Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PA3588 - Odczyt wsadu z pamięci eeprom - interfejs

_Antos_ 23 Jan 2014 13:33 5127 9
    _Antos_
    Level 10  
    Witam

Zbudowałem sobie programator I2C na LPT. Najprostsza wersja: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1572103.html

Miał mi zresztą służyć także do resetowania baterii. Nie potrafię odczytać przy pomocy tego programu pamięci 34F04. Wiem, że nie ma jej na liście wspieranych pamięci, no ale jest to standardowa pamięć 512 x 8.
    Układ złożony jest prawidłowo ponieważ kostke 24c04 odczytuje poprawnie. Jednak tej samej kostki nie potrafię odczytać żadnym innym programem do obsługi magistrali I2C. Z tego co się rozeznałem, to układ który zrobiłem jest standardowym programatorem i2c, wiec powinien współpracować z wieloma programami.
    Możecie więc polecić jakiś program, który umożliwi mi odczyt i wgranie wsadu do kostki przy użyciu tego interfejsu. Oczywiście o ile to możliwe zależałoby mi na obsłudze również pamięci 34f04. Akurat w tym temacie jestem laikiem i sam już zgłupiałem, a być może problem jest prosty.

@edit 24.01
    Dobra doszedłem do czegoś takiego. Zbudowałem drugi interfejs współpracujący z I2C Prog by Majki. Jest równie prosty niż ten powyżej. Składa się z 4 rezystorów i linie podłącza się bezpośrednio do pamięci, bez inwerterów po drodze. Tą pamięć 34F04 potrafię teraz odczytać bez problemu, ale nie potrafię jej zapisać. I2C Prog niby zapisuje coś na niej, ale po ponowny odczycie okazuje się, że w środku siedzi cały czas poprzedni wsad.
  • Helpful post
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Ten eeprom programuje się tak jak 24c046. Noga 7 to zabezpieczenie przed zapisem - ja łączę ją do masy, wtedy jest odblokowana.
    _Antos_
    Level 10  
    Dzięki za odpowiedź.
    Robię właśnie dokładnie tak jak piszesz, czyli pi WC podłączam do masy. W teorii wszystko wygląda dobrze, ale nie potrafię tej kostki zapisać. Po wpisaniu wsadu i ponownym odczycie ciągle siedzi w środku stary wsad. Nie wiem jak sobie z tym poradzić, zwłaszcza, że nawet takiej prostej 24c04 też nie umiem zapisać. Interfejs sprawdzałem wielokrotnie, wszystko podłączone zgodnie ze schematem z tej strony: http://id-discussions.com/forum/showthread.php?t=18426
    Temat jest już dość stary i raczej martwy, ale z tego co tam ludzie wypisywali to układ zachowywał się poprawnie.
  • Helpful post
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Ja odczytuję i programuję te eepromy w SBW i w drugim programie - ACC Plus.
    Oba zachowują się prawidłowo. Możliwe, że masz jakiś błąd w układzie - sprawdź jeszcze raz. Musi działać !
    _Antos_
    Level 10  
    Dzięki za odpowiedź.
    Mógłbyś dać gdzieś namiar na ten acc plus, bo nie potrafię znaleźć.
    Z tym SBW to ciężka sprawa, bo on nawet tej 34f04 nie chce czytać, a co dopiero zapisywać. Układ z powyższego linku zbudowany poprawnie, sprawdzałem już kilkukrotnie, zresztą nie ma tam nic do zepsucia ponieważ cały układ to 4 rezystory i kilka przewodów.
    Mógłbyś też może powiedzieć jak masz ustawiony port LPT w biosie, bo może tu siedzi problem.
  • Helpful post
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    I2C to też układ sn7405. Port lpt w biosie musisz ustawić na bidirectional, koniecznie. Poza tym jeśli masz system wyższy niż windows xp to musisz dodać do katalogu system32 lub wow64 sterowniki portu lpt dla tych wersji windowsa (porttalk).
    W załączniku masz spakowany program w wersji 2.2. Nie sprawdzałem go, ale powinien działać.
    _Antos_
    Level 10  
    System to windows XP w wersji professional. Gdy ustawię w biosie port LPT na Bidirectionel i IRQ zostawię tak jak było (7) to wtedy w ogóle taka pamięć nie jest ani odczytywana, ani zapisywana. A gdy ustawię na ECP lub EPP to wtedy odczytuje ale nie zapisuje jej.
    Nie mam więc zielonego pojęcia gdzie leży problem.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Ja mam ustawiony port ma bi... działa bez problemu. Używam I2C na laptopie z xp i w7, na obu wszystko działa prawidłowo
    _Antos_
    Level 10  
    Dzięki za odpowiedź.

W sumie to stwierdziłem, że muszę próbować i próbować zwłaszcza, że te interfejsy są dość proste w budowie. Zbudowałem więc uproszczona wersję SI Proga i używam PonyProg. W każdy, razie 24c04 odczytuje się i programuje, a 34f04 nie chce. Już nie mam siły do tego.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Jak już pisałem, SBW i I2C czyta eepromy bez problemu.