Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool/ADG 7440/2 - Awaria grzałki, przyczyna i rozwiązanie.

ventil 22 Sty 2014 21:22 5292 0
    ventil
    Poziom 11  
    Witam.
    Miałem taki przypadek i pomyślałem że opis może się komuś przydać
    Po 6-ciu latach pracy któregoś dnia zmywarka zakomunikowała sygnałem że coś jest nie tak. Po zaglądnięciu do środka okazało się że woda jest zimna. 3 x mrugająca lampka oznaczała awarię układu podgrzewania/grzałki.
    Po odkręceniu prawego boku jest dostęp na dole zmywarki do pompy i grzałki. Należy uważać na ręce gdyż miejsca jest dość mało a blachy bardzo ostre. W mojej zmywarce grzałka była zintegrowana jak by z obudową pompy. Pomiar omomierzem wykazał przerwę w jednym bezpieczniku termicznym. Po zakupie nowej grzałki po miesiącu pracy znów ta sama awaria. Ponieważ za drugim razem dokładnie przeglądnąłem zmywarkę czy czasami któryś z wewnętrznych pojemników nie jest zapchany - wyeliminowałem te elementy. Po rozbiórce pompy okazało się że są tam zastosowane zwykłe tulejki imitujące łożyska - wytarcie tych tulejek spowodowało że wałek z magnesem ocierał w jednym miejscu o obudowę i najprawdopodobniej zatrzymywał się czasami lub zwalniał co spowodowało że przepływ wody podczas podgrzewania nie był na tyle duży by schłodzić grzejącą grzałkę do temperatury poniżej zadziałania termika. Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi ale rdzeń cewki starej pompy po 15 minutach pracy stawał się bardzo ciepły, prawdopodobnie w wyniku nieprawidłowej pracy - w nowej pompie po tym czasie jest nieznacznie cieplejszy niż przed pracą.
    Podobny temat jest tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2546650.html jednak tam pompa już w ogóle nie działała.
    U mnie wytrzymała 6 lat ponieważ bardzo rzadko myję na temperaturze wyższej niż 40'C a w tym programie pompa działa ok 30min - w pozostałych dużo dłużej (ok. 90min)
    Poniżej zdjęcia z awarii.
    Na ostatnim zdjęciu jest już pompa nowego typu z inną grzałką (wydatek ok 260 zł) a poniżej plik z kodami błędów.
    Niestety dużo trwalsze pompy na łożyskach kulkowych podobno nie współpracują z elektroniką powyższej zmywarki.
    GRZAŁKA Z MOJEJ ZMYWARKI
    POMPA Z MOJEJ ZMYWARKI
    WYCIĄGNIETY WIRNIK MAGNETYCZNY
    WYTARTY WIRNIK
    WYTARTE ŁOŻYSKO ŚLIZGOWE PRZEDNIE
    WYTARTE ŁOŻYSKO ŚLIZGOWE TYLNE
    TERMIKI - JEDEN USZKODZONY
    TYP ZMYWARKI
    KOD SERWISOWY
    NOWA POMPA ZAMONTOWANA