Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

boot.ini Win XP Prof - na parametrach domyślnych nie startuje system

peet_peet 23 Sty 2014 07:25 1194 5
  • #1 23 Sty 2014 07:25
    peet_peet
    Poziom 8  

Witam, dopuszczam możliwość, że już było ale nie znalazłem właściwego dla siebie rozwiązania dlatego piszę w nowym temacie.

W moim W XP Prof od dłuższego czasu brakowało pliku boot.ini, ale system się ładował (start z c:\Windows) więc nie zwracałem na to uwagi. Teraz jednak kupiłem nowy dysk, chciałem klonować zawartość systemową i pojawił się komunikat, że brakuje tego pliku.
    Chciałem go więc utworzyć kopiując zawartość z podawanych przykładów, ale niestety z plikiem boot.ini nie startuje wcale, tylko cały czas się resetuje i szuka systemu od nowa... i tak w kółko. Jako, że już kiedyś spotkałem się z podobnym problemem (ale po instalacji Windowsa) wiem, że problem może leżeć w tych cyferkach w nawiasach, które wskazują fizyczne położenie systemu.
    Obecnie mam zainstalowane w systemie trzy dyski 1x ATA i 2x SATA, przy czym system jest na SATA nr1.
    W BIOS wygląda to tak, że ATA jest IDE Chanel 0 Master (0 Sleve jest nagrywarka DVD)
    natomiast SATA1 (ten z systemem) ma oznaczenie IDE Chanel 2 Master a SATA2 (nowy) ma oznaczenie IDE Chanel 3 Master. Dyski SATA są podpięte odpowiednio do gniazd SATA na płycie 1 i 2.

no i teraz pytanie jak wypełnić plik boot.ini aby odnalazł właściwe pliki na dysku SATA1 na systemowej partycji C:\Windows ??

no i czy po klonowaniu na nowy dysk danych wystarczy przepięcie dysków między gniazdami SATA (zamiana 1 na 2 i odwrotnie) czy tez będzie coś trzeba zmieniać w pliku boot.ini ?

z góry dziękuję za odpowiedź
    --

0 5
  • #3 23 Sty 2014 07:57
    peet_peet
    Poziom 8  

Czytałem, ale to nie rozwiązuje problemu...

0
  • #4 23 Sty 2014 08:30
    Matuzalem

Poziom 43  

Boot.ini ma być na "pierwszej partycji pierwszego dysku" (po opisie sądząc, to prawdopodobnie oznacza dysk ATA). To jest warunek podstawowy. Dopiero potem można się zajmować tym jak mają być opisane ścieżki z oznaczeniami dysku i partycji, na której jest system.

0
  • #6 23 Sty 2014 09:08
    peet_peet
    Poziom 8  

ale partycja systemowa C:\ jest na dysku SATA 1 i system bez pliku boot.ini odpala się bez problemu w tej lokalizacji.
    Jak jest plik boot.ini to go widzi i w trakcie uruchamiania pyta jaki system wybrać... tyle że nie znajduje go tam gdzie pokazują domyślne parametry w pliku i się rebootuje.... ewidentnie więc problem leży we wskazaniu właściwego położenia plików systemowych aktywnej instalacji systemu (mam tylko jeden system zainstalowany, więc wielkiego wyboru nie ma).

Ten dysk ATA trzymam wyłącznie jako podręczne archiwum i jeżeli jest taka konieczność to mogę go usunąć z kompa, bo przy jego pojemności nie ma większego uzasadnienia dla jego obecności.

Tylko czy to na pewno rozwiąże problem ?

Czy w określeniu lokalizacji systemu w pliku boot.ini rzeczywiście muszą być między nawiasami 0 0 0 1 czy też mogą być inne parametry (skoro jest możliwość podania innych to chyba ma to znaczenie) ? Czy jeżeli dysk fizycznie w BIOS jest podany jako IDE Chanel 2 to może powinno gdzieś być 2 zamiast 1 ?

0