Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnika 3fazowego 0,4kW dzięki komputerowi

23 Sty 2014 15:40 1632 14
  • Poziom 7  
    Witam.
    Potrzebuje czegoś typu moduł pośredni: PC --> Sterownik --> Silnik.

1. Na PC korzystam z programu w którym ustawiam:
    -obroty w prawo, prędkość obrotów i czas pracy silnika
    -obroty w lewo, prędkość obrotów i czas pracy silnika

2. Sterownik odbiera rozkaz programu z PC i wysyła go do Silnika.

3. Silnik odbiera rozkaz z Sterownika i wykonuje polecenie.

Chciał bym podłączyć sterownik do portu USB lub LPT mogą być też inne.!

GDZIE DOSTAĆ COŚ TAKIEGO JAK OPISANY PRZEZE MNIE STEROWNIK.?

Dodano po 1 [minuty]:

Jestem w stanie napisać sobie program w Pascalu C++ lub innym środowisku językowym. Proszę o pomoc :)
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 7  
    No OK włączyć i wyłączyć się da a ustawić np prędkość silnika czy coś, obsłużył by coś takiego ?
  • Poziom 43  
    tupeeek napisał:
    ... prędkość silnika czy coś, obsłużył by coś takiego?
    - falownik TAK, przekaźnik - nie!
  • Poziom 7  
    falownik ok. a możesz mi pokazać najtańszy falownik. żebym sam napisał program taki jaki chce.
  • Poziom 43  
    tupeeek napisał:
    ... a możesz mi pokazać najtańszy falownik ...
    a co, Google u Ciebie nie działa?
    Jest 26 700 wyników ...
  • Poziom 15  
    Witam,
    kupiłem do testów falownik Eura serii E-1000(wejście jednofazowe, wyjście trójfazowe), który posiada wbudowaną obsługę protokołu ModBus RTU/ASCII. Połączenie PC->falownik realizuję z poziomu programu Inctom za pośrednictwem konwertera USB/rs-485 ada-l9140, te rozwiązanie nie wymaga stosowania sterownika (ale oczywiście będzie bardziej zawodne <- czytaj: niebezpieczne).
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Rozwiązanie możesz zastosować następujące:
    1. falownik z protokołem komunikacyjnym MODBUS oraz portem komunikacyjnym RS485 (np. http://astor24.pl/category/przemienniki-czestotliwosci/ lub coś z sklepfalowniki.pl)
    2. mały sterownik PLC z portem komunikacyjnym RS485 oraz drugim portem do komputera (np. RS232 lub ethernet)

3. Oprogramowanie na komputer z obsługą protokołu MODBUS (ewentualnie panel zamiast komputera).

Oprogramowanie na komputerze pozwoli na zadawanie wartości parametrów pracy (np. częstotliwości) oraz może posłużyć do sterowania (start, stop itp.)

Program w sterowniku będzie sterował pracą falownika (napisany według Twoich kryteriów).

Tak to może wyglądać w teorii - w praktyce zależy od tego co dokładnie jest Ci potrzebne, co wybierzesz do realizacji zadania.
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Skoro możesz sobie napisać program w Pascalu, C++ itp to może sprawa się trochę uprościć bo wystarczy Ci np. sam falownik z protokołem np. MODBUS a Ty napiszesz sobie aplikację do sterowania tym falownikiem wykorzystującą protokół MODBUS (www.modbus.org). W aplikacji "zaszyjesz" ustawianie parametrów falownika oraz będziesz mógł nim sterować - start, stop, zadawanie częstotliwości itp.
  • Poziom 7  
    Mógł byś mi podać falownik obsługujący MODBUS ?
  • Poziom 21  
    Np taki: EATON DC1-122D3FN-A20N
  • Specjalista Automatyk
    tupeeek napisał:
    Mógł byś mi podać falownik obsługujący MODBUS ?

Jest tego bardzo dużo więc znajdziesz z pewnością coś dla siebie, oczywiście nie musisz trzymać się opisywanego przeze mnie rozwiązania z protokołem MODBUS.

Możesz zastosować wszystkie falowniki, do których producenci podają opis w jaki sposób nimi sterować poprzez port komunikacyjny.

Podany wcześniej falownik Eaton ma CANopen i Modbus RTU w standardzie.
  • Poziom 7  
    po prostu wolę zobaczyć co proponujecie nie znam się na elektronice ;(
  • Specjalista Automatyk
    Wybrałeś coś dla siebie z proponowanych rozwiązań? Rozwiązałeś jakoś temat czy dalej jest do rozwiązania?