Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus 110 - kilka modyfikacji

Sniffleso 23 Sty 2014 18:23 1572 5
  • #1 23 Sty 2014 18:23
    Sniffleso
    Poziom 6  

Witam, posiadam stare kolumny Altus 110 i chciałbym poddać je kilku modyfikacjom, oto co zamierzam zrobić:
    1. Wymiana głośnika niskotonowego - oryginalny to GDN 25/40/3, ze starości miał zniszczone zawieszenia. Próbując to naprawić kupiłem nowe zawieszenia i przykleiłem jednak efekt jest dla mnie niezadowalający. Dlatego czy warto kupić głośnik o większej mocy np. 25/60/1 a nawet 25/80 czy też zostać przy oryginalnych czyli kupić 25/40/3? Czy wytrzymają to zwrotnice? Zamierzam obydwa głośniki podłączyć pod wzmacniacz Unitra PW9013 (2x35W) lub WS4422 (też 2x35W).
    2. Wytłumienie obudowy - fabrycznie w środku są 3 worki jakiejś waty i tłumią tylko 1/4 wewnętrznej powierzchni obudowy (odliczając przednią ściankę). Myślałem o 3cm watolinie 300g/m2, czy to dobry wybór?
    3. Bassreflex - W jednej kolumnie Altus 110 są 2 otwory stratne, chce to przerobić na bassreflex wstawiając 2 rurki o długości 8,5cm, tak jak było to polecane w innych tematach.

W Altusach brakuje mi trochę średnich tonów, jak to rozwiązać?

Dziękuję za każdą pomoc.

0 5
  • Pomocny post
    #2 23 Sty 2014 23:25
    mathew01_1996
    Poziom 12  

1. Dlaczego po wymianie zawieszeń efekt jest niezadowalający? Kupione zawieszenia są oryginalne? Jak już byś chciał wymieniać niskotonowe to możesz kupić GDN 25/60. Większa moc dla zwrotnicy nie robi znaczenia, więc nic się jej nie stanie. GDN 25/80 sobie odpuść, bo jest to już głośnik o innych parametrach i w oryginalnej skrzyni nie będzie dobrze grać.
    2. Ja wytłumiłem swoje altusy watoliną 3cm na tył skrzyni i jak dla mnie może być, chociaż mogłem dać jeszcze odrobinkę (1cm) na ściankę dolną i górną.
    3. Bass reflex możesz zastosować taki jaki napisałeś.
    P.S. Na forum było o tym dużo razy.
    Zapoznaj się z tym tematem : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic968837.html

Jeśli chodzi o brak średnich tonów to może spróbuj wpierw przyciszyć tuby, np. daj na przełączniku od GDWT na "-" , a na przełączniku od GDM na "+" i ewentualnie jeszcze na korektorze barwy w wzmacniaczu skręć wysokie tony. Ja mam jedynie problem z wokalem :P I warto jeszcze wymienić kable do kolumn na np.2mm2 lub 2,5mm2. W moim przypadku średnica odżyła. Pozdrawiam.

0
  • #3 24 Sty 2014 18:41
    Sniffleso
    Poziom 6  

Dzięki za odpowiedź.

1. Niezadowalający, bo robiłem to pierwszy raz i niestety zrobiłem to źle. Przy większych wychyleniach membrany słychać dźwięk źle sklejonego zawieszenia z membraną. Na tym forum trafiłem na temat o podobieństwu koszów 25/40 do 25/60. Podobno są takie same więc myślałem o wymianie wszystkiego prócz kosza i kupnie oryginalnego zestawu naprawczego do 25/60. Czy to dobry pomysł? 260zł za dwa nowe głośniki to dla mnie trochę za dużo a dochodzą przecież jeszcze inne koszta modyfikacji.
    2. I tak zrobię. Boczne ścianki zostawić bez wytłumienia?
    3. Z tym też sobie poradzę.

Popróbuję więc z ustawieniami tych przełączników. Zapomniałem wcześniej napisać, że okablowanie też zamierzam zmienić a szczególnie głośników nisko i średniotonowych. Wysokotonowe chyba nie pobierają aż tak dużo mocy?

Zauważyłem też, że jeden z wysokotonowych gra znacznie gorzej od drugiego. Myślałem o wymianie obydwóch na lepsze, mniej piszczące o drażniące uszy. Jakie oryginalne zamienniki polecacie?

0
  • Pomocny post
    #4 24 Sty 2014 22:19
    mathew01_1996
    Poziom 12  

1. Możesz tak zrobić. Kosze są te same, więc zestaw naprawczy do gdn 25/60 powinien pasować.
    2. Wytłumienie dobiera się na słuch. Każdy ma swoje preferencje. Ja na początku wyłożyłem na wszystkie ścianki(oprócz przedniej) po 1,5cm watolinę i bas strasznie zamulał, i był stłumiony aż za bardzo. Jak chcesz to możesz eksperymentować, ale według mnie najważniejsza jest ścianka tylna, a potem górna i dolna.
    3. Ja mam rurki po 8cm. Jeszcze najlepiej wyjąć te siateczki, bo wprowadzają świsty.
    4. Na wysokotonowe idzie raptem kilka wat. Na niskotonowy daj przewód 2mm2 lub 2,5mm2 , na średnice 1,5mm2, a na wysokotonowy 0,75mm2 lub 1mm2.
    5. Jako tubę pewnie masz standardowe gdwt 9/40. Możesz wymienić ją na gdwt 9/80/5F albo gdwt 9/100FP. Akurat ja wymieniłem na gdwt 9/100FP i jestem zadowolony.

-1
  • #5 25 Sty 2014 14:25
    Sniffleso
    Poziom 6  

Dzięki za pomoc! W razie pytań odezwę się.

Dodano po 2 [godziny] 12 [minuty]:

Warto kupić głośniki wysokotonowe kopułkowe? Brzmią lepiej od oryginalnych tubowych?

0
  • Pomocny post
    #6 25 Sty 2014 17:16
    mathew01_1996
    Poziom 12  

Głośniki wysokotonowe kopułkowe oczywiście, że brzmią lepiej. Jeśli nie lubisz tuby to możesz zastosować GDWK 9/120 bez przeróbek w zwrotnicy zestawu.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo