Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Xp 2400+ i sapphire 9550 - podkręcanie.

laser890 23 Jan 2014 20:36 1956 26
    laser890
    Level 24  
    Witam. Mam starszy komputer który wykorzystuje do grania w cod4 i CS source. Procesor obecnie pracuje na 2000 mHz (15x133). Mam także radeona 9550 którego także bym miał zamiar podkręcić. Jest to firmy sapphire z podświetlanym wentylatorem z 128 MB pamięci. Do ilu mogę spokojnie kręcić rdzeń i pamięć tej karty? Nie chce naginać do granic możliwości ale chcę trochę tą kartę i procesor podkręcić.

Płyta główna MSI KT4V
    Ram 1280 MB (2 kości 400 i jedna 333 MHZ)
    procek AMD athlon xp 2400+
    Karta radeon 9550 128 MB
    Fortron 350W
  • Helpful post
    Epox
    Level 38  
    Brak podstawowych informacji.
    Jaka płyta główna. Jaki zasilacz. Jakie temperatury w stresie. Jakie pamięci. Bez tego to tylko wróżenie.

EDIT: Pytałem o coś :)
    Jakie kolega ma obecnie temperatury w stresie (w PC). Jakie chłodzenie?
    laser890
    Level 24  
    Odpowie ktoś?

Dodano po 7 [minuty]:

Dobra zaraz dam obciążenie i sprawdzę.
  • Helpful post
    swiercm
    Moderator on vacation ...
    Epox wrote:
    EDIT: Pytałem o coś
    Jakie kolega ma obecnie temperatury w stresie (w PC). Jakie chłodzenie?

Na jakiej magistrali pracuje Twój +2400?

Radka 9550 możesz spróbować podkręcić Ati Tray Tool'em, ale najpierw dobrze podkręć procesor.
    Pamięci ustaw na synchroniczną magistralę z Athlonem - podejrzewam, że masz go obecnie na 133MHz, więc i pamięci powinny działać na 266MHz.

Daj zrzut z CPU-Z - wszystkie zakładki.
    Daj zrzut ze speedFan'a w stresie.

Jaką pastę zastosowałeś?

Dodano po 13 [minuty]:

Nie klikaj pomgół, bo jeszcze nic nie zrobiliśmy.

Odpowiedz na moje pytania.

Jakie chłodzenie tam masz? Zwykły jakiś cooler, czy markowy, np Copper Silent 3 AC?
    Jaki radiator? To ważne przy OC Athlon'a.
    laser890
    Level 24  
    Everest pokazuje 60 stopni. Chyba zamontuje dodatkowe wentylatory. Pasta Zalman. Nie pamiętam jaka bo 4 miesiące temu nakładałem ale trochę na nią poszło.

• Helpful post
    swiercm
    Jeden wyciągający wentylator powinien być w obudowie PC.
    Temperatura trochę za wysoka. Powinna być w granicach 55stC w stresie.
    Ile tej pasty nałożyłeś i jakie to chłodzenie masz?

Spróbuj na początek ustawić procesor na FSB 166MHz i zobacz, czy się uruchomi. Jeśli tak - wejdź do BIOS i podaj temperaturę rdzenia procesor'a i NB.
    Przygotuj się, na resetowanie ustawień BIOSu zworką na płycie. Odnajdź odpowiednie piny na MoBo - będzie to potrzebne.

Jeśli procesor uruchomi się na FSB 166MHz - ustaw pamięci na 333MHz. Podałeś co prawda tylko jedną kość (slot 1), ale zobaczmy, czy w ogóle wstanie system na takiej magistrali.

Dodano po 2 [minuty]:

Odczytaj z płyty głównej dokładny model z wersją.
    Masz chyba nieaktualny BIOS, który należałoby zaktualizować.
    Sprawdzimy to.
    laser890
    Level 24  
    Dobra. Na dziś i jutro daruję sobie podkręcanie. Przez ten czas domontuje dodatkowe wentylatory. Obudowa nie jest nowa wiec mam co modyfikować. Zamontuje nowa pastę. Mam także 12 cm wentylator z zasilacza i on także tam się znajdzie potem wezmę się za kręcenie.

Dodano po 1 [minuty]:

Bios będę musiał aktualizować przy użyciu dyskietki?
    laser890
    Level 24  
    Dodam ze w obudowie jest 5 dysków i nagrywarka a one tez sporo ciepła wydzielają wiec na nie tez będzie dmuchać.
    swiercm
    laser890 wrote:
    Przez ten czas domontuje dodatkowe wentylatory

Na prawdę jeden wyciągający 80x80x25 lub 80x80x15 wystarczy spokojnie. Możesz jeszcze dać zasysający 60x60x10 i "grubszy" z przodu obudowy. Nie przesadź, by nie zakłócić ruchu powietrza w obudowie.
    Za dużo też niedobrze.
    laser890
    Level 24  
    MS 6712 ver 10A

Dodano po 2 [minuty]:

Akurat wentylator 80x80x25 mam już. Jeszcze z przody dam tą 12 by dmuchała od razu na dyski i będzie dobrze.
    laser890
    Level 24  
    Jeśli coś to na tamtym kompie mam Windowsa 7 chociaż to do rzeczy nic raczej nie ma.

Dodano po 1 [minuty]:

To właśnie przemieszczę włącznik i reset do dołu a w miejscu stacji dyskietek wytopię miejsce na wentylator.
    laser890
    Level 24  
    Zrobi się ale już nie dzisiaj. Kątówka jest więc się zmieści. Tzn nie chce ścinać obudowy nie wiadomo jak ale żeby wentylator ładnie pasował. Mam Także kratkę z tego zasilacza więc pójdzie jako osłona wentylatora.
    swiercm
    laser890 wrote:
    Zrobi się ale już nie dzisiaj. Kątówka jest więc się zmieści. Tzn nie chce ścinać obudowy nie wiadomo jak ale żeby wentylator ładnie pasował. Mam Także kratkę z tego zasilacza więc pójdzie jako osłona wentylatora.

Zrób tak, by było dobrze. Może warto zamontować mniejszy wentylator? Nie szkoda obudowy niszczyć? Ona jest zaprojektowana tak, by po zamontowaniu wentylatorów miała odpowiedni ruch powietrza. Jeśli przesadzisz - zakłócisz ten ruch i nic to nie będzie dawało. Powietrze musi przepływać swobodnie.

Co do pasty. Próbowałem na różne sposoby - pamiętaj - cieniutka warstwa na rdzeniu CPU wystarczy. Nie może mieć więcej niż 0,5mm. Do tego CPU niewielka ilość wystarczy. Przed nałożeniem wyczyść porządnie powierzchnie rdzenia CPU i powierzchnię kontaktową radiatora. Odtłuść ją np. izopropanolem.

Jeśli te warunki spełnisz - nawet kiepskie chłodzenie powinno dać spokojnie radę schłodzić ten procesor.
    laser890
    Level 24  
    Wiem wiem w technikum uczyli tego.

Dodano po 32 [sekundy]:

Dzięki za pomoc. Jak temperatury będą w normie to będę kręcił.
    swiercm
    laser890 wrote:
    Dzięki za pomoc. Jak temperatury będą w normie to będę kręcił.

Do 50-55stC w full-stress będzie ok.
    Mój Athlon +1800 wykręciłem na +2400 i magistralą i mnożnikiem - góra 55stC miał. Ale chłodzenie miałem AC Copper Silent 3 i pastę markową, bardzo dobrze nałożoną.
    Acha. BIOS po zaktualizowaniu może pokazywać już inne temperatury (niższe). W którejś wersji poprawili odczyty z czujnika (bodajże 1.A). Poczytaj o wersjach BIOS z linku, który podałem.

Najpierw zaktualizuj BIOS.
    laser890
    Level 24  
    Zdjąłem front i teraz będę montował wentylator.
    laser890
    Level 24  
    Wmontowałem te wentylatory. Temperatura po 30 minutowym teście (procek 100% użycia) Pokazuje 46-47 stopni maksymalnie. Płyta główna pokazuje maks 25 stopni.
    laser890
    Level 24  
    Zaraz się wezmę za to. Dałbyś może link do tego biosu?
    laser890
    Level 24  
    Bios wgrany. Podczas startu pokazuje 1.C.

Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

Tylko jest teraz mały problem. Windows na FSB 100 MHZ się zaczyna normalnie ładować i się uruchamia. Niestety jest jest wykrywany jako Athlon XP 1800+. Po zwiększeniu FSB do 133 w biosie jest już normalnie widoczny jako XP 2400+. Podczas ładowania się systemu komputer się resetuje.

Dodano po 20 [minuty]:

Dobra zresetowałem bios i wszystko działa. Biorę się za pomiar temperatury.

Dodano po 17 [minuty]:

Po 15 minutach mam 41 stopni. W ciągu następnych 15 także nie przekroczyło tych 41. Pomiar biorę z programu Everest.
  • Helpful post
    beo
    Level 36  
    Tego radeona podkręcaj RadLinker'em. Z tym, że najlepsze stery do osiągnięcia max to bodajże atiodngov163. W zależności jeszcze jakie pamięci, ma karta. U mnie były hynix'y i osiągałem gpu 490Mhz stabilnie, pamięci zaś 285Mhz. Wpierw RadLinkerem, następnie podwyższenie przez atitray i zmniejszenie CL.

Dodano po 1 [minuty]:

laser890 wrote:
    Po 15 minutach mam 41 stopni
    Doskonały wynik.
    laser890
    Level 24  
    Zaraz zobacze pamieci.

Dodano po 1 [godziny]:

Karta jest oparta na pamięciach Elixir.

Dodano po 56 [minuty]:

W 3dmark 2001 mam na razie 5891 pkt.

Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

Teraz mam inny problem. Gdy chcę zmienić napięcie procesora pojawiają się dziwne znaki (gdy biorę strzałkami w górę i dół). Gdy próbuje coś wpisać nic się nie pojawia.