Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka objętość dla gwizdka?

jakub_96 23 Sty 2014 00:18 936 10
  • #1 23 Sty 2014 00:18
    jakub_96
    Poziom 5  

Witam,

Projektuję monitory. Chcę jako gwizdek wstawić tam GDWT 9/40/3. Będzie to obudowa br gdzie głośnik nisko i wysoko tonowy będą w jednej komorze.
    Jaką objętość mam zarezerwować dla GDWT? 5dm³?

z góry dzięki :)

0 10
  • #3 23 Sty 2014 02:30
    jakub_96
    Poziom 5  

Dzięki wielkie ;-)

Dodano po 1 [godziny] 14 [minuty]:

I teraz naszło mnie jeszcze jedno pytanie. Dotyczy ono otworów stratnych. W monitorze będą 2 o średnicy 50mm i długości 52mm. Wiadomo, że trzeba powiększyć litraż o zajmowaną przez nie objętość. Tylko, czy przy obliczaniu ich objętości należy uwzględnić grubość sklejki? Np zakładając że obudowa będzie ze sklejki o grubości 10mm, to czy do wzoru za wysokość mam podstawić 52mm czy 42mm?

Dodano po 9 [minuty]:

Trochę zawile to napisałem. Chodzi mi czy mam dodać objętość rurki o długości tej czerwonej, czy o długości czerwonej i niebieskiej?

0
  • #4 23 Sty 2014 07:52
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 23 Sty 2014 09:27
    jakub_96
    Poziom 5  

dj-MatyAS napisał:
    A co do WEWNĘTRZNEJ pojemności kolumny ma grubość ścianek? Dla pojemności wewnętrznej ważne jest to wszystko co zabiera pojemność wewnątrz.
    Dzięki. Tego oczekiwałem. Wiem, że należy odliczać wszystkie "przeszkody" ale co do br naszła mnie taka wątpliwość.

dj-MatyAS napisał:
    bo z otworami stratnymi to nie ma nic wspólnego!!!
    Ok. Do pory pory spotkałem się że ludzie używają tego sformułowania zamiennie. Ale dzięki że zwróciłeś na to uwagę :)

DDN napisał:
    Autor tematu nie ma zielonego pojęcia o tym czym jest zrobienie "kolumn" a się za to zabiera? proponuje na początek poczytać --> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1644509.html
    Twoja wypowiedź nie jest odpowiedzią na pytanie. Nie prosiłem o ocenę moich umiejętności bo obiektywnie nie jesteś w stanie tego zrobić nie widząc moich projektów.

0
  • #7 23 Sty 2014 13:08
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 23 Sty 2014 13:44
    DDN
    Poziom 31  

W tym momencie proponuje też autorowi tematu podziękować panu dj MatyAS za chęć uzasadnienia różnicy ww.otworów i zasad ich działania, bo ilość tekstu jaką zechciał zostawić w tym temacie jest godna podziwu. I mam też nadzieję że autor przestudiuje temat o budowie kolumn jak i przeczyta to co było dla niego napisane w tym temacie.

0
  • #9 23 Sty 2014 19:53
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Prosty schemat i prosta odpowiedź - policz to co jest na żółto. ;)
    I w bardzo wielkim skrócie. BR to kolejny układ rezonansowy, gdzie masą układu jest masa powietrza znajdująca się w BR.

0
  • #10 23 Sty 2014 21:09
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 23 Sty 2014 23:13
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

dj-MatyAS w sumie odpowiedziałem tylko i wyłącznie na to pytanie. ;)

jakub_96 napisał:
    ...
    Chodzi mi czy mam dodać objętość rurki o długości tej czerwonej, czy o długości czerwonej i niebieskiej?

Ale faktycznie, może to być źle odebrane przez śledzących temat.

0