Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Opel Astra G 1.8 16v - Falujące obroty i szarpanie na zimnym silniku

misiek_89 22 Jan 2014 19:17 46584 6
    misiek_89
    Level 15  
    Witam wszystkich.
    Od czasu spadku temperatur poniżej 10-15st. na zewnątrz pojawił się problem z moją Coupe. Obroty po odpaleniu zimnego silnika falują w zakresie 600-2000obr/min a z wydechu mocno pachnie benzyną, w lato tego problemu nie było. Falowanie trwa około 10-15s po uruchomieniu silnika, następnie w czasie jazdy ze stałymi obrotami na poziomie 2000obr/min auto szarpie(raz zwalnia raz przyspiesza, zarówno na pb i lpg). Po nagrzaniu do około 30-40st. problem znika i samochód jedzie wręcz wzorowo.
    Co zrobiłem do tej pory:
    - wymiana świec na nowe: Bosch 1 elektrodowe platynowo-irydowe,
    - czyszczenie przepustnicy, 1 kanalik był niedrożny,
    - podłączyłem Op-Com i nie wyświetlił żadnych błędów silnika.
    Tutaj nagrałem film:

Może ma ktoś jakiś pomysł do czego warto jeszcze zajrzeć? Co ciekawego, po odpaleniu samochodu w czasie falowania czas wtrysku dochodzi nawet do 14-15ms a w okienku throttle position pojawia się co jakiś czas napis INVAILD.
    francuski_pudelek
    Level 10  
    Prawdopodobnie to zawór biegu jałowego IACV popularnie zwany silniczkiem krokowym albo wolnych obrotów. Też co jakiś czas (kikladziesiąt tysięcy km) przerabiam ten temat w swoim Oplu (do tej pory padły mi trzy sztuki) mimo ze komputer błędów nie wywala. Wymiana zawsze pomagała.
    Blicek
    Level 26  
    Jaki kod silnika? Jezeli X18XE1, Z18XE albo Z18XEL to przepustnica powinna byc na servie - tzn. nie ma zaworu regulacji biegu jałowego. Sprawdź układ dolotowy na szczelność. Hamulec nie wydaje sie twardszy niż zwykle?
    misiek_89
    Level 15  
    Blicek wrote:
    Jaki kod silnika? Jezeli X18XE1, Z18XE albo Z18XEL to przepustnica powinna byc na servie - tzn. nie ma zaworu regulacji biegu jałowego. Sprawdź układ dolotowy na szczelność. Hamulec nie wydaje sie twardszy niż zwykle?

Dokładnie tak jak piszesz, jest to silnik Z18XE i przepustnica jest na servie. Co do hamulca to nie zwróciłem uwagi czy coś się zmieniło... Jesteś kolejną osobą która mówi o sprawdzeniu szczelności układu dolotowego. Sprawdzę to w najbliższym wolnym czasie.

AKTUALIZACJA 25.01.2014

A więc dzisiaj:
    -podmieniłem cewkę na sprawną - silnik faluje,
    -podmieniłem przepływomierz - silnik faluje,
    -dla całkowitej pewności wyczyściłem przepustnice po raz 2 - silnik faluje,
    -układ dolotowy nie ma widocznych uszkodzeń, jak będzie troche lepsza pogoda to sprawdze plakiem.

Nie mam pojęcia co z moim autkiem.... :(
    Seweryn82
    Level 19  
    Czy kolega poradził sobie z tematem?
    misiek_89
    Level 15  
    Witam.
    Przepraszam, że tak długo nic nie odpisywałem. Udało mi się uporać z problemem. Winny był potencjometr przepustnicy sterowanej elektrycznie.
    Rozwiązanie problemu:
    1) Demontujemy przepustnicę. W tym celu należy odpiąć od niej węże z płynem chłodniczym (zaślepić jakąś śrubką węże, żeby płyn nie wyciekał). Zdjąć gumowy wąż podciśnieniowy. Odpiąć wtyczkę. Odkręcić 4 śruby (nasadka gwiazdkowa, nie pamiętam rozmiaru).
    Opel Astra G 1.8 16v - Falujące obroty i szarpanie na zimnym silniku
    2) Bierzemy przepustnice na stół. Interesujący nas potencjometr znajduje się pod pokrywką, która niestety nie jest przykręcana.
    Należy rozgiąć zaciśnięty kołnierz, delikatnie podważyć pokrywkę śrubokrętem i powinna powoli odchodzić. Uwaga: Nie wkładać narzędzia za głęboko bo uszkodzimy elektronikę.
    3) Naszym oczom ukazują się ścieżki potencjometru.
    Ja kupiłem preparat do czyszczenie potencjometrów, porządnie wyczyściłem ścieżki i dogiąłem bardzo delikatnie nóżki do ścieżek żeby polepszyć kontakt. To powinno załatwić sprawę.
    4) Teraz zabieramy się za wewnętrzną część z klapą. Mając przepustnicę na stole, mamy idealne warunki do porządnego wyczyszczenia jej wnętrza. Ja używałem zmywacza do hamulców. Proszę o zwrócenie uwagi na bardzo mały otworek w korpusie przepustnicy. Należy go udrożnić np. igłą i też dobrze wypłukać z brudu w środku.
    5) Pozostaje zamontować pokrywkę potencjometrów. Mi udało się dogiąć spowrotem kołnierz, ale użyłem również odrobiny uszczelniacza. Później w jakiś sposób to ścisnąć żeby przeschło(użyłem opasek zaciskowych).
    6) Montujemy przepustnicę spowrotem. Najlepiej kupić i zamontować nową uszczelkę. Podłączamy wszystkie przewody, wtyczkę itd.
    7) Tutaj mam niepotwierdzoną informację: Gdzieś przeczytałem, że można zaadaptować przepustnicę odpalając samochód i tak go pozostawić bez dotykania pedału przyspieszenia aż załączy się wentylator chłodnicy. Ja u siebie tak zrobiłem, nie wiem czy to miało jakiś wpływ czy nie, ale na pewno nie zaszkodziło.

Po tych wszystkich zabiegach jeżdżę autem do dzisiaj i problem falujących obrotów nigdy nie powrócił.
    Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w naprawach.
    misiek_89
    Level 15  
    Rozwiązanie problemu opisane w powyższym poście. Zamykam temat.