Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kabel antenowy - 46m - antena na maszcie

Amarq 22 Jan 2014 17:29 4563 22
Testo
 • #1
  Amarq
  Level 10  
  Dobry wieczór,

  Wykonałem przeniesienie radiostacji ze starego budynku osp do nowego. Jedno z zadań to przedłużenie kabla koncentrycznego, który podłączony jest do radiotelefonu i do anteny na 10m maszcie. Łączna długość kabla to 46 m, przy czym 30 m jest ułożone w ziemi w rurze ochronnej Arot. Niestety kupiłem kabel żelowany, cienki jakiś. Żyła środkowa Cu ekran chyba też tylko ocynkowane. W każdym razie doskonale słychać PSP, nie można nadawać. Jak przychodzi sygnał do uruchomnienia syreny to również go doskonale słychać, ale nie uruchamia syreny. (mówią na to 'wywołanie selektywne'. Prawdopodobnie będę musiał wymienić kabel, zgada się? Jeśli tak to na jaki? i czy będę mógł go połączyć z istniejącym (rg213) żeby nie dobierać się do anteny (jest zimno, a i trzeba podnośnik wynajmować itp).

  Dziękuję za pomoc,

  Oczywiście czytałem posty, o H1000, tylko czy to odpowiedzi kabel?

  Jeszcze pytanie czy ktoś może podać link, albo polecić jakiś sklep internetowy z takim kablem? Boję się podrabianych, które szczególnie w ziemi nie powinny być instalowane.
 • Testo
 • #2
  internick
  Level 35  
  Amarq wrote:
  ...nie można nadawać...nie uruchamia syreny...


  Z całego tekstu nie rozumiem tylko tych dwóch sformułowań.

  Przecież jeżeli połączysz fider 1/2 cala, a za nim położysz H1000 by jeszcze złączyć MRC300, a następnie zredukować do MRC240 to....sygnał by popłynął tylko, że byłyby straty na łączeniach.

  Skoro odbierasz sygnał to niby dlaczego nie możesz nadawać?

  I jeśli nie uruchamia syreny pomimo dobrej jakości to
  pewnie kanały w radiotelefonie są pomieszane.
 • #3
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Przy tego rodzaju "łącza radiowego" i częstotliwości, to kabel RG-213 jest całkiem normalnym i nawet dość prawidłowym kablem koncentrycznym, nawet dla długości 46m.


  Pozdrawiam.
 • #4
  green33

  Level 31  
  Mimo wszystko proponuję załatwić to jednym odcinkiem kabla .... Jak odległość do PSK nie jest jakaś wybitnie duża, to nawet dobrze będzie dać RG213, bo on jest bardzo-bardzo odporny mechanicznie. Jak odległość jest większa to jednak jakiś H1000/RF10.

  MJ
 • #5
  Amarq
  Level 10  
  No własnie kanały są dobre, bo odbieram normalnie sygnał wywołania syreny, ale podobno to jest jakiś cyfrowy system i może być zniekształcony. Dziwne, że na tym kanale całkiem czysto i dobrze słychać dyspozytora, ale on nic, kompletnie nic nie słyszy. Kandał nie może być pomylony, bo mają przypisane kanały. Każda OSP ma swój. W każdym razie dzwoniłem do jakiegoś speca od OSP i powiedział mi, że odebrać to nie problem, ale jak jest strata na kablu to nie nadam. Szczerze nie znam się na tym, ale muszę to doprowadzić do końca, i niestety nie spodziewałem się takich komplikacji. A mi teraz chodzi o tylko jedno łączenie, h1000 z tym rg-213 w słupie na którym jest zamontowana antena.

  Proszę powiedzieć, czy to rzeczywiście może być strata na tym kabelku? To taki zwykły cieńki koncentryk ale żelowany, a że jest w ziemi to dlatego taki kupiłem.

  Odległość to 16km w linii prostej, nie wiem czy to dużo czy mało. Chyba niedużo? Antena jest podobno spora, na oko ma z 3m wysokości i jest na 10m, raczej gór tam żadnych nie ma.

  Dzieki za odpowiedzi
 • #6
  green33

  Level 31  
  Każda OSP nie ma swojego kanału ... to jeden kanał na całą Polskę, pracuje w duo-simplexie - czyli na jednej częstotliwości nadawanie, na drugiej odbiór. To żaden system cyfrowy.
  Cienki koncentryk - żelowany ??? Coś mi się tu nie podoba, podaj symbol kabla lub daj zdjęcie.

  Nie obraź się, ale jak słyszę, że w systemach łączności wykorzystywanych przez służby (nawet Ochotnicze, ale jak widzę w KSRG) grzebie amator który oficjalnie przyznaje się, że nie zna się na tym ... to mnie szlag trafia !!!
  Polska bylejakość wychodzi ... nie znam się, ale zrobię.
  Skoro jednostka ma selektywnie uruchamianą syrenę to na 99 % jest w KSRG, więc po pierwsze dostaje kasę na działanie w systemie, po drugie ma utrzymywać sprzęt w należytym stanie - a grzebanie w tym przez kogoś kto się nie zna, to nie jest należyte obsługiwanie sprzętu łączności. Koniec kropka. Chcesz mieć dobrze to weź firmę co z tego żyje, a amatorkę uprawiaj w swoim CB radio w samochodzie, a nie w urządzeniach które mają być niezawodne.
  Do moderatorów: Wiem, może lekko osobista "wycieczka", ale tak jak napisałem, mam dość takiej partyzantki szczególnie w łączności ratunkowej ...

  MJ
 • Testo
 • #7
  internick
  Level 35  
  Ten system to nic innego jak DSP 50. Można popatrzeć na Youtube.

  Skoro to PSP to i mają profesjonalną instalacje zapewne wysoko nad gruntem, dlatego dobrze słychać.

  U Was maszt 10 metrowy na kolana nie powala. Pewnie w okolicy są wyższe drzewa i budynki. Może, więc dochodzić do takiej sytuacji, że sygnał jest zaszumiony.

  Jaki symbol ma zakupiony kabel?
 • #8
  Amarq
  Level 10  
  Oj chwila chwila, jestem wykonawcą instalacji elektrycznej w nowej remizie, a to było w zakresie, który na koniec mi przyczepili jako roboty dodatkowe. Nie paliłem się do tego, bo mieli na to jakieś marne grosze przeznaczone. Jak się powiedziało A to trzeba powiedzieć B więc chcę to doprowadzić do Końca. Nikt nie grzebie w tym systemie, nic nie rozłączaliśmy, Przeniosłem całość bez odłączania, tak jak było, jedyne co to trzeba było przedłużyć kabel w słupie i poprowadzić go w ziemi do nowego miejsca, różnica 30 m. Chciałem żeby kabel był odporny na warunki atmosferyczne, dlatego wybrałem żelowany koncentryczny. Nie jestem amatorem, robię poważne systemy monitoringu, spore instalacje i mam same dobre referencje. Wszyscy są zawsze zadowoleni. Ale mniejsza z tym. Dzwoniłem do specjalistycznej firmy, która mi powiedziała, że przyjadą zrobić pomiar sygnału, ale najpierw mam wymienić kabel. Facet powiedział, że H1000 najlepiej, teraz sprawdzam na formum czy się zgadzacie, że będzie najlepszy. Nie chcę też wzywać jakiegoś podnośnika i tego podłąćzać do anteny, wolę przedłużyć kabel złączammi N.
 • #9
  green33

  Level 31  
  Masz analizator antenowy ?

  MJ

  Dodano po 5 [minuty]:

  A ja robię profesjonalne systemy radiokomunikacyjne od 15 lat, też mam referencje łącznie z systemami Tetrowymi, gdzie całościowa wartość kontraktu szła w kwoty na poziomie 300 tyś euro ... ale jak mi się klient pyta, czy mu założę alarm w remizie OSP to go odsyłam do znajomego który robi w alarmówce ... proste i uczciwe w stosunku do klienta - nie brać się jak się w czymś nie ma doświadczenia ...

  MJ

  Dodano po 4 [minuty]:

  Masz wymienić cały kabel na H1000 w jednym odcinku, uważaj przy gięciu kabla, bo jest zimno i jest b. sztywny w tej temp. Prawidłowo załóż złącza, pomierz tor antenowy analizatorem, sprawdź miernikiem mocy (obsługującym pasmo VHF) i sztucznym obciążeniem ile mocy dociera do anteny, sprawdź czy na kanale powiatowym jest łączność foniczna. Jak jest OK to musi działać. Jak nie działa weź kogoś kto się zna na DSP-50 firmy Digitex, bo problem tkwi w stacji. Na przyszłość weź kogoś do takiej roboty kto robił instalacje radiokomunikacyjne i ma o ty pojęcie.

  MJ
 • #10
  Amarq
  Level 10  
  Tłumaczyłem, jakbym wiedział, że to może się nie udać, to pewnie bym się nie podejmował. Miałem to przenieść, zarobić końcówki i podpiąć. Wydawało się proste. W każdym razie trochę mnie zmartwiłeś, bo nie uśmiecha mi się wdrapywać na 10m i podłączać antenę i w ogóle na mrozie to robić teraz. Poza tym kabel jest zakopany w arocie co prawda, ale muszę go w tym arocie przeciągnąć. Miejmy nadzieję, że się uda. A ten Rg-213 wystarczy? jest bardziej giętki, będzie łatwiej go przeciągnąć.

  Dzięki za odpowiedzi
 • #11
  green33

  Level 31  
  Nie odpowiedziałeś na pytanie: Masz analizator antenowy, reflektometr i sztuczne obciążenie 50 om ?

  Możesz dać RG213, będzie bardziej elastyczny (linka, a H1000 to drut), ale ma zdecydowanie większe tłumienie ... więc trzeba ocenić jaki trzeba dać.

  Mróz nie jest tu przeszkodą, weź podnośnik - na podwoziu np. Ducato to koszt około 70 zł za 1 rh.

  MJ
 • #12
  Amarq
  Level 10  
  Nie mam żadnych analizatorów, mam mierniki przeznaczone do instalacji elektrycznych bo tym głównie się zajmuję. Wezmę tę firmę, trochę szkoda, bo i tak to zlecenie jest 'pod wodą'. Wydam jeszcze więcej, ale będzie problem z głowy. Podnośnik to nie taki problem, ale podłączenie mnie martwi. Sam muszę ten kabel przeciągnąć i podłączyć. Firma niech to uruchomi i tyle.

  Dzięki za odpowiedzi

  Napisze w przyszłym tygodniu jak poszło

  Pozdrawiam
 • #13
  Olek II
  Moderator
  Częstotliwości PSP, to ok. 148MHz. Kabel RG 231 na tej częstotliwości i długości 50m, ma ok 4dB tłumienia. Jest to pomijalne. Nie napisałeś jakie radio masz, ale podejrzewam, że jakaś Motorola tam jest. Moc to 10, lub 50 W. Przy odległości 16 km, będzie pewna, stała łączność, nie szukaj żadnych innych wynalazków. Jeśli antena jest fabryczna, pewnie Radmor-a, to takich anten się nie stroi, podłączyć przewód antenowy i musi działać.
 • #15
  Olek II
  Moderator
  deus.ex.machina wrote:
  LMR-600, do tego odpowiednie narzedzia..  Przerost formy nad treścią. Po co wydawać ponad 1.500 zł, na kabel do częstotliwości 148 MHz?
 • #16
  Amarq
  Level 10  
  Już sam nie wiem co robić, radio to motorola gm340, chyba jakiś stary model. Może to nawet nie wina tego kabla, przecież odbiera normanie. Wyraźnie słychać PSP, i ten dźwięk sygnału selektywnego, tylko nie uruchamia syreny.


  Kabel, który położyłem to BITNER xzwdxpekw. Parametry kabla są takie jak w załączniku czyli nieźle chyba, to może jednak nie kabel?
 • #17
  Olek II
  Moderator
  Zastosowałeś kabel 75Ω, powinien być 50Ω. Ale to, że syrena się nie włącza, to nie wina samego kabla. Wszystko w temacie.
 • #18
  deus.ex.machina
  Level 32  
  Olek II wrote:
  deus.ex.machina wrote:
  LMR-600, do tego odpowiednie narzedzia..  Przerost formy nad treścią. Po co wydawać ponad 1.500 zł, na kabel do częstotliwości 148 MHz?


  Wiesz o tym ze bez danych pomiarowych nie możesz powiedzieć ze to przerost formy nad treścią - moim zdaniem RF600 jest dobrym kompromisem pomiędzy kosztem/osiągami/praca włożoną w ułożenie i zarobienie kabla.

  A autor wątku zrobi co uważa za słuszne - ja uważam ze dla 2 - 3dB warto zwłaszcza ze jakość narzędzi i osprzętu do RF600 z reguły jest lepsza wiec ogólny zysk może być jeszcze większy.
 • #19
  telbod
  Level 31  
  A napięcie do syreny to podłączyłeś..... :D Czym ją ręcznie wyzwalasz? Bo tu problemem nie jest nie tylko kabel koncentryczny......
 • #20
  green33

  Level 31  
  Jeśli kontroler faz (a zakładam, że jest) daje info do DSP-52, że fazy są to mimo wszystko syrena może się nie włączyć (bo do niej np. nie dochodzi zasilanie), ale DSP-15 zamelduje dyspozytorowi poprawne uruchomienie. Nalepiej dać DKF-a do kostki zasilającej syrenę (tej przy silniku), a kabel wyjściowy z DKF-a pociągnąć do DSP-52. Na czas testów można zewrzeć wejście DKF a zamiast stycznika podłączyć żarówkę. Pytanie jaki komunikat wyskakuje na DSP-15 ? Error czy Error F ? Niestety bez znajomości działania systemu DSP i bez urządzeń do sprawdzenia toru antenowego marnie widzę szansę na szczęśliwe zakończenie ....

  MJ
 • #21
  DIORADIO
  Level 29  
  Opiszę Ci mój przypadek a wnioski wyciągnij sobie sam. W latach 90-tych pracowałem TPSA i zajmowałem się łącznością bezprzewodową RSŁAW w paśmie 300MHz. Miałem abonenta około 25km od stacji bazowej ale w kierunku stacji bazowej w odległości 70-100m była ściana lasu. Chcąc mieć łączność trzeba było "wyjść" z anteną powyżej lasu i tak też zrobiłem tylko że długość kabla antenowego u abonenta wzrosła do około 45m, a parametry mówiły że nie może być dłuższy niż 20m. Zainstalowałem to w pażdzierniku i zdawało to egzamin do lata. Potem zaczęły się szopki. W dni upalne łączność była z rana do około 7 a potem cisza do około 18-19. Jak był dzień pochmurny i było chłodno to czasami łączność była a czasami nie. Zainstalowałem więc urządzenie abonenckie tak żeby nie przekroczyć długości kabla antenowego 20m i problem rozwiązałem. Dlatego trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do długości kabla antenowego oraz jego parametrów jak tłumienie i oporność.
 • #22
  Amarq
  Level 10  
  Oczywiście syrena podłączona dobrze, i oczywiście testowana ręcznie, także przyciskiem 'test' na DSP. Na razie muszę wymienić kabel, bo tamten jest w ogóle do d.... bo przecież 75 a nie 50 ohmów. Na razie -10 u nas więc czekam na plusową temperaturę z wymianą kabelka. Później jak nie zadziała wzywam posiłki i tyle.
 • #23
  Amarq
  Level 10  
  Dziękuję wszystkim za pomoc, kabel założyłem H1000. Nadal nie było łączności. Okazało się, że antena była niesprawna. Przegniła (miała ok 15 lat). Po wymianie wszystko ok.