Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC - Zawiesza się/freezuje/bsoduje/masa błędów w dzienniku zdarzeń

22 Sty 2014 21:58 5904 63
  • Poziom 9  
    Cześć. To mój pierwszy post na tym forum.

Chciałbym opisac wam i prosić o pomoc w pewnym problemie z komputerem, który męczy mnie już od 1,5 roku (lipiec 2012-dziś). Któregoś dnia wakacji 2012 spalił mi się zasilacz. Od tego czasu męczą mnie problemy w/w bsodów/zawieszeń, poza tym dziennik zdarzeń pokazuje masę errorów. Jestem po wizytach 3 informatyków, 4 formatach, wgrywaniu dziesiątek sterowników, memtestach, furmarkach, OCCTach, wymianach past na GPU i CPU i dalej męczy mnie ten problem.

BSOD'y... Ostatnio pokazują się te związane z IRQL, ale niekiedy pokazują się też MEMORY_MANAGEMENT i coś takiego -
    ***Hardware Malfunction
    Call your hardware vendor for support
    ***The system has halted***

Była też sytuacja, że komputer wykrywał tylko 3 rdzenie, po restarcie wszystko wróciło do normy. Poza tym często po zawieszeniu komputera i manualnym restarcie przy włączaniu pokazuje się błąd Overclocking Failed (nigdy nie bawiłem się w OC) lub Enabling Uneblashing Mode Failed (już wyłączyłem tą funkcje).

Są też dziwne sprawy z temperaturami, bo zdarzało się, że komputer pokazywał 60'c w idle, a następnego dnia 20'c w idle. Chociaż z tym od jakiegoś czasu jest spokój.

Miałem 2 kostki RAM po 4GB każda, jedna z nich sypała setkami tysięcy błędów w memteście więc poszła na komputerowy śmietnik, druga została.

Gdybym coś sobie jeszcze przypomniał to napisze, tymczasem mój sprzęt i minidumpy które udało mi się odzyskać sprzed formatów.

CPU: AMD PHENOM II X4 850 3.3 GHz, BOX, AM3
    MOBO: Asus M4A79XTD EVO
    GPU: ASUS GTX 550 Ti DirectCU 1GD5
    RAM: A-DATA GAMING SERIES DDR3 1x4GB 1600MHz CL9
    HDD: Seagate Barracuda LP 1TB
    PSU: Take Me 500W (sprawdzany miernikiem, trzyma napięcia w idle i stresie w normie)
    CASE: Cooler Master Elite 333 (przerobiona + katody)
  • Poziom 18  
    Daj screen z Crystaldiskinfo.

Dodano po 1 [minuty]:

I powiedz jak mierzyłeś napięcia zasilacza? ;P
  • Poziom 9  
    Podczas pisania na forum znowu się zawiesił i zresetował, okazało się, że był kolejny bsod.

Napięcia mierzył informatyk miernikiem.

PC - Zawiesza się/freezuje/bsoduje/masa błędów w dzienniku zdarzeń

minidump: http://speedy.sh/zGJJF/minidump2.zip

Edit: I znowu, tym razem freeze.
  • Poziom 32  
    Powiedz "informatykowi" żeby zmienił zawód.

Zasilacz do podmiany na MARKOWY. Potem będziemy gdybać.
  • Poziom 9  
    Nie mam skąd wziąć zasilacza, 3/4 osób tutaj korzysta z laptopów. Mam trochę pieniędzy na nowy zasilacz (~220 zł). Zamawiać?
  • Poziom 18  
    Ale markowy typu XFX, Corsair, i taki żeby uciągnął Twój sprzęt:).
  • Poziom 9  
    To dajcie jakieś propozycje (najlepiej na morelach), tak przyszłościowo (zamierzam pakować nowe mobo/i5/gtx760)
  • Poziom 9  
    Jedzie do mnie Corsair VS 550W, będzie w środę. :)
    Zdam relacje w czwartek.
  • Poziom 9  
    Jestem na nowym zasilaczu. Po 2 minutach wysypał - SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED

Co teraz robić?
  • Poziom 8  
    A może to nie zasilacz, tylko pamięć.
  • Poziom 9  
    Testowałem pamięć najnowszym memtestem z pendrive i przeszedł 2 passy bezbłędnie.
  • Poziom 9  
    Jestem po czystej instalacji systemu, windows sam sobie wszystko poinstalował (chyba, że się mylę).

Godzinę po wystąpieniu tego błędu komputer się zawiesił.
  • Poziom 9  
    Pojawia się kolejny problem. Wczoraj komputer był cały czas katowany cały dzień: renderowanie, granie w różne gry, obróbka filmów. Żadnego bsoda, nic, działał idealnie.

Dzisiaj po 10 minutach, podczas siedzenia na yt wysypał kolejnym bsodem IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL.

Co mam teraz robić? Od razu mówię, że nie mam żadnych podzespołów na podmiankę.
  • Poziom 9  
    Wczoraj miałem włączone tak jakby 6 sterowników od dźwięku. Wyłączyłem pierwsze 5 (szósty wyłączał dźwięk). Myślałem, że problem rozwiązany bo komputer chodził calutki dzień znowu katowany.

Dzisiaj pierwsze 5 minut i wysypał podczas ładowania GTA IV - KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
    0x0000001e ffffffff`c0000005 fffff802`700b5379 00000000`00000000 00000000`00000014
    ntoskrnl.exe ntoskrnl.exe+5a440

Dziennik zdarzeń nie zarejestrował nic przed wystąpieniem błędu. Nie korzystam z antywirusów. System sam zainstalował sterowniki, myślę, że to wystarcza.

Na komputerze mam zainstlowane praktycznie tylko GTA IV, Skype, Chrome, Vegasa i Virtual CloneDrive. Z niczego innego nie korzystam.

Dodano po 58 [minuty]:

Ponownie podczas grania się wysypał - FLTMGR_FILE_SYSTEM
  • Poziom 9  
    Ponownie proszę o pomoc.
    Nie wiem na czym to polega. Komputer wywali sobie 2-3 bsody z rana i później działa cały dzień.

Dzisiaj się zawiesił i słyszałem ciągły pisk z glosnika na płycie. Temperatury ok, RAM przechodzi memtest. Co teraz?
  • Poziom 9  
    Raz jeszcze się udzielam. Teraz problem wygląda tak - komputer wyrzuca bsod/zawiesza się/resetuje podczas używania przeglądarki (ZAWSZE!). I jest jeszcze takie coś:
    1. Program Skype (lub każdy inny) przestał dzialac
    2. Klikam Zamknij
    3. Po kliknięciu "zamknij" komputer wywala bsod/zawiesza się

Czy ktoś w końcu odpisze?
  • Red. Komputery FAQ
    Moim zdaniem poprzedni zasilacz który się spalił mógł uszkodzić płytę główną. Nie ma żadnych nadpalonych mosfetów lub napuchniętych kondensatorów?
  • Poziom 9  
    Na pierwszy rzut oka nie ma nadpalonych mosfetów, ale nie wiem czy dobrze widzę pod sztucznym światłem.
    Napuchniętych kondensatorów napewno nie ma. :)
  • Moderator na urlopie...
    Zainstaluj system poprawnie, instalując sterowniki od producentów urządzeń.
    Zacznij od instalacji sterownika do chipsetu, a dopiero potem instaluj resztę.
    Podaję namiary do Producenta MoBo:
    https://www.asus.com/Motherboards/M4A79XTD_EVO/#support

Daj zrzut z HWmonitor'a oraz z CPU-Z wszystkie zakładki, wszystkie sloty w zakładce SPD, ze szczególnym uwzględnieniem zakładki SPD i Mainboard.
  • Poziom 13  
    Witam. Jakbyś mógł to wrzuć w międzyczasie SMART dysku twardego. Możesz też spróbować reset ustawień BIOS.
  • Moderator na urlopie...
    mdmyt napisał:
    @up Smart dysku jest w poście #3

mdmyt napisał:
    Witam. Jakbyś mógł to wrzuć w międzyczasie SMART dysku twardego. Możesz też spróbować reset ustawień BIOS.

Ale w międzyczasie wymieniłeś zasilacz.
    Wrzuć SMART z CristalDiksInfo jeszcze raz.
  • Poziom 9  
    Teraz jest ta najciekawsza sytuacja. Piątą godzinę surfuje po necie, renderowałem też filmy i grałem i żadnego kłopotu. (oprócz overclocking failed przy uruchamianiu).

Zapewne po ponownym uruchomieniu PC znowu zaczną się problemy. :)

PS. I wyczytaliście coś z tych zdjęć?
  • Poziom 9  
    Nie pomaga. Przepraszam za późną odpowiedź, ale nacieszyłem się "działającym" komputerem :)
  • Poziom 13  
    Może spróbuj resetu BIOS, później przejdź do zakładki z OC i zmniejsz taktowanie pamięci (z 800 na 667 bodajże). Możesz też zjechać z mnożnikiem proca lub spróbować zablokować rdzenie w BIOS, może to przez któryś z nich. Może to pomoże.
  • Poziom 9  
    Zmniejszyłem taktowanie pamięci.

Przy wlaczaniu jeden beep, włącza się i nagle 2 beepy krótkie i komunikat:
    Express Gate boot failure. Please try update bla bla...
    Overclocking failed! bla bla