Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IMPULS ZP-02 - Radziecki prostownik, niski prąd rozruchu, ładowania

22 Sty 2014 23:14 5997 14
  • Poziom 15  
    Witam
    Prostownik jak w temacie, po wymianie wszystkich tranzystorów, diod i kondensatorów elektrolitycznych. Ustrojstwo działa, w trybie ładowania regulacja prądu raczej ok. W trybie rozruchu napięcie spada do 8 woltów przy prądzie 16 amper.
    Czytałem że przy rozruchu prostownik wykrywa spadek napięcia i podnosi prąd. U mnie chyba to nie działa, lub jest niewłaściwie wyregulowane.
    Jak to prawidłowo wyregulować, na co zwrócić uwagę, czy te dwie podkówki mają coś z rozruchem wspólnego?
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Za przejście w tryb wspomagania rozruchu odpowiada tranzystor VT12 - jego zablokowanie po spadku napięcia na akumulatorze poniżej określonego parametrami diody Zenera VD15. Napięcie sterujące tyrystorami pochodzi wówczas z prostownika VD5-8. Sprawdź VD15.
    PS. Przejście na rozruch następuje przy spadku napięcia akumulatora do 6V.
    Podobny temat i instrukcja obsługi:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1562830.html
  • Poziom 15  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Tranzystor vt12 był wymieniany na BC327, diody ok. Sprawdziłem podwójnego zenera i zaczyna przewodzić przy około 10V
    Podany temat czytałem (przeczytałem już chyba wszystkie), szkoda ze Rosyjskiego nie znam.
    Czy da się jakoś spowodować aby rozruch załączał się przy wyższym napięciu? (np 10V)
    Jakie powinny być ustawienia podkówek? (podejrzewam że ktoś już nimi kręcił)
    Jest jeszcze jedna dziwna rzecz. Po dotknięci dodatnią klemą do śrubki test po około 6 sekundach rezystor R25 zaczyna dymić:)
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    "Podkówki" to potencjometry montażowe. Służą do "kalibracji" pokrętła regulacji prądu ładowania. Jeden ustala wartość maksymalną, drugi minimalną.
    Sprostowanie: dioda KC 191A posiada nominalne napięcie stabilizacji 9,1V i duży rozrzut parametrów (http://www.platan.ru/cgi-bin/qwery.pl/id=888943144&group=78359), więc w przejście w tryb wspomagania rozruchu powinno nastąpić przy napięciu około 10V. Sprawdź tranzystor VT12 (w tym prawidłowość wlutowania), diodę VD12 oraz rezystory przy jego bazie.
  • Poziom 15  
    Witam
    Sprawdziłem wszystko raz jeszcze i winny okazał się włos z cyny łączący wyprowadzenia kondensatora c5 (rezystor r12 zamiast 56 omów wskazywał zero). Prostownik działał jak mniemam tylko na jednym tyrystorze, stąd tak niska wydajność prądowa. Teraz przy ustawionym na maksimum potencjometrze kalibracyjnym daje około 40A.
    Zalecany tranzystor BD436 -VT10 i VT11 zamieniłem na BD238 (taki miałem, hfe radzieckiego oryginału to około 50) -Czy może tak zostać?
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Witam.Jak działają elementy KC191 i KC175 co to za elementy i czym polskim można to zastąpić i jak podłączyć.

Iii
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    KC191 i KC175 to dwóch anodowe diody ZENERA z napięciem stabilizowania 9,1 i 7,5V.Bez problemów ich można zamienić na zwyczajne diody Zenera na odpowiednie napięcie.Tylko przy takiej zamianie należy poprawnie włączyć anodę i katodę. Przy użyciu dwóch anodowych diod Zenera to nie ma znaczenia.Prostownik do ładowania akumulatorów nie jest urządzeniem, gdzie temperaturowa kompensacja elementów ma bardzo duże znaczenia, jak to trzeba w precyzyjnych przyrządach. Rekom.zamenniki - BZX79C9V1 i BZX79C7V5.
  • Poziom 15  
    Witam.Proszę o podpowiedź jak mam wlutowac te diody. W którą stronę anoda i aktora.
  • Poziom 15  
    Mam ten schemat ale i tak nie wiem jak te diody mają być, na schemacie przy Kc191a z obydwu stron są napięcia ujemne
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Żeby ty nie dopuszczal błędów, rekomenduję ci zrobić tak.Weź 2 diody Zenera z napięciem stabilizowania 6,8V.Połącz katody diod, a wyprowadzenia anod wlutuj do schematu zamiast КС175А. Zamiast КС191 wykorzystaj diody z napięciem stabilizowania 8,2-9,1V.Przy takim łączeniu diod napięcie stabilizowania zwyżkuje na 0,7V w porównaniu z napięciem stabilizowania jednej diody.Zjednoczone w taki sposób 2 diody przekształcają się na jeden dwóch anodowa dioda Zenera.
  • Poziom 15  
    Dziękuję bardzo za porady ale mam jeszcze pytanie co można wstawić za tyrystor T142-80-1 oraz diody KD102A i KD103A. Byłbym wdzięczny.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    KD102A - U- 250V I-0,1A,I impulsowy 2A ,F-20khz.Zamenik-1N486,1N843. KD103A-U-50V I-0,1A ,I impulsowy-2A,F-20khz.Zamenik-1N483B.Tyrystor T142-80-1-U-100V ,I-80A, Iimp.-125A.Zamenik-2SF126.Należy pamiętać, że analogow tych elementów są znacznie więcej.Przy wyborze należy orientować się na techniczne charakterystyki.