Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żelazko Philips GC4860 - Nie gaśnie lampka sygnalizująca nagrzewanie.

5050piotr 23 Sty 2014 18:58 4647 15
  • #1 23 Sty 2014 18:58
    5050piotr
    Poziom 9  

Witam,
    - żelazko jest nowe, po kilku prasowaniach przestała gasnąć pomarańczowa lampka sygnalizująca nagrzewanie się żelazka. Świeci ciągle, mimo iż słychać załączanie i wyłączanie się termostatu. Niby pomijalnie błaha usterka, ale dla żony jest to denerwujące. Żelazko jest na gwarancji, więc mógłbym z nim podskoczyć do sklepu, ale pomyślałem, że szkoda kilkudniowe żelazko oddawać na nie wiem jak długą poniewierkę z powodu takiej usterki i usunąć ją samemu. Tym samym proszę o pomoc i odpowiedź na dwa pytania:
    1. Czy to rzeczywiście jest błaha usterka i jaka może być przyczyna?
    2. Czy żelazko ma jakieś plomby, które mogą zostać naruszone jak je zacznę rozkręcać?
    Jest jeszcze jedna sprawa, ale na infolinii Philipsa powiedzieli, że te typy tak mają: przy bardzo wolnym przesuwaniu (wolniej niż się normalnie prasuje) żelazko się wyłącza. W instrukcji pisze z kolei, że tzw. "strażak" wyłącza żelazko znajdujące się przez jakiś czas w bezruchu. Co o tym sądzicie?
    Z góry dzięki za pomoc
    Pozdrawiam

0 15
  • #2 24 Sty 2014 20:44
    nioop

Specjalista AGD

Ja uważam iż infolinia ta, jak większość zresztą zatrudnia studentów którzy mają sobie wkuć na pamięć dwa trzy teksty dla klientów.
    Usterka, którą opisujesz jest dla mnie hmm.. Nierealna.. Musiałby ktoś źle podpiąć przewody.. Ale skoro twierdzisz ze wszystko było okey i potem nastąpiła powyższa sytuacja to nie wiem co może być takim powodem.. Ale bez rozbiórki sprzętu nic się nie dowiesz..
    Zelażko nie posiada żadnych plomb, stosunkowo łatwo się rozbiera.. Lecz.. Skoro masz gwarancję warto jednak nie ryzykować jej utratą.. Bo ślady po demontażu obudowy zawsze mogą zostać..

0
  • #3 25 Sty 2014 00:05
    5050piotr
    Poziom 9  

nioop napisał:
    Ale bez rozbiórki sprzętu nic się nie dowiesz..

Może post przeczyta ktoś, kto ma schemat do tego żelazka? W necie go niema. Można by wydedukować bez rozbiórki ;)
    Pozdrawiam

1
  • #4 25 Sty 2014 08:07
    nioop

Specjalista AGD

Ja znam schemat tego zelażka.. Jest on bardzo prosty.. Uziemienie i przewód neutralny są podpięte centralnie pod stope.. Przewód prądowy leci przez płytkę strażaka i termostat.. kontrolka grzania podłączona jest bezpośrednio do grzałki..
    Dlatego jeżeli kontrolka się świeci grzałka powinna cały czas grzać , co powoduje rozwarcie bezpiecznika termicznego.. - Dlatego usterka ta wydaje mi się być nierealna..
    Natomiast jeżeli faktycznie tak jest to bez rozbiórki sprzętu nie da się stwierdzić co mogło spowodować taką anomalie..
    Ew jeżeli się uprzesz możesz odręcić tylnią osłone/podstawkę i zobaczyć jak są podpięte konektory . Patrząc od prawej strony - dwa przewody niebieskie, potem przewód czerwony, zółtozielony i biały bądź czarny.. - Może w fabryce coś źle podłączyli..

1
  • #5 25 Sty 2014 15:32
    movzx
    Poziom 39  

5050piotr napisał:
    przestała gasnąć pomarańczowa lampka sygnalizująca nagrzewanie się żelazka.
    Kolega ma w domu wyłącznik RCD, tzw. "różnicówkę"?

0
  • #6 25 Sty 2014 22:05
    5050piotr
    Poziom 9  

nioop napisał:
    Patrząc od prawej strony - dwa przewody niebieskie, potem przewód czerwony, zółtozielony i biały bądź czarny.. - Może w fabryce coś źle podłączyli..
    Jest dokładnie tak jak piszesz. Ostatni z od prawej jest czarny.
    Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

movzx napisał:
    Kolega ma w domu wyłącznik RCD, tzw. "różnicówkę"?
    Nie.
    Pozdrawiam

0
  • #7 25 Sty 2014 22:13
    movzx
    Poziom 39  

Proponuję zatem sprawdzić grzałkę na upływność lub wybrać się z żelazkiem do kogoś kto takie urządzenie posiada. Efekt może być interesujący. Oczywiście to tylko gdybanie, ale co szkodzi sprawdzić.

0
  • #8 26 Sty 2014 09:46
    5050piotr
    Poziom 9  

movzx napisał:
    Proponuję zatem sprawdzić grzałkę na upływność...
    OK, ale jak?
    movzx napisał:
    lub wybrać się z żelazkiem do kogoś kto takie urządzenie posiada.
    To raczej nierealne :cry:
    movzx napisał:
    Efekt może być interesujący.
    Mógłbyś rozwinąć?
    Pozdrawiam

0
  • #9 27 Sty 2014 19:43
    5050piotr
    Poziom 9  

Witam, odgrzewam temat. Mam prośbę do kolegi nioop, mógłbyś mi narysować schemat tego żelazka z kolorami przewodów, może coś da się z tego wydedukować bez konieczności całkowitego rozebrania żelazka. Odkręcenie jednej śrubki z tyłu daje dostęp do połączeń konektorowych chyba wszystkich przewodów. Mam miernik uniwersalny, może mógłbym coś pomierzyć?
    Pozdrawiam

0
  • #10 27 Sty 2014 22:35
    nioop

Specjalista AGD

Proszę schemat, aczkolwiek nie wiem co można z niego wydedukować ;)
    (amatorski ale nie potrafie się obsługiwać dedykowanym programem, łatwiejszy dla mnie jest Paint)

Hmm.. Zmierz napięcie wychodzące z konektorów przy stopie po prawej o lewej stronie.. Tj. Napięcie na cienkim niebieskim i czarnym.. Przy czym termostat ustaw na minimum.
    Potem przekręć termostat na maksimum i ponów mierzenie.. Wyniki zamieść tutaj na forum..
    Uprzedzając - Miernik ustawić na prąd zmienny 600V (lub wiekszy niż 250V)

1
  • #11 28 Sty 2014 17:56
    5050piotr
    Poziom 9  

nioop napisał:
    Proszę schemat, aczkolwiek nie wiem co można z niego wydedukować
    Zrobiłem zdjęcie, mógłbyś numerki ze zdjęcia nanieść na swój schemat. Sprawa jest absolutnie tajemnicza, jeśli styk termostatu jest w połączony w szereg z strażakiem (tak mniemam z Twojego rysunku) to dzieje się coś niemożliwego: strażak gasi tą lampkę, a termostat nie ? :cry:

1
  • #12 28 Sty 2014 22:33
    nioop

Specjalista AGD

Oj męczysz, męczysz :P Ale na poważnie..
    Poniżej schemat juz z numerkami według Twoich oznaczeń..

Jak sam widzisz.. Usterka jest praktycznie nierealna.. Lecz skoro faktycznie wystąpiła.. I posiadasz gwarancję - Warto oddać do serwisu by oni się tam głowili o co chodzi..

0
  • #13 29 Sty 2014 00:23
    januszx3
    Poziom 30  

Czy sprawdzałeś tu: http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/cpindex.pl...USE_AND_LEARN_07&refnr=0061388&scy=PL&slg=POL . Urządzenie i jego obwody są tak proste, że nie wymagają schematu. Dokładne oględziny prowadzą do celu. Przyczyna uszkodzenia może być banalna np. wada mntażowa i przypadkowe zwarcie lub zwarcie związane z termicznym uszkodzeniem izolacji. Woda kapiąca na obwody elektryczne może zniszczyć izolację, chodzi tu o "wyładowania pełzne" , bardzo rzadko ale zdarza się (przy 220V AC wystarczy kilkadziesiąt kropli do zniszczenia - wypalenia przewodzącej ścieżki w materiale izolacyjnym ceramicznym).

0
  • #14 29 Sty 2014 20:05
    5050piotr
    Poziom 9  

nioop napisał:
    Oj męczysz, męczysz :P
    Bądź człowiekiem ;) i zrób jeszcze jedną rzecz: nanieś na schemat styk termostatu i położenie konektora nr 6 wg oznaczeń zdjęcia żelazka. Niezależnie od powodu niegaśnięcia lampki niewyjaśniona jest sytuacja, że strażak ją gasi, a zadziałanie termostatu nie. Termostat na 100% jest sprawny.
    Pozdrawiam

1
  • #15 29 Sty 2014 20:31
    nioop

Specjalista AGD

Aaa.. Wybacz, nie zauważyłej tej szóstki ;)
    Proszę..

0
  • #16 29 Sty 2014 22:00
    5050piotr
    Poziom 9  

nioop napisał:
    Aaa.. Wybacz, nie zauważyłej tej szóstki ;) Proszę..
    Dzięki. Nooo, teraz to mam nad czym myśleć ;)
    Pozdrawiam

0