Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żelazko Philips GC4860 - Nie gaśnie lampka sygnalizująca nagrzewanie.

23 Sty 2014 18:58 5067 15
 • Poziom 9  
  Witam,
  - żelazko jest nowe, po kilku prasowaniach przestała gasnąć pomarańczowa lampka sygnalizująca nagrzewanie się żelazka. Świeci ciągle, mimo iż słychać załączanie i wyłączanie się termostatu. Niby pomijalnie błaha usterka, ale dla żony jest to denerwujące. Żelazko jest na gwarancji, więc mógłbym z nim podskoczyć do sklepu, ale pomyślałem, że szkoda kilkudniowe żelazko oddawać na nie wiem jak długą poniewierkę z powodu takiej usterki i usunąć ją samemu. Tym samym proszę o pomoc i odpowiedź na dwa pytania:
  1. Czy to rzeczywiście jest błaha usterka i jaka może być przyczyna?
  2. Czy żelazko ma jakieś plomby, które mogą zostać naruszone jak je zacznę rozkręcać?
  Jest jeszcze jedna sprawa, ale na infolinii Philipsa powiedzieli, że te typy tak mają: przy bardzo wolnym przesuwaniu (wolniej niż się normalnie prasuje) żelazko się wyłącza. W instrukcji pisze z kolei, że tzw. "strażak" wyłącza żelazko znajdujące się przez jakiś czas w bezruchu. Co o tym sądzicie?
  Z góry dzięki za pomoc
  Pozdrawiam
 • IGE-XAOIGE-XAO

 • Specjalista AGD
  Ja uważam iż infolinia ta, jak większość zresztą zatrudnia studentów którzy mają sobie wkuć na pamięć dwa trzy teksty dla klientów.
  Usterka, którą opisujesz jest dla mnie hmm.. Nierealna.. Musiałby ktoś źle podpiąć przewody.. Ale skoro twierdzisz ze wszystko było okey i potem nastąpiła powyższa sytuacja to nie wiem co może być takim powodem.. Ale bez rozbiórki sprzętu nic się nie dowiesz..
  Zelażko nie posiada żadnych plomb, stosunkowo łatwo się rozbiera.. Lecz.. Skoro masz gwarancję warto jednak nie ryzykować jej utratą.. Bo ślady po demontażu obudowy zawsze mogą zostać..
 • Poziom 9  
  nioop napisał:
  Ale bez rozbiórki sprzętu nic się nie dowiesz..

  Może post przeczyta ktoś, kto ma schemat do tego żelazka? W necie go niema. Można by wydedukować bez rozbiórki ;)
  Pozdrawiam

 • Specjalista AGD
  Ja znam schemat tego zelażka.. Jest on bardzo prosty.. Uziemienie i przewód neutralny są podpięte centralnie pod stope.. Przewód prądowy leci przez płytkę strażaka i termostat.. kontrolka grzania podłączona jest bezpośrednio do grzałki..
  Dlatego jeżeli kontrolka się świeci grzałka powinna cały czas grzać , co powoduje rozwarcie bezpiecznika termicznego.. - Dlatego usterka ta wydaje mi się być nierealna..
  Natomiast jeżeli faktycznie tak jest to bez rozbiórki sprzętu nie da się stwierdzić co mogło spowodować taką anomalie..
  Ew jeżeli się uprzesz możesz odręcić tylnią osłone/podstawkę i zobaczyć jak są podpięte konektory . Patrząc od prawej strony - dwa przewody niebieskie, potem przewód czerwony, zółtozielony i biały bądź czarny.. - Może w fabryce coś źle podłączyli..
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 39  
  5050piotr napisał:
  przestała gasnąć pomarańczowa lampka sygnalizująca nagrzewanie się żelazka.
  Kolega ma w domu wyłącznik RCD, tzw. "różnicówkę"?
 • Poziom 9  
  nioop napisał:
  Patrząc od prawej strony - dwa przewody niebieskie, potem przewód czerwony, zółtozielony i biały bądź czarny.. - Może w fabryce coś źle podłączyli..
  Jest dokładnie tak jak piszesz. Ostatni z od prawej jest czarny.
  Pozdrawiam

  Dodano po 1 [minuty]:

  movzx napisał:
  Kolega ma w domu wyłącznik RCD, tzw. "różnicówkę"?
  Nie.
  Pozdrawiam
 • Poziom 39  
  Proponuję zatem sprawdzić grzałkę na upływność lub wybrać się z żelazkiem do kogoś kto takie urządzenie posiada. Efekt może być interesujący. Oczywiście to tylko gdybanie, ale co szkodzi sprawdzić.
 • Poziom 9  
  movzx napisał:
  Proponuję zatem sprawdzić grzałkę na upływność...
  OK, ale jak?
  movzx napisał:
  lub wybrać się z żelazkiem do kogoś kto takie urządzenie posiada.
  To raczej nierealne :cry:
  movzx napisał:
  Efekt może być interesujący.
  Mógłbyś rozwinąć?
  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Witam, odgrzewam temat. Mam prośbę do kolegi nioop, mógłbyś mi narysować schemat tego żelazka z kolorami przewodów, może coś da się z tego wydedukować bez konieczności całkowitego rozebrania żelazka. Odkręcenie jednej śrubki z tyłu daje dostęp do połączeń konektorowych chyba wszystkich przewodów. Mam miernik uniwersalny, może mógłbym coś pomierzyć?
  Pozdrawiam

 • Specjalista AGD
  Proszę schemat, aczkolwiek nie wiem co można z niego wydedukować ;)
  Żelazko Philips GC4860 - Nie gaśnie lampka sygnalizująca nagrzewanie.
  (amatorski ale nie potrafie się obsługiwać dedykowanym programem, łatwiejszy dla mnie jest Paint)


  Hmm.. Zmierz napięcie wychodzące z konektorów przy stopie po prawej o lewej stronie.. Tj. Napięcie na cienkim niebieskim i czarnym.. Przy czym termostat ustaw na minimum.
  Potem przekręć termostat na maksimum i ponów mierzenie.. Wyniki zamieść tutaj na forum..
  Uprzedzając - Miernik ustawić na prąd zmienny 600V (lub wiekszy niż 250V)
 • Poziom 9  
  nioop napisał:
  Proszę schemat, aczkolwiek nie wiem co można z niego wydedukować
  Zrobiłem zdjęcie, mógłbyś numerki ze zdjęcia nanieść na swój schemat. Sprawa jest absolutnie tajemnicza, jeśli styk termostatu jest w połączony w szereg z strażakiem (tak mniemam z Twojego rysunku) to dzieje się coś niemożliwego: strażak gasi tą lampkę, a termostat nie ? :cry:

 • Specjalista AGD
  Oj męczysz, męczysz :P Ale na poważnie..
  Poniżej schemat juz z numerkami według Twoich oznaczeń..

  Żelazko Philips GC4860 - Nie gaśnie lampka sygnalizująca nagrzewanie.

  Jak sam widzisz.. Usterka jest praktycznie nierealna.. Lecz skoro faktycznie wystąpiła.. I posiadasz gwarancję - Warto oddać do serwisu by oni się tam głowili o co chodzi..
 • Poziom 31  
  Czy sprawdzałeś tu: http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/cpindex.pl...USE_AND_LEARN_07&refnr=0061388&scy=PL&slg=POL . Urządzenie i jego obwody są tak proste, że nie wymagają schematu. Dokładne oględziny prowadzą do celu. Przyczyna uszkodzenia może być banalna np. wada mntażowa i przypadkowe zwarcie lub zwarcie związane z termicznym uszkodzeniem izolacji. Woda kapiąca na obwody elektryczne może zniszczyć izolację, chodzi tu o "wyładowania pełzne" , bardzo rzadko ale zdarza się (przy 220V AC wystarczy kilkadziesiąt kropli do zniszczenia - wypalenia przewodzącej ścieżki w materiale izolacyjnym ceramicznym).
 • Poziom 9  
  nioop napisał:
  Oj męczysz, męczysz :P
  Bądź człowiekiem ;) i zrób jeszcze jedną rzecz: nanieś na schemat styk termostatu i położenie konektora nr 6 wg oznaczeń zdjęcia żelazka. Niezależnie od powodu niegaśnięcia lampki niewyjaśniona jest sytuacja, że strażak ją gasi, a zadziałanie termostatu nie. Termostat na 100% jest sprawny.
  Pozdrawiam

 • Specjalista AGD
  Aaa.. Wybacz, nie zauważyłej tej szóstki ;)
  Proszę..
  Żelazko Philips GC4860 - Nie gaśnie lampka sygnalizująca nagrzewanie.
 • Poziom 9  
  nioop napisał:
  Aaa.. Wybacz, nie zauważyłej tej szóstki ;) Proszę..
  Dzięki. Nooo, teraz to mam nad czym myśleć ;)
  Pozdrawiam