Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zestaw? 14m^2, do 2000zł - stereo czy 5+1?

mattuch 23 Sty 2014 22:08 2526 10
  • #1 23 Sty 2014 22:08
    mattuch
    Poziom 6  

Cześć,
    wymiary pokoju 2,75x5,20, czyli 14,30m^2, kanapa i ekran (rzutnik) pośrodku, na dłuższych ścianach. Budżet ok. 2000zł, do lekkiego nagięcia, mają być to dobrze spożytkowane pieniądze.

Sprzęt głównie do oglądania filmów, jednak od czasu do czasu lubię po napawać się dobrą muzyką (rap, rock, folk, metal, muzyka filmowa). Szedłbym w jakość dźwięku, nie w jego głośność (do tej pory używałem Thompsona DPL912VD i nie potrzebowałbym sprzętu dużo głośniejszego).

Czytałem, że jest możliwość pogodzenia zestawu stereo z 5+1, puszczając głośniki frontowe przez wzmacniacz. Czy w tym budżecie jest to sensowne?
    Lepiej kupić całe kino domowe, czy osobne elementy (nie zależy mi na odtwarzaczach CD, DVD, BD)?.

Muzyka (.mp3, .flac)/filmy będą puszczane z laptopa (w planach również kabel HDMI) lub z USB. W przyszłości rzutnik będzie zastąpiony telewizorem.

Mam nadzieję, że udzieliłem wszelkich niezbędnych informacji. Będę wielce wdzięczny za pomoc w doborze sprzętu, gdyż jestem zielony w temacie.

0 10
  • #2 24 Sty 2014 08:59
    RMS.pl

Poziom 26  

W tej cenie tylko stereo, ponieważ poważni producenci kolumn do kina domowego oferują same fronty w cenie 1500zł i więcej, a gdzie jeszcze centralka, surroundy i amplituner 5.1, który kosztuje min 1200zł.

W tym metrażu rozważyłbym monitory np Indiana Line Tesi 260 w cenie 1349pln i do tego wzmacniacz Pioneer A10

0
  • #3 24 Sty 2014 10:18
    k52
    Poziom 32  

mattuch napisał:
    Cześć,
    (nie zależy mi na odtwarzaczach CD, DVD, BD)?.

Skoro nie zależy Ci jak piszesz na dvd, bluray to i tak systemu 5.1 nie wykorzystasz, druga sprawa że fajnie zrealizowanych filmów nie ma za wiele ( inna sprawa to ciągłe ich oglądanie ). Skoro będziesz odtwarzał filmy jak się domyślam z komputera zapewne czasem i divix będzie tylko gorzej w tym temacie .
    Lepiej skupić się na jakimś klasycznym nowym, lub używanym stereo. Wzmacniacz lub amplituner stereo i 2 kolumny ( może podstawkowe ) ewentualnie wyście na subwofer. Jeśli potrzebujesz wejść typu optyczne , hdmi to nie tylko amplitunery kina domowego je oferują. Ma je też kilka amplitunerów stereo kenwood RA500, Harman Kardon HK 3490 , Onkyo TX-8050 , a ze zintegrowanych z CD np. Pioneer P-1 , Denon rcd-m39 .

0
  • #4 24 Sty 2014 23:42
    mattuch
    Poziom 6  

Skupiamy się zatem na stereo. Odpuszczamy również HDMI, bo zdałem sobie sprawę, że to nie ma większego sensu.

Rozumiem, że kolumn podstawkowych nie stawia się na podłodze ale czy można je wieszać na ścianie, czy muszą być na jakiś podstawkach?

Przy tych głośnikach osobny subwoofer jest zbędny, tak? Mógłbyś mi jeszcze pokrótce wyjaśnić złącza wejściowe? Co tam się właściwie podłącza/można podłączyć? (SACD/CD, Phono (MM), Aux, Network, Recorder, Tuner) Do tej pory "aux" ustawiałem, jak podłączałem dźwięk z zewnątrz (komputer, telefon) a "Tuner" jak chciałem ustawić radio.

Do tego zestawu lepsze czincze, do podłączenia laptopa (a później telewizora) i powinno być wszystko ok, tak? (Abstrahując od jakości nagrań). Kable do podłączenia głośnik-wzmacniacz kupować osobno, czy coś będzie dołączone? Poza tym jakie polecacie kable wzmacniacz-laptop/telewizor?

Nadmienię jeszcze, że pokój nie jest za bardzo umeblowany (narożnik, drewniane żaluzje, ława, lada barowa [obudowana wkoło]), 3 ściany na razie puste (na jednej przyszłościowo regał, na drugiej telewizor, na trzeciej (za narożnikiem) jakieś półki, obrazy).

Jaki zestaw? 14m^2, do 2000zł - stereo czy 5+1?
    (rysunkowi wiele brakuje, jednakże jest on czysto poglądowy, w razie potrzeby, wszelkie wymiary podeślę)

Dzięki za dotychczasową pomoc.

0
  • #5 25 Sty 2014 10:43
    k52
    Poziom 32  

Kolumn nie wieszamy ( chyba że to małe satelitki efektowe od KD) bo mogą wibrować o ścianę , mieć wylot bas refleks z tyłu, muszą mieć nieco przestrzeni wokół. Warunkowo można je postawić na rtv-ce lub na komodzie , lub na solidnej półce nad tv ale nie za wysoko, powinny być tak na wysokości głowy ewentualnie ciut wyżej niż siedzisz..
    Wejścia (SACD/CD, Phono (MM), Aux, Network, Recorder, Tuner) zostały tak nazwane mogły by się nazywać aux 1 , aux 2 , aux 3 itd wyjątkiem jest Phono MM -jest to wejście na adapter-gramofon o innym napięciu . W budżetowym sprzęcie nie ma namacalnej różnicy w jakości między kablem chinch, a optykiem, w droższym owszem. Niemniej współczesne wyjścia audio z ledów i plazm są tylko optyczne niestety. Z laptopa wypuszczasz sygnał audio kablem mini jack 2xchinch do wieży lepiej jakiś za ok 30zł grubszy ekranowany żeby nie zbierał szumów, a na tv hdmi . Kable głośnikowe są jednak jeśli są cienkie ok. 1mm lub krótkie wtedy warto kupić grubsze, oczywiście nie 4mm, ale miedziane 2,5mm.

0
  • #6 25 Sty 2014 11:30
    mattuch
    Poziom 6  

Czyli jak mają bass refleks z przodu, to mogę je przytulić do ściany, czy też się odradza? O jakiej odległości mniej więcej mówimy? Podstawki muszą spełniać jakieś kryteria, oprócz wysokości (pytam, jakby nie chciał kupić typowych podstawek, tylko np. coś samemu sklekocić)?

Czyli przyszłościowo, jak będę chciał wyeliminować laptopa i puszczać wszystko z TV, to będę musiał kupić coś pomiędzy TV a wzmacniaczem, tak? (skoro wzmacniacz nie ma wejścia HDMI a TV nie ma wyjścia na czincze) Co by to miało być?

0
  • #7 25 Sty 2014 12:05
    blazej.1994
    Poziom 24  

Nie należy stawiać kolumn tak aby dotykaly ścian.

0
  • #8 25 Sty 2014 12:38
    k52
    Poziom 32  

Wystarczy popularny w sieci i allegro DAC Fiio , wpuszczasz w niego sygnał optyczny z tv , a wychodzi analogowy na 2xRCA , koszt koło130zł . Puszczanie sygnału audio z TV to jakaś jakościowa porażka, nie lepiej kupić za 200 z odtwarzacz CD, a nie świecić i włączać za każdym razem telewizor kiedy słuchasz muzyki ? Z filmami się zgadzam sam mam dysk HD 750Gb podpięty pod tv .
    Kolumny nie powinny dotykać ścian, jakieś minimum musi być 10 -30 cm zależy. Jaka wysokość , już pisałem, na wysokości głowy , nie mniej niż 60 cm plus kolumny. Jak nie masz , czy nie chcesz podstawek, to lepiej już wyżej np półka niż na podłodze.

0
  • #9 25 Sty 2014 12:55
    mattuch
    Poziom 6  

Płyt CD i tak nie gromadzę, także jak będę chciał posłuchać muzyki to podłączam laptopa pod wzmacniacz albo pamięć USB w telewizor i tam sobie wybieram , co i jak. Napisałeś, że puszczanie audio z TV to jakościowa porażka, czyli jest różnica jak puszczę muzykę z pendrivera przez telewizor a jak puszczę tę samą muzykę z tego samego pendrivera ale przez odtwarzacz CD?

0
  • #10 25 Sty 2014 16:02
    k52
    Poziom 32  

Dysponując wejściem usb w odtwarzaczu CD mam je do przesłuchania albumu pozyskanego z netu i jak jest fajny kupuje oryginalną płytę cd. Słuchając mp3 to jak nakrycie kolumn kocem, no ale szczęśliwi Ci co nie słyszą różnicy:-)
    Z dwojga złego, jak słuchasz mp3, flaców, to lepiej już z komputera , ma trochę lepszy przetwornik cyfrowo-analogowy i kartę dźwiękową niż tv/led używany jako odtwarzacz do pendriva. Podłączenie z PC też prostsze , bo kablem minijack-2rca, a nie z tv optykiem do daca i dalej do wzmacniacza/wieży.

Dodano po 6 [minuty]:

Owszem jest różnica między jakością dźwięku z pendriva wpiętego w gniazdo usb w odtwarzaczu za 2tys, dvd za 100zł i płaskim tv. Więc mając wybór wybierz Swój komputer jako odtwarzacz muzyki zamiast tv.

0
  • #11 25 Sty 2014 17:53
    mattuch
    Poziom 6  

Ok, to chyba wszystko wiem. Dzięki wielkie za pomoc.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo