Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mała stacja bazowa cb i pomysł na antenę.

Michał 1998 23 Jan 2014 14:19 10890 53
    Michał 1998
    Level 10  
    Chcę zaprezentować moją pierwszą stacje bazową cb. Radio to Alan 19.
    Za antenę posłużyła mi wędka (bat 4 m) z przyklejonym cienkim kablem.
    Maszt ma 3,5 m ale stoi na studni (tymczasowo).
    Na wiosnę będzie przymocowany w innym miejscu na stałe.
    Radio zasilane jest z małego akumulatora 5 AH.
    Na koniec film prezentujący jak to wszystko wygląda.
    http://youtu.be/BLkcev9WpnI

73.
    Wawrzyniec
    Level 37  
    Widzę, że szukasz sposobu na uszkodzenie końcówki wcz. w radiu.
    User removed account
    Level 1  
    Michał 1998
    Level 10  
    To radio kosztowało mnie 20 zł więc mi go raczej nie szkoda. Mam w planach kupienie najzwyklejszego miernika SWR. Jak kupie reflektometr to napisze jak była zestrojona antenka.
    Wawrzyniec
    Level 37  
    Już ci odpowiadam, będzie na " ∞ " o ile końcówka wytrzyma do tego czasu.
    SITO79
    Level 27  
    Zrób jak na rysunku i będziesz zadowolony, jeśli przeciwwagi przymocujesz jakąś opaską czy choćby solidnie taśmą izolacyjną do masztu, to razem ze sznurkami je napinającymi będą tworzyły odciągi utrzymujące konstrukcję w pionie.
    Będziesz zadowolony i SWR nie przekroczy 1.5, czyli wszystko w bezpiecznym zakresie.

Po zamocowaniu elementów 2.6m do przewodu (promiennik oraz przeciwwagi) uszczelnij czymś żeby woda nie wsiąkała w przewód antenowy, przewód antenowy oczywiście 50Ω.
    Wawrzyniec
    Level 37  
    SITO79 wrote:
    jeśli przeciwwagi przymocujesz jakąś opaską czy choćby solidnie taśmą izolacyjną do masztu, to razem ze sznurkami je napinającymi będą tworzyły odciągi utrzymujące konstrukcję w pionie.
    Do pierwszego wiatru, a wtedy "ludzie uciekajcie".
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Michał 1998 wrote:
    Przeciwwagi mogą być cztery?

Im więcej przeciwwag tym lepiej i sprawność anteny jest "lepsza".

Pozdrawiam.
    SITO79
    Level 27  
    Wawrzyniec, skoro teraz stoi bez odciągów, to w czym masz problem?

Michał, przeciwwag czym więcej tym lepiej, ale osobiście dawałbym 3.
    Wawrzyniec
    Level 37  
    Stoi bo jest lekka. Jak dojdzie solidniejszy promiennik i przeciwwagi będzie cięższa i podatniejsza na wiatr, a tego u nas ostatnio nie brakuje. Trzeba to solidniej niż taśmą izolacyjną umocować coby jakiegoś wypadku nie było.
    Michał 1998
    Level 10  
    Stoi dopiero pierwszy dzień. Zaraz idę zdemontować na noc. Przeciwwagi dam 3. Jak tylko będzie cieplej będę mocował do ściany budynku.
    SITO79
    Level 27  
    Wawrzyniec wrote:
    Stoi bo jest lekka. Jak dojdzie solidniejszy promiennik i przeciwwagi będzie cięższa i podatniejsza na wiatr

Michał przecież wyraźnie mówi i pisze, że to tymczasowe rozwiązanie.
    Ma wędkę z rozciągniętym po niej drutem i to służy za promiennik, maksymalnie lekkie rozwiązanie, druty z wędką jak się przewrócą, to chyba nikogo nie zabiją. Skróci drut na wędce do 2.6m, da takiej samej długości druty na przeciwwagi i już można śmiało rozmawiać, 30-40 minut roboty.
    Jak wystruga sobie poważniejszą antenę lub coś okazyjnie kupi, to będziemy wtedy doradzać jak to poprawnie i solidnie zamontować.
    Michał 1998
    Level 10  
    Tak to jest właśnie tymczasowe rozwiązanie. Na wiosnę będzie miedziana rurka 12mm plus 3 przeciwwagi na aluminiowym maszcie 3,5m (ten sam co jest), radyjko z SSB i przęłączaniem częstotliwości co 5 khz. Ale to narazie tylko plany. Wszystko może się zmienić.
    Michał 1998
    Level 10  
    To też tylko tymczasowe. Cb mam nie cały tydzień i jeszcze nie zdążyłem kupić złączki. Kabel też będzie 50 ohm bo narazie jest 75 ohm od tv.

Zrobiłem tak: kabel 260cm jako promiennik,3x 260cm jako przeciwwaga. To zamontowane tak jak wcześniej. Podłączam i się okazuje że zakłócenia na 5-7 esów. I co z tym zrobić? Czekać aż kupię reflektometr?
    SITO79
    Level 27  
    Powinieneś się cieszyć, wzrost poziomu zakłóceń świadczy o poprawie parametrów anteny.

Na tamtym czterometrowym promienniku i protezach przeciwwag radio było po prostu bardziej głuche z powodu dużej wartości SWR.
    Totalnie niedopasowana antena ma również wpływ na odbiór.
    Efekt bardzo dobrze znany kolegom pracującym na KF-ie gdy do dyspozycji mają jedynie dipol na jedno pasmo i ciągają go skrzynką po pozostałych zakresach.
    Michał 1998
    Level 10  
    Wcześniej promiennik miał 275 cm od szczytówki wędki w dół a reszta wędki była jako przedłużenie masztu. Na wcześniejszej antenie odbierałem czysto mobili z 20 km a teraz ledwo co słychać przez ten szum. Jutro zrobię poprawki bo jedna przeciwwaga mi się urwała (robiłem na szybko bo zimno). Opisze jutro co mi wyszło.

PS. Po niedzieli może załatwię złączkę antenową.
    gooooo
    Level 15  
    Jako promiennik proponuję rurkę aluminiową zamiast miedzianej. Jest lżejsza i praktyczniejsza.
    Michał 1998
    Level 10  
    Akurat miedzianą mam możliwość załatwić za darmo a aluminiową trzeba by kupić na złomie. Rurka 12mm nie będzie bardzo ciężka.

Dzisiaj albo jutro może zamontuje tą "wędkę" trochę wyżej i zobaczymy jak to będzie śmigać :D
    Michał 1998
    Level 10  
    Przymocowałem do ściany w ten sposób,że na dole masz jest przewiercony z przykręconą śrubką i działa jak zawias. na górze jest przyczepione porządnie sznurkiem. Na noc maszt składam.
    Tak to wygląda:

I parę zdjęć:
    Michał 1998
    Level 10  
    Porobiłem trochę testów i przy takim umieszczeniu anteny jest bardzo dobrze. Słysze różne anglojęzyczne stacje więc myślę, że jak w następnym tygodniu przyjdzie zamówiony kabel ze złączką powinno jeszcze lepiej działać. Jak będą fundusze to kupie miernik swr, a może kiedyś fabryczną antenę. Przeciwwaga jest tylko jedna (jak w antenach balkonowych) ale i tak dobrze działa.

PS.Czubek anteny jest około 8-9 m nad ziemią.
    SP5ANJ
    Witam.
    Michał 1998 wrote:
    Porobiłem trochę testów i przy takim umieszczeniu anteny jest bardzo dobrze. Słysze różne anglojęzyczne stacje ...

To całkiem normalny objaw pasma 27MHz (CB), że jak słychać stacje DX-owe , to odbiornik odbiera sygnały z odległości ponad 500 km. :!:
    (1-wsze odbicie Jonosferyczne dla tej częstotliwości)
    Wyjaśnię, że pojęcie stacji/sygnału DX to inaczej łączność między-kontynentalna.
    Quote:
    ... więc myślę, że jak w następnym tygodniu przyjdzie zamówiony kabel ze złączką powinno jeszcze lepiej działać działać.

To tylko zmiana "konfiguracji" tłumienia/dopasowania czy "rezonansu" linii koncentrycznej a i również samego tłumienia złącza, które w przedziale częstotliwość KF jest wręcz niezauważalne dla gniazd UC-1 (PL).

Proponuję od razu wejść na poziom kabla koncentrycznego z serii RG-213.
    (RG-58 traktuj jako "sznurek" do wieszania "bielizny")

Quote:
    Jak będą fundusze to kupie miernik swr, a może kiedyś fabryczną antenę.

Jak myślisz o "prawidłowym" ustawieniu anteny i jej częstotliwości w funkcji dopasowania --- to wręcz jesteś zmuszony do tego , aby mieć miernik WFS-u.

Quote:
    Przeciwwaga jest tylko jedna (jak w antenach balkonowych) ale i tak dobrze działa.

To chociaż daj drugą. :!:

Pozdrawiam.
    Michał 1998
    Level 10  
    Myślałem właśnie nad dodaniem drugiej. Muszą być naprzeciwko siebie?

Usiadłem przed chwilą przy radiu i zacząłem słuchać i na wielu kanałach słyszę "Ogólne wywołanie dla dalekich stacji podkarpacie " itd. itp. Będę chciał na wiosnę zamontować antenę na kominie bo w domu posiedzieć trochę lepiej niż w budynku gospodarczym marznąć. Coś czuje że złapałem bakcyla hehe. :D
    SQ5NAN
    Level 11  
    Pomysl moze o zakupie matchera odrazu z miernikiem SWR.
    Matcher pozwoli ci ochronić radio w trakcie eksperymentów , "dociagajac" niejako na sile SWR twojego układu antena+kabel do wartości akceptowalnych przez końcówkę mocy twojego radia. Co wiecej uzyskasz pewna formę zabezpieczenia przed ladunkami elektrostatystycznymi w przypadku zabawy z antenami typu otwartego.

Mariusz
    Michał 1998
    Level 10  
    Czyli ten matcher dopasuje mi radio do "byle kawałka drutu" czy tylko przy małych różnicach?
    Na alledrogo 95 zł to może kupie. Pożyjemy zobaczymy. Próbuje ojca namówić żeby mi na wiosnę na kominie antenę założył ale zobaczymy co z tego wyjdzie. Na kominie będzie około 3 do 4 metrów wyżej. Powinna być różnica.
    SQ5NAN
    Level 11  
    Nie do końca to jest tak ze do kawałka drutu :-). Musisz pamietać iz niejako to urządzenie maskuje przed radiem niedopasowanie układu antenowego. Zatem pomimo tego iz radio bedzie widzilo dobry SWR , matcher nie poprawi ci skuteczności układu antenowego składającego sie z kabla i anteny.
    Na etapie eksperymentów z budowa własnej anteny bedzie ci bardzo przydatny. Pozwoli ci niejako na eksperymenty "na żywo" i "dostrojenie" większości "kawałków drutu"
    Swoja droga gratuluje zapału i "złapania bakcyla" . Sam zaczynałem kiedyś od podobnych konstrukcji i problemów :-)
    Kupuj matcher napewno ci sie przyda.

Mariusz

PS. Jesli byś natomiast miał możliwość wstawienia matchera miedzy antene a kabel idący do radia bedzie to z korzyścią dla sprawności układu antenowego. Wiem ze to mało praktyczne ale pisze abyś wiedział :-)
    PS2. Im antena wyżej tym lepiej
    Michał 1998
    Level 10  
    Chodziło o to czy przy "kawałku drutu" dopasuje mi tak, że nie spali mi końcówki mocy w.cz.

Dzisiaj przyszedł kabel z wtyczką i jutro go będę zakładał zamiast starego.
    SQ5NAN
    Level 11  
    Tak , w ramach możliwości matchera. Moze sie zdążyć iz odcinek drutu bedzie zbyt krótki aby udało sie to zrobic.

Mariusz
    SP5ANJ
    Witam.
    Michał 1998 wrote:
    Coś czuje że złapałem bakcyla hehe. :D

Tylko gratulować . :spoko:

Quote:
    Chodziło o to czy przy "kawałku drutu" dopasuje mi tak, że nie spali mi końcówki mocy w.cz.

Kawałek druta czy "NIE" kawałek (tego druta) - zawsze można dopasować do impedancji 50Ω, lecz zależy to od sposobu takiej transformacji.

Dopasowanie impedancji jest to w 90% "układ PI" o dobroci nie większej niż Q20. :!:
    Układ taki a jest nim również w 80% (tak 80% - inne są jako układ dopasowania L lub T) "matcher" ma dobroć na poziomie Q10 i możemy tu napisać, że wręcz "tłumi" sygnał przy takim dopasowaniu.
    Słowo "tłumi" jest zależne od :
    - sposobu wykonania
    - średnicy L
    - impedancji C
    - czy średnicy samego przewodu w L

Pozdrawiam.