Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Colorofon 330 Moduł który się grzeje i topi mi klej diody LED Jak je umocować ?

22 Sty 2014 20:25 3537 35
  • Poziom 12  
    Witam Serdecznie.

Posiadam colorofon c-333C
    Wyrzuciłem oryginalne oprawki żarówek i wstawiłem własny moduł zbudowany z diod LED. Wyciąłem sobie 3 plastikowe koła i ponawiercałem sobie otwory w które włożyłem diody LED a następnie je z drugiej strony przymocowałem klejem na gorąco. Problem w tym że po dobrej godzinie Klej zaczął mi spływać i diody się lipnie trzymią. Jest to normlane że ten klej się topi czy może diody mi się grzeją ?

Dodano po 4 [minuty]:

Fotki układu
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 22  
    Kolego na początek zmniejsz wielkość w tych fotkach, bo one dużo zajmują. Diody się nagrzewają to fakt, jak masz podłączone te diody? Na fotce nie widać czy to jest szereg, czy równolegle, jakaś taka ogólna plątanina.
  • Poziom 39  
    Użyj zwykłego silikonu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    adex_smile napisał:
    Problem w tym że po dobrej godzinie Klej zaczął mi spływać i diody się lipnie trzymią

Czymkolwiek byś nie przykleił i co będzie trzymać w podwyższonej temperaturze (klej cyjanoakrylowy, epoksydowy) to nie rozwiąże zasadniczego problemu - diody są przeciążone, płynie przez nie za duży prąd. Wstaw schemat (lub opis) połączenia diod i daj informację jakom napięciem to zasilasz.
  • Poziom 12  
    Zasilacz:
    18W (dostałem taką informację) ale wziąłem sumę żarówek czyli 15W
    Około 12v (stałego napięcia, pomiar miernikiem)

Mamy 3 kanały czyli 3x5W, 3x12V

Dioda:
    Barwa światła: biała ciepła
    Temperatura barwowa: 2800 - 3000 K
    Światłość: 19 000 - 21 000 mcd
    Napięcie przewodzenia: 3,0 - 3,2 V
    Prąd przewodzenia: max 20 mA
    Prąd wsteczny: 10 μA
    Temperatura lutowania: 260°C/5 s
    Temperatura pracy: od -40°C do +100°C
    Kąt świecenia: 15°
    Obudowa: przezroczysta (Waterclear)
    Wymiary (średnica/wys.): 5 mm/8,7 mm
    Certyfikaty: RoHS, CE
  • Poziom 39  
    Dalej nie widać jak te diody podłączyłeś.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 12  
    kybernetes napisał:
    Dalej nie widać jak te diody podłączyłeś.

Załącznik wam tego nie wyjaśnia ?
  • Poziom 12  
    No kurna nie mam w tej chwili programiku to projektowania schematów :| Mamy 5 szeregów, w szeregu są zlutowane 4 diody.
  • Poziom 39  
    I tak trzeba było od razu. Cztery w szeregu przy napięciu 12 V więc nie powinny być przeciążone. Powiedz jeszcze czy po nagrzaniu przy dotknięciu parzą? Jeżeli nie to zmień klej, widać ten co zastosowałeś się nie nadaje.

Dodano po 1 [minuty]:

A to napięcie co mierzyłeś było stałe czy zmienne?

Dodano po 6 [minuty]:

Przejrzałem schematy, niestety tego modelu akurat nie mam ale patrząc na inne widzę, że napięcie na żarówki podawane jest tam bezpośrednio z prostownika, bez żadnego filtra. Odbiorniki rezystancje, szczególnie nieliniowe jak żarówki, maja się w takim układzie świetnie, natomiast diody będą przeciążone. Połącz diody po trzy w szereg i dodaj rezystor ograniczający prąd.
  • Poziom 12  
    W dotyku właśnie nie czuję żadnej temperatury. Przyłożyłem palec przy samej soczewce i nie czuję żadnej większej temperatury.

A co do diod to dzisiaj mi zaczął mrugać jeden szereg. Nie wiem czy to właśnie z przeciążenia czy może jakaś wada fabryczna. Tylko teraz jak te diody umocować... Na silikon jak mówicie... A kurna z kąd ja te rezystory wezmę... Wgl po co tym diodom te rezystory kurna ;|
  • Poziom 39  
    Diody rezystorom po to, że przy zasilaniu tylko wyprostowanym prądem 12 V szczyty sinusoidy sięgają, uwzględniając nawet spadek napięcia na prostowniku prawie 17 V. Przy takim napięciu na jedna diodę wypada 4,2 V. Jaki ona wtedy prąd przewodzi to co prawda nie wiem (sprawdź w datasheet) ale na pewno będzie to wiele amperów. Takie szpilki prądowe szybko te diody wykończą, bo przegrzeją ich struktury. Natomiast gdy dasz w szereg 3 diody po 3 V a rezystor obliczysz tak aby w maksimum amplitudy nie dawał więcej jak 30-40 mA (w naszym przypadku np. ok. 200 omów), to powinny długo wytrzymać.
  • Poziom 12  
    A jeśli bym np. Teraz wyrzucił swoje moduły a wstawił np. gotowy moduł w postaci żarówki led ? To by było dla mnie dużo łatwiejsze i opłacalne. Bo ja teraz nie mam pewności czy nie uszkodziłem kilka tych diod led.

Jak by to teraz przeliczyć aby w przybliżeniu mojego modułu, kupić taką żarówkę ?
  • Poziom 12  
    Czemu jak obliczyłem na kalkulatorze jaki rezystor to wyszedł mi że potrzebuje rezystor 1 Ohm.
    Co ja sknociłem znowu ?
  • Poziom 12  
    W szeregu mamy 4 diody:
    Spadek napięcia: 3,2V oraz 20mA
  • Poziom 39  
    Tego nie możesz w ten sposób policzyć, Twoje rachunki odnoszą się do prądu stałego, tymczasem w układzie kolorofonu takiego prądu nie ma, jest tam prąd tętniący. Rezystor obliczony dla napięcia skutecznego prądu tętniącego będzie bardzo dobrze ograniczał prąd odbiorników liniowych, których rezystancja jest wartością względnie stałą, nie zależy od napięcia i przepływającego prądu, lub zmienia się w niewielkim stopniu. Natomiast LED jest odbiornikiem tak mocno nieliniowym, że wszelkie takie proste obliczenia tracą sens.
  • Poziom 12  
    W takim razie co mi pozostało ? ;(
  • Poziom 39  
    Spróbuj tak:

Trzy diody w szeregu z rezystorem 68 omów. Siedem takich łańcuszków co da nam 21 diod. Łańcuchy diod spinasz równolegle i łączysz w szeregu z mocnym dwuwatowym rezystorem 10 omów.
  • Poziom 12  
    kybernetes napisał:
    Spróbuj tak:

Trzy diody w szeregu z rezystorem 68 omów. Siedem takich łańcuszków co da nam 21 diod. Łańcuchy diod spinasz równolegle i łączysz w szeregu z mocnym dwuwatowym rezystorem 10 omów.

Masz na myśli takie coś: ?
  • Poziom 39  
    Komplikacja bo nie wiem czy jasność diod będzie prawidłowa - jeżeli układ będzie wymagał regulacji to tylko zmianą jednego rezystora, tego 10 omownego i nie trzeba będzie rozdłubywać reszty.
  • Poziom 12  
    Dostałem nową dostawę diod led tych samych. Wszystkie diody są białe i zapewniają mnie że co do sztuki są takie same i sprawne. To wkońcu jakie rozwiązanie mam zastosować ? ;P Zaczynam się gubić w tym wszystkim :P