Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja sieci domowej - NAS i router Wi-Fi

22 Sty 2014 22:50 2712 3
  • Poziom 10  
    Witam,

Przymierzam się właśnie do zmodernizowania swojej sieci domowej i chciałem prosić Was o pomoc przy wyborze sprzętu.

1. Dysk sieciowy (NAS)

Właśnie padł jeden z dysków twardych w moim komputerze. Na szczęście nie było na nim bardzo istotnych danych ale zdałem sobie sprawę że równie dobrze mógł to być inny z dysków i lepiej nie polegać tylko na szczęściu (backupy niestety robię zbyt rzadko).

Stąd wziął się pomysł żeby kupić dysk NAS. Chciałbym wykorzystać go przede wszystkim do bezpieczniejszego przechowywania ważnych danych (z RAID1) oraz do współdzielenia multimediów. Wiem że obecnie dyski sieciowe udostępniają wiele dodatkowych funkcjonalności (serwer http, bazy danych, DNS, itd.) ale poza bittorrentem, nie wiem czy będę w stanie je wykorzystać i czy warto za nie płacić dodatkowo. Z drugiej strony - lepiej coś mieć niż nie mieć, a moje potrzeby mogą się w przyszłości zmienić...

Po przejrzeniu ofert sklepów, recenzji oraz forów internetowych, w oczy wpadły mi następujące modele:

* Synology DS213j (cena ok. 759zł)
    + bardzo dobre (najlepsze?) oprogramowanie i duża możliwość instalacji dodatków
    + szybki procesor (Marvell Armada 370 1.2GHz) i sporo RAM-u (512MB)
    +/- cena (na pewno korzystna w odniesieniu do oferowanych możliwości ale zastanawiam się czy warto wydać tyle na pierwsze urządzenie tego typu)
    - tylko USB 2.0
    - brak eSATA

* Synology DS214se (cena ok. 559zł)
    + bardzo dobre (najlepsze?) oprogramowanie i duża możliwość instalacji dodatków
    + niższa cena
    - wolniejszy procesor (Marvell Armada 370 0.8GHz) i mniej RAM-u (256MB)
    - tylko USB 2.0
    - brak eSATA

* QNAP TS-212P (cena ok. 729zł)
    + dobre oprogramowanie i duża możliwość instalacji dodatków
    + starszy ale stosunkowo szybki procesor (Marvell 6282 1.6GHz) i sporo RAM-u (512MB)
    + porty USB 3.0
    +/- cena (dosyć duża jak na pierwsze urządzenie ale niższa od porównywalnego Synology DS213j)
    - brak eSATA

* QNAP TS-212E (cena ok. 649zł)
    + dobre oprogramowanie i duża możliwość instalacji dodatków
    + porty USB 3.0
    - cena (nie tak dużo niższa od QNAP TS-212P, a sprzętowo sporo słabszy)
    - starszy i wolniejszy procesor (Marvell 1.2GHz) i mniej RAM-u (256MB)
    - brak eSATA

* Netgear ReadyNAS 102 (cena ok. 595zł)
    + cena (niższa niż porównywalnych Synology DS213j oraz QNAP TS-212P)
    + porty USB 3.0
    + port eSATA
    +/- nie tak rozbudowane i wciąż "młode" oprogramowanie oraz znacznie mniejsza możliwość instalacji dodatków (chocaż rozwija się)

* Netgear ReadyNAS 104 (cena ok. 959zł) - podobnie jak ReadyNAS 102 ale:
    + 4 miejsca na dyski dające znacznie większą możliwość rozbudowy i większą elastyczność
    +/- cena (najwyższa z wymienionych modeli ale najniższa z NAS-ów posiadających 4 miejsca na dyski)

* Zyxel NSA325 v2 (cena ok. 450zł)
    + starszy ale stosunkowo szybki procesor (Marvell Kirkwood 1.6GHz) i sporo RAM-u (512MB)
    + port USB 3.0
    + cena (najniższa przy porównywalnych parametrach)
    - niewiele opinii o sprzęcie (chociaż raczej pozytywne) i jego oprogramowaniu, mało dodatków
    - brak eSATA

* D-Link DNS-327L (cena ok. 649zł)
    + port USB 3.0
    + port eSATA
    +/- cena (niższa niż Synology DS213j i QNAP TS-212P, wyższa niż Netgear ReadyNAS 102)
    - niewiele opinii o sprzęcie i jego oprogramowaniu

W tej chwili najbliższe są mi takie opcje (w podanej kolejności):
    * Zyxel NSA325 v2 - kupić najtańszy model i jeśli okaże się że potrzebuję czegoś więcej, odsprzedać go i zrobić "upgrade"
    * Netgear ReadyNAS 102 - korzystna cena (patrząc na sprzęt), wydaje mi się ze posiada wszystko czego mogę potrzebować, model jest stosunkowo młody a oprogramowanie dosyć mocno rozwijane
    * Synology DS213j - największy wypas wśród 2-dyskowców i jedyny ograniczony kontakt miałem właśnie z NAS-ami Synology, prawie na pewno nie będę zawiedziony ale nie jestem też przekonany czy warto płacić tyle za funkcjonalności, które nie wiem czy wykorzystam
    * Netgear ReadyNAS 104 - może warto dorzucić te 2-stówki, zamiast Synology kupić NAS 4-dyskowy i mieć od razu możliwość bardzo dużej rozbudowy oraz konfiguracji

Niestety moja wiedza o tego typu sprzęcie jest bardzo ograniczona, więc wybaczcie proszę jeśli szukam pod niewłaściwym kątem...

2. Router Wi-Fi
    Tutaj na szczęście sprawa jest znacznie prostsza. Obecnie używam D-Linka DIR 615, który z customowym firmware (DD-WRT) radzi sobie całkiem dobrze. Niestety jego porty LAN są tylko 100-megabitowe, a więc zbyt wolne dla wygodnego korzystania z NAS. Szukałem nowego routera z gigabitowymi łączami i tutaj w przystępnych cenach najczęściej polecany jest TP-Link WDR3600 (kosztuje około 225zł) oraz WDR4300 (ok. 275zł).

Wiem że różnica między nimi to dodatkowa antena w WDR4300 do obsługi częstotliwości 5GHz. Biję się z myślami czy warto dopłacać te 50zł. To nie tak dużo ale patrzę na to że w tej chwili i tak chyba żadne z moich urządzeń nie wspiera tej częstotliwości. Do tego w większości testów różnica szybkości transferów jest minimalna, a dosyć często to WDR3600 wygrywa (!).

Chętnie przeczytam Wasze opinie co do tego jaki będzie najlepszy wybór.

Pozdrawiam,
    Maciek
  • IT SerwisIT Serwis
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    NAS'a przy takich mało sprecyzowanych kryteriach musisz sam wybrać.

WDR3600 w 99,9% będzie wystarczający.
    Możesz też najpierw kupić NAS i dopiero później wybierać router.
  • IT SerwisIT Serwis
  • Specjalista Sieci, Internet
    Do twoich zastosowań nie musisz kupować drogich modeli tym bardziej, że nie będziesz korzystał z funkcji sieciowych poza klientem torrentów. Na początek wystarczy dwuzatokowy, do tego dwa dyski po 3GB( RAID). Zawsze możesz podłączyć po USB dodatkowe dyski zewnętrzne a na wewnętrznych przechowywać tylko te cenne dane i pliki. Router WDR-3600 spokojnie wystarczy. Osobiście używam już dość leciwego Zyxela NSA221 do podobnych jak ty celów i daje radę. Do zastosowań domowych OK.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedzi :)

W tej chwili jestem już prawie przekonany do kupna Synology DS213j. Jest co prawda trochę droższy, ale przy tym ma największe możliwości (sprzętowe i oprogramowanie), jest cichy i energooszczędny. W zasadzie jedyną jego wadą jest brak portu USB 3.0 lub eSATA.

Na placu boju pozostał też jeszcze Netgear ReadyNAS 102 - ma USB 3.0 i eSATA, a przy tym jest tańszy. Sprzętowo w niczym DS213j nie ustępuje ale oprogramowanie jest ponoć słabsze i mniej rozbudowane. Niestety to znacznie mniej popularny model i trudniej o opinie o nim... Gdzieś czytałem też że nie jest tak cichy. Może ktoś ma jakieś doświadczenia z Netgear?

Pozdrawiam,
    Maciek