Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MIkrokontrolery początek.

rafal9018 22 Sty 2014 23:37 1623 11
  • #1 22 Sty 2014 23:37
    rafal9018
    Poziom 12  

Witam serdecznie. Chciałbym zacząć uczyć się programowania mikrokontrolerów. Ogólnie programowanie nie było nigdy moją mocną stroną ale czas to zmienić. Dużo szukałem w necie jakie wybrać, zainteresował mnie mikrokontroler Arduino. Czy jest on wart tego, żeby w niego inwestować ?? Nie mam na celu jakiegoś konkretnego projektu. Poprostu chce się krok po kroku nauczyć programowania mikrokontrolerów. Chyba, że lepiej rozglądać się za mikrokontrolerem ARM. No i drugie pytanie do was, co można np. z takim arduino zrobić. W internecie znalazłem przykładowe filmiki czy artykuły o migających diodach. No nie jest to za ambitne, chodzi mi o to czy jak już trochę się nauczę czy będzie to można dalej wykorzystywać. Na co w ogóle patrzeć przy szukaniu mikrokontrolerów. Pozdrawiam :)

0 11
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #2 23 Sty 2014 04:08
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Witaj.

Arduino to nie mikrokontroler, tylko otwarta platforma wykorzystująca mikrokontrolery AVR: http://pl.wikipedia.org/wiki/Arduino

Jej popularność wynika z ułatwień języka programowania, co umożliwia osiągnięcie szybkich efektów, kosztem pewnych czasami bardzo, a czasami mniej istotnych ograniczeń. Ilość gotowych modułów także zwiększa jego popularność. Zrobić można bardzo dużo ...

Pytasz o ARM - także dobry kierunek, ale nie tak prosty jak Arduino i/lub "czyste" AVR.
    Aby w tym zakresie Ci coś doradzić, powinieneś napisać nieco więcej o swoich umiejętnościach i celach.

Na początek proponuję poczytać: http://mikrokontrolery.blogspot.com
    i zaglądnąć do spisu treści.

0
  • #3 24 Sty 2014 19:05
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Poprostu chce się krok po kroku nauczyć programowania mikrokontrolerów.W internecie znalazłem przykładowe filmiki czy artykuły o migających diodach. No nie jest to za ambitne, chodzi mi o to czy jak już trochę się nauczę czy będzie to można dalej wykorzystywać.

Właśnie dlatego zaczyna się od migania diodami, żeby uczyć się krok po kroku. Miganie diodą nie jest celem samym w sobie. Ucząc się tego uczysz się sterowania portami wejścia/wyjścia. Dioda jest tylko przykładem do wykorzystania tego, takim, który najlepiej unaocznia zmianę stanu portu (widać to gołym okiem - nic nie trzeba mierzyć). I tylko Twoja wyobraźnia i możliwości mikrokontrolera ograniczają to czym można sterować za pomocą portu. Wyobraź sobie, że zamiast leda podpinasz (oczywiście nie bezpośrednio) np serwomechanizm, sterownik oświetlenia albo termostat. Oprócz sterowania wejściami/wyjściami uC mają kilka innych wartych uwagi rzeczy(adc, timery, etc).

To jaką platformę wybierzesz zależy od tego do czego dążysz. Jeśli chcesz szybkich efektów opartych w głównej mierze na gotowcach - Arduino będzie ok. Wbrew pozorom może się jednak okazać, że "goły" mikrokontroler jest mniej problematyczny (vide: np. tematy o bootloadreach arudino).

Jeśli chcesz poznać mikrokontroler od podszewki i pisać programy maksymalnie wykorzystujące jego możliwości zainteresuj się asemblerem. Wbrew pozorom nie jest strasznie trudny - wymaga jednak więcej czasu na przyswojenie dużej ilości komend i pisanie dużych programów może okazać się żmudnym procesem - za to wszystko masz pod kontrolą, bo kompilator nie "tłumaczy po swojemu" kodu na asembler, tylko używasz go bezpośrednio.

Często wybieranym kompromisem jest język C - oferuje dużo możliwości, nie upraszcza tak wiele, jednak nie wymaga od Ciebie od razu dokładnej znajomości Twojego uC. Przejrzyj - jak wyglądają kody i jakie wynalazki możesz stworzyć niedługo po rozpoczęciu nauki - http://hobby.abxyz.bplaced.net/index.php?pid=4&aid=1

ARM to wyższa szkoła jazdy. Chyba rozsądniej zacząć od mikrokontrolerów 8 bitowych - ATmega (dużo literatury i publikacji w internecie) lub XMega (nieco ulepszona, bardziej przyjazna początkującym, jednak dostępnych jest mniej poradników na jej temat).

0
  • #4 24 Sty 2014 19:23
    rafal9018
    Poziom 12  

No właśnie zdecyduje się na ATmega 8. Zainteresowało mnie złożenie własnego zestawu jak tutaj:

http://mikrokontrolery.blogspot.com

Jeżeli chodzi o programowanie to miałem na uczelni asemblera i w sumie język C. Powiem szczerze jestem z tego zielony, dlatego ciężko wybrać język w którym chciałbym programować. Dużo oglądałem filmików instruktażowych właśnie na Atmega 8, początki faktycznie na diodach LED. Nawet kod nie wydaje się być jakiś ciężki, no ale pewnie na początku tylko tak jest. A zdecydowałem się zacząć uczyć sam programować w celu zdobycia pracy w tym kierunku. Ogólnie bardzo lubię elektronikę, ale zawsze zajmowałem się taka klasyczną czyli budowanie zasilaczy czy układów na podstawie timera 555.

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #7 31 Sty 2014 15:55
    rafal9018
    Poziom 12  

Tak więc już większość przygotowałem :) Mianowicie zamówiłem sobie Atmega8 oraz płytke stykową wraz ze zworkami, troche poczytałem temat powoli się rozjaśnia i coraz bardziej mnie zaczyna interesować. Wszystkie informację czerpę ze strony:

http://mikrokontrolery.blogspot.com/

Niestety nie posiadam portu LPT, żeby zorganizować sobie programator. Tak wiem jest możliwość zrobienia portu na USB ale tak się zastanawiam gdzie ja zaprogramuję ta Atmege8 do programatora. No i tu się zatrzymałem, co polecacie ?

0
  • #9 31 Sty 2014 16:05
    rafal9018
    Poziom 12  

Jeżeli chodzi o USBasp mam szczególnie patrzeć na jakieś parametry czy to może być dowolny programator??

0