam.
  • #14
    stolarek_1988
    Level 21  
    KOCUREK1970 wrote:

    Spieszę koledze wyjaśnić, że MM dostarcza ofertę programową DVB-T, ALE nie w technologii DVB-T, tylko DVB-C, czyli i tak i tak potrzebuje kolega ich dekoder z aktywnym abonamentem, by taką ofertę obejrzeć.
    Żadna sieć kablowa, typu UPC, Vectra, MM, NIE dostarcza swoim okablowaniem sygnału DVB-T, a dlaczego, to kolega sobie poszuka w sieci.


    I tu się mylisz.
    Łódź, Koziny, ulica Kasprzaka. Multimedia dostarcza DVB-T MPEG4 w analogowym pakiecie socjalnym w zakresie VHF, raster 7MHz. Wiem, gdyż takowy pakiet mam za całe 5zł i 6gr brutto, gdyby wszystkie inne elementy mojej instalacji zawiodły (SAT, DVB-T + radio z dachu).

    Jeśli nadal nie wierzysz - zajrzyj łaskawie na stronę multimedii.

    W DVB-C mają swoje pakiety cyfrowej kablówki w których sygnał jest kodowany.
    To samo tyczy się telewizji kablowej BałSat u mojej przyszłej teściowej.
  • #15
    KOCUREK1970
    Network and Internet specialist
    stolarek_1988 wrote:
    I tu się mylisz.
    Łódź, Koziny, ulica Kasprzaka. Multimedia dostarcza DVB-T MPEG4 w analogowym pakiecie socjalnym w zakresie VHF

    Przełożenie sygnału DVB-T MPEG4 na wersję analogową, NIE jest tym samym co dostarczanie sygnału DVB-T MPEG4 w postaci niezmienionej, to nie to samo, a o to dokładnie autor wątku pyta:
    kaporwojtas wrote:
    Owa tv kablowa jest operatorem w bloku i dostarcza (od niedawna) sygnał DVB-t w swojej instalacji

    kaporwojtas wrote:
    chciałbym mieć dostęp do DVB-t

    Poza tym, nawet gdyby to była wersja analogowa, to i tak wymagana jest umowa z kablówką, na taką właśnie usługę, w żadnej kablówce nie ma niczego za darmo.
    A biorąc pod uwagę, że:
    kaporwojtas wrote:
    Otóż mam w domu instalację tv kablowej, z której nie korzystam od jakiegoś czasu.

    To na 100% jakikolwiek sygnał jest odcięty, i kabel jest w "zwisie swobodnym" w skrzynce.
  • #16
    stolarek_1988
    Level 21  
    Przeczytaj kolego uważnie i ze zrozumieniem Twój cytat wybrany przeze mnie. Piszesz tam, że żadna ....
    KOCUREK1970 wrote:
    sieć kablowa, typu UPC, Vectra, MM, NIE dostarcza swoim okablowaniem sygnału DVB-T, a dlaczego, to kolega sobie poszuka w sieci.


    I tylko z tą częścią się nie zgodziłem.

    Co do braku umowy - napisałem, że płacę około 5zł za utrzymanie sygnału TV, choć nie wiem czy przypadkiem jak mam internet to nie używany jest w skrzynce w bloku ten sam tłumik dla pakietu socjalnego i modemu, ale to inna kwestia.
    Podejrzewam, że kolega może mieć odcięty sygnał, a jego "szalone" pomysły mnie też zwaliły niemalże z nóg. W sumie to nie rozumiem w czym problem ma kaporwojtas, żeby podpiąć tuner, czy tam TV i zobaczyć jakie będą efekty.
  • #17
    KOCUREK1970
    Network and Internet specialist
    Widzę, że kolega nadal nie rozumie, czym jest przekaz DVB-T MPEG4 niczym nie zmieniony i w takiej formie dostarczany przez kablówkę, a czym jest to samo w formie ANALOGOWEJ i w takiej formie dostarczony przez kablówkę.

    Żadna z wymienionych przeze mnie kablówek, NIE oferuje sygnału DVB-T MPEG4 w swoim kablu, mówię tu o sposobie transmisji takiego sygnału, a nie o OFERCIE, bo to dwie różne sprawy.
  • #18
    jaro41
    Level 25  
    Kocurku, u mnie też MM dostarcza trzy MUXy w pakiecie analogowym i to na kanałach E 10 do 12, także dekoduję je w TV na naziemnej cyfrowej i są :D
  • #19
    stolarek_1988
    Level 21  
    Niestety Kocurku muxy DVB-T są w niezmienionej formie - DVB-T MPEG4, tyle że są wrzucone w pasmo 7MHz VHF, tak żeby przeszły przed tłumikami na wyższy pakiet....

    I żeby nie było w formie analogowej mam tylko kanały
    TVP 1, TVP2, TVP Łódź, amazing, Toya, planszowy informacyjny i to chyba wszystko...

    Ale skoro wiesz lepiej to się nie będę upierał
  • #20
    LeDy
    Level 43  
    kaporwojtas wrote:
    O doświadczeniach z tą firmą nie będę pisał bo to temat na epopeję. Dopiero za pośrednictwem UOKiK wysłuchali moich racji jakkolwiek są operatorem w moim bloku więc pakiet "AZART" i DVB-T powinni (muszą) dostarczać w swoim kablu. Więc póki nie będę pewien, że kabel dynda, to nie będę do dziadów dzwonił bo mają zgubny wpływ na perystaltykę moich jelit a już sama rozmowa z ich wykwalifikowaną kadrą zaburza moją politykę wypróżnień.
    I nie wiem po co się kłucicie? Myślicie, że operatorowi nie wiadomo co do niego należy? A odbiorcy obowiązek zapłacić. Zapłaci to mu podłącza. Podkreśliłem jak on się wypowiada.
  • #21
    KOCUREK1970
    Network and Internet specialist
    stolarek_1988 wrote:
    Ale skoro wiesz lepiej to się nie będę upierał

    Pomyślcie, jak firma może "wrzucić " sygnał DVB-T MPEG4 w formie oryginalnej (czyli tak jak z normalnej domowej, dachowej anteny) w swój kabel, skoro w terenie ma różne oddziały, a przecież lokalne nadajniki DVB-T MPEG4, w różnych rejonach pracują na różnych częstotliwościach i parametrach, a jeszcze przecież reszta oferty kablowej, która idzie z centrali firmy, musi być "zmieszana" w stacjach czołowych.
    Poza tym, jak i UPC/Vectra, tak i MM, nadaje swoją ofertę cyfrową w DVB-C, co prawda UPC nawet dostarcza 35 niekodowanych programów cyfrowych, ale w DVB-C, więc albo tv musi mieć taki tuner, albo musisz dokupić zewnętrzny tuner DVB-C.
    Można to też łatwo sprawdzić, skoro twierdzicie, że Wasza kablówka dostarcza DVB-T niezmienione, po prostu wyszukać kanały w taki sam sposób, jak byśmy wyszukiwali sygnał z naszej, własnej anteny na dachu.
    LeDy wrote:
    I nie wiem po co się kłucicie?

    Nigdzie tutaj kłótni nie widzę, ot wymiana zdań i nic więcej.
  • #22
    LeDy
    Level 43  
    Czy ty nie widzisz, że on wciągnął was w swoje rozgrywki z dostawcą? Jaki jest widać i niech się martwi dalej sam. To jego "wojna".
  • #23
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

    Po wymianie zdań przechodzimy do tematu tego wątku, jakim jest :
    "Sprawdzenie sygnału antenowego".


    Pozdrawiam.
  • #24
    KOCUREK1970
    Network and Internet specialist
    Tu nie ma nad czym przechodzić dalej, wszelkie rady, porady już zostały podane, autora wątku nikt więcej "nie widział", brak odpowiedzi od niego....,
    jak dla mnie, temat do zamknięcia, albo nawet do kosza - wedle Twojego uznania.
  • #25
    kaporwojtas
    Level 10  
    Nie zaglądałem do tego tematu a szkoda bo tak wiele zostało tu powiedziane. A więc już Wam mówię jak się sprawy mają. Perypetie z MM zaczęły się gdy postanowiłem zrezygnować z ich usług. Umowę zawarłem ze Stream, który to został kupiony przez MM. Jako że 2 lata minęły napisałem wypowiedzenie umowy z 30-dniowym terminem jak to było w regulaminie Stream. Po jakimś czasie przychodzi list, w którym jest napisane że MM ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia w regulaminie i mam im płacić jeszcze przez 3 miesiące. Telefon do biura - oni nieugięci. Wciskają mi kit, że zaakceptowałem ich regulamin rzekomo rozesłany do klientów. Bullshit! Nic nie przysłali. Jedynie była wzmianka z nową fakturą, że przejęli stream. Wreszcie UOKiK wziął się za dziadów i popuścili. Odesłałem dekoder odłączyłem kabel z gniazdka i FIN. Jakkolwiek sprawdziłem i faktycznie dostarczają sygnał z kanałami takimi samymi jak dostępne są na mux-ach dvb-t (nie wiem jak technicznie ale dostarczają). Spółdzielnia ma z nimi umowę na dostarczanie sygnału i jest on dostarczany cyfrowo. Tuner DVB-t znajduje wszystkie kanały! Ale co ciekawsze nie jestem już ich klientem od pół roku ale te cymbały czegoś nie wyłączyły i analogowo dostępne mam wszystkie kanały z pakietu, który u nich miałem (uprzedzając pytania, gdy miałem od nich tuner cyfrowy równolegle nadawali te same kanały analogowo).
  • #26
    stolarek_1988
    Level 21  
    Ja jak rezygnowałem z usług DTV w MM to miałem sygnał analogowy (pełny analog) jeszcze przez jakieś 10 - 12 dni po zdaniu dekodera. Potem został mi tylko pakiet socjalny zgodnie z umową w tym MUXy 1 ,2 i 3.
    Zależy, ile dni temu oddawałeś sprzęt.
    Jeśli niedawno to nie wyłączyli jeszcze. Jeśli dawno - to pewnie kiedyś przy okazji jakiejś kontroli skrzynki, to zrobią.
  • #27
    kaporwojtas
    Level 10  
    Oddawałem w październiku...
  • #28
    stolarek_1988
    Level 21  
    To może pakiet TV analogowej masz w ramach czynszu... Generalnie nie musisz o tym trąbić, ani z tego korzystać. Twój wolny wybór. Nie płacisz, a oglądasz jesteś do przodu.


    Jesteś do przodu znaczy masz zysk - należy się podatek :P

    Miłego odbioru.
  • #29
    szczodros
    Level 18  
    kaporwojtas wrote:
    Czy ktoś uprzejmie powie mi jak sprawdzić czy przewód w moim lokalu niesie w sobie sygnał bez podłączania tunera?

    Najprościej - podłącz kabel do telewizora i autostrojenie (najlepiej pełne) albo nowsze tv mają coś takiego jak diagnostykę i pokazują siłę sygnału na danej częstotliwości.