Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór kotła i instalacji do niego

przemowal 23 Sty 2014 20:45 2139 12
  • #1 23 Sty 2014 20:45
    przemowal
    Poziom 9  

Witam na wiosnę planuje wymianę piecy kaflowych na C.O gazowe i dlatego zanim zacznę batalie z papierami chce sie dowiedzieć co i jak.

Mieszkanie w kamienicy nieocieplonej o pow. 70m2 (wysokość 3,2m) jak na załączonym obrazku.
    Okna częściowo wymienione ( kuchnia i salon ) oraz do wymiany przy okazji remontu ( łazienka i sypialnia).
    Moje pytanie to jaki kocioł kondensacyjny czy zamknięta komora spalania?
    A drugi problem to czy lepiej pociągnąć gaz do łazienki i tam montować piec ( wygodniej ze względu na rozprowadzenie instalacji) czy w kuchni ale wtedy duża odległość do łazienki i ciężko z c.w.u. Wszelkie sugestie i porady mile widziane
    Pozdrawiam Przemo

0 12
  • #2 23 Sty 2014 21:01
    adamblonsky 2012
    Poziom 18  

Kocioł kondensacyjny nie potrzebuje komina ani dostępu do powietrza-można zastosować wyrzut boczny i zamontować go w zamkniętej szafce, więc jeśli możesz wykuć otwór w ścianie to montuj gdzie Ci najwygodniej

0
  • #3 23 Sty 2014 21:08
    przemowal
    Poziom 9  

Tylko taki wylot można chyba tylko montować w budynkach jednorodzinnych do 21kw a wielorodzinnych do 5kw. Montować tam gdzie mi wygodnie tyle to wiem że dla mnie najlepiej bedzie w łązience bo montując w kuchni trzeba przemyśleć sprawe poprowadzenia rurek ( lepiej robić w miedzi czy pex rurki raczej na scianach bedą
    Zapomniałem napisać że mieszkam na 3 pietrze a nad moim mieszkaniem już tylko strych.

0
  • #4 23 Sty 2014 21:43
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 23 Sty 2014 23:11
    adamblonsky 2012
    Poziom 18  

Walker29 napisał:
    adamblonsky 2012 napisał:
    Kocioł kondensacyjny nie potrzebuje komina ani dostępu do powietrza-można zastosować wyrzut boczny i zamontować go w zamkniętej szafce, więc jeśli możesz wykuć otwór w ścianie to montuj gdzie Ci najwygodniej

Proszę byś przed kolejnym postem zastanowił się co piszesz.

A co niby źle napisałem? wyrzut boczny to nie komin.

co do kotłowni to proponuje zrobić w miedzi, pod warunkiem że nie masz grzejników alu.

0
  • #6 24 Sty 2014 01:31
    nautes
    Poziom 13  

adamblonsky 2012 napisał:

Cytat:

A co niby źle napisałem?

W kotłach zazwyczaj jednak potrzebujemy powietrza do spalania.
    Nawet raczej bardzo potrzebujemy. :)

Cytat:

wyrzut boczny to nie komin.

Czy wyrzut boczny to nie komin? Można polemizować. Ale to raczej pytanie do Miodka.

0
  • #7 24 Sty 2014 07:43
    przemowal
    Poziom 9  

Panowie w piecach kondensacyjnych i z zamknięta komorą spalania nie pobierane jest powietrze z pomieszczenia. Wyrzut boczny też jest kominem ale są ograniczenia do jego stosowania z tego co wyczytałem , więc najpierw sami poczytajcie i dopiero doradzajcie bo póki co to sam wiem więcej niż wy mi "doradzadzie"

0
  • #8 24 Sty 2014 21:04
    adamblonsky 2012
    Poziom 18  

Jak dla mnie komin to element pionowy wystający ponad dach, a co do rad to sam kolega napisał-Wszelkie sugestie i porady mile widziane, no ale kolega też widzę jest trochę w temacie tak że więcej już nie doradzam. :-)

0
  • #9 28 Sty 2014 11:19
    przemowal
    Poziom 9  

Naprawde nikt nie doradzi czy jest sens pchać sie w kondensat czy lepiej tylko turbo?
    Całość i tak będzie nowa bo do tej pory były piece kaflowe więc inastalacja nowa i czy przy kotłach na gaz można zrobić podłączenie grzejników szeregowo czy lepiej każdy osobno będzie wiecej pracy bo trzeba pruć podłogi ale da sie to zrobić bez większego problemu jedynie co z c.w.u (do tej pory z bojlera elektrycznego w łazience - rachunki nie są duże) skoro łazienka tak daleko od kuchni gdzie planuje założyć piec.

0
  • #10 28 Sty 2014 11:49
    grzesiek234
    Specjalista - systemy grzewcze

Załóż kocioł kondensacyjny ( wyrzut spalin i zasysanie powietrza czy pionowe czy poziome przez ścianę zależne jest od opinii kominiarza), grzejniki szeregowo spokojnie można spiąć tylko pamietac musisz aby je delikatnie przewymiarować.

0
  • #11 30 Sty 2014 11:54
    przemowal
    Poziom 9  

Przy pomocy programu purmo sdg wiem mniej więcej jakich grzejników bede potrzebował oraz jaki będzie zapotrzebowanie mieszkania na energie (niecałe 7kW).
    Dobór grzejników dla pracy 55/45/20 dla rysunku i usytuowania grzejników jak na załączonym obrazku
    1 korytarz c22 600x600 (485W)
    2 kuchnia c22 600x600 2 szt (1035W)
    3 sypialnia c22 600x1400 (1148W)
    4 pokój c22 600x1000 2szt (1742W)
    5 łazienka (742W)
    6 salon c22 600x1400 i c22 600x900 (1790W)

i tutaj mam pytanie czy dobierac grzejniki jak wyżej dla pracy 55/45/20 czy 75/65/20 zakłądam że pójde jednak w kocioł kondensacyjny( immergas victrix26 2I ) czy jedak przesadziłem z ilościa i mocą grzejników.

Czy instalacja może może byc poprowadzona jak na rysunku od kotła do łazienki pex 20 ( do grzejników pex 16) a na ostatnie grzejniki pex 16. Czy lepiej zrobić na rozdzielaczu i do każdego grzejnika osobno pex 16?

0
  • #12 03 Lut 2014 19:33
    przemowal
    Poziom 9  

Czy prowadząc instalacje dwururową wystarczy zastosować przy grzejnikach trójnik 20-16-20 czy musi być jakiś rozdzielacz przy grzejnikach?

0
  • #13 06 Kwi 2014 17:05
    przemowal
    Poziom 9  

Mam jeszcze pytanie jaki sterownik do kotła kupić? Jest sens kupić carV2 czy tyboxa ? Czujnik pogodowy bedzie napewno.

0