Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pare pytań dotyczących włącznika zmierzchowego.

probober 24 Jan 2014 09:34 1449 5
    probober
    Level 11  
    Witam!
    Niedawno, przeglądając stronę Instructables, trafiłem na dosyć ciekawy projekt lampki z trzech diod LED. Ledy włączały się i wyłączały płynnie pod wpływem światła (gasisz światło - diody powoli się włączają) zaciekawił mnie ten projekt ponieważ wyglądało to co najmniej fajnie no i człowiek może się czegoś nauczyć przy budowie :)
    Mam parę pytań co do samego mechanizmu wyłącznika jak i doboru elementów:
    Pierwsza sprawa, co wybrać? Fotorezystor, fotodiodę czy fototranzystor? Autor oryginalnego projektu wybrał fototranzystor.
    Druga sprawa, jak zrobić aby światło LED nie wzbudzało czujnika? To znaczy, załóżmy że część światła odbije się z powrotem do czujnika przez co uruchomi ponownie układ :?:
    Trzeci problem, jak rozproszyć światło aby wyglądało to estetycznie? Chodzi mi o efekt jak na filmiku

Czwarta, czy klejem cyjanoakrylowym skleję w miarę trwale pleksi?
    Piąta, czy ktoś mógłby podpowiedzieć jakie elementy dobrać? Skłaniam się bardziej ku fototranzystorowi, nie wiem dlaczego.
    Na moje oko układ powinien działać tak, że przez zamknięty fototranzystor przepływa prąd który steruje tranzystor włączający diody, czyż nie? A gdy fototranzystor jest otwarty prąd nie płynie więc tranzystor włączający jest również otwarty więc prąd nie popłynie i nie zaświeci diod?
    I ostatnie pytanie, jako że elektronik ze mnie żaden (jestem po jednym semestrze nauki w kierunku technik-elektryk) czy tranzystor n-p-n jest dobry aby wykorzystać go w tej aplikacji czy powinienem użyć tranzystora p-n-p?
    Z góry dziękuję bardzo za każdą odpowiedź, mam nadzieje że zrozumiecie mój chaotyczny tok myślenia i rozwiejecie niektóre z moich wątpliwości :D
    Pozdrawiam
    0ceanborn
    Level 25  
    probober wrote:
    Pierwsza sprawa, co wybrać? Fotorezystor, fotodiodę czy fototranzystor? Autor oryginalnego projektu wybrał fototranzystor.

Ciężki wybór. Skoro autor wybrał fototranzystor ty też możesz chociaż wg mnie to nie ma aż tak dużego znaczenia.
    probober wrote:
    Druga sprawa, jak zrobić aby światło LED nie wzbudzało czujnika?
    To chyba raczej kwestia czułości układu - odpowiednia regulacja powinna wystarczyć. Jeśli nie to :
    a) sprubój użyć kolorowego filtra
    b) za pomocą odpowiednio dobranych i ustawionych osłon zrób tak aby światło twojej lampki nie trafiało do czujnika
    c) dodaj układ który będzie włączał, wyłączał lampkę wg zmian oświetlenia
    probober wrote:
    Trzeci problem, jak rozproszyć światło aby wyglądało to estetycznie? Chodzi mi o efekt jak na filmiku

Próbuj, eksperymentuj, a być może uzyskasz jeszcze ciekawszy efekt.
    Wiem że konstruktorzy przezroczystych, świecących obudów PC używają do tego po prostu pleksi. To tworzywo ma coś takiego, że jak przyłożysz z jednej strony światło to będzie się świecić cały element. Szkło lub pleksi możesz zmatowić za pomocą drobnego papieru ściernego.
    probober wrote:
    czy tranzystor n-p-n jest dobry aby wykorzystać go w tej aplikacji czy powinienem użyć tranzystora p-n-p?

To jest dowolne.
    probober
    Level 11  
    Dzięki wielkie kolego za pomoc.
    Mógłbyś jeszcze ocenić dla mnie czy schemat z tego linku będzie działać dla dowolnego fototranzystora i tranzystora, jak autor zapewnia? Link
    kybernetes
    Level 39  
    Tranzystor musi być standardowy NPN małej mocy, np. BC 547. Ten co jest na schemacie, który podlinkowałeś (BC337) jest mocniejszy i potrafi wysterować więcej diod niż pokazane 3 sztuki. Rezystor 10k lepiej zmienić na mniejszy, np. 5,6k.

Poza tym układ ten nie działa tak jak opisałeś - "gasisz światło - diody powoli się włączają". Diody załączą się natychmiast.
    probober
    Level 11  
    Tak tylko że ja mam zamiar sterować diodą 1W..
    Zielony LED 350mA x 3V ~ 1W a z tego co widzę na nocie katalogowej to BC547 ma maksymalny prąd 100mA więc zostanę przy BC337, chciałbym tylko się jeszcze dowiedzieć czy fototranzystor faktycznie mogę dobrać dowolny? To znaczy wiem że musi być czuły na długość fali 380-780nm ale czy są jakieś parametry oprócz tego na które muszę zwrócić uwagę?
    jarek_lnx
    Level 43  
    W takim układzie wyjściowy tranzystor może być na wpół włączony, BC337 może nie wytrzymać strat mocy jakie się w nim wydzielą w takiej sytuacji (max 300mW)
    lepiej dać BD135, w razie czego będzie można dołożyć kawałek blachy jako radiator.