Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak uruchomić komputer w samochodzie?

30 Mar 2005 20:04 2588 19
  • Poziom 17  
    Witam

chcial bym swoje PC + Monitor Odpalic w Aucie :)
    czy da sie z zapalniczki wytworzyc tyle napiecia aby to uciagnac
    jakies trafo gotowe ? Zamiast laptopa do simlockow wole PC
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 16  
    Owszem istnieje taka mozliwosc.Jednakze komputer PC oraz monitor sa zasilane napieciem 220V.Tak wiec niezbedna bedzie przetwornica podwyzszajaca napiecie z 12DC na 220AC.Cena to okolo 250PLN.
  • Poziom 19  
    Witam! Moim skromnym zdaniem lepiej kupić przetwornicę z 12V na 220V ok.300W. Zalety: Masz napięcie takie jak w domciu. Pozdrawiam!
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 13  
    pytanko ile Volt jest maxymalnie w PC?? morznabyłoby obejśc bez transformatora podwyszającego do 220V a następnie<ten w PC> zmiejszającego na poszczegulne napięcia. A z monitorkiem to nie wiem, ale wydaje mi się, że LCD nie mją 220V w swym ukladzie sterowania. Lampy troche biorą[W] ale nie wydaje mi się by bylo to zrobione na 220V,by puscic mniejszy prąd.
  • Poziom 28  
    Temat był wielokrotnie poruszany. Najprostszym wyjsciem jest podpięcie starego UPS-a, bez akumulatora, pod 12V z samochodu. UPS musi mieć "zimny start"- czyli uruchamiać się z baterii, na giełdzie, bez aku powinien być naprawdę niedrogi.
  • Poziom 16  
    Witam ponownie,oczywiscie przetwornica jest najlepszym rozwiazaniem.Koledze zapewne chodzi obejscie przetwornicy podwyzszajacej oraz zasiloaczy w kompie oraz monitorze.Co do zasilacza w kompie jest to teoretycznie do zrobienia,lecz mimo wszystko skomplikowane.Jednakze zasilacza w monitorze nie obejdziemy poniewaz oddaje on napiecia powyzej 100V,ktorych nie uzyskamy bezposrednio z akumulatora samochodowego.Tak wiec przetwornica podwyzszajaca jest niezbedna.
  • Poziom 16  
    Jak bardzo wypasiony masz komp?Przetwornica moze pracowac przy 300watowym ciaglym obciazeniu.Jesli masz pradozerczy PC i dodatkowo monitor moze nie wystarczyc taka moc.Podaj jakiej mocy masz zasilacz w kompie i jaki masz monitor.
  • Poziom 13  
    Walniesz mocniejszą prądnice pod maske i pasi. Tylko troche wachy cie ubendzie na 100km.więcej.
  • Poziom 11  
    Ja tez ostatnio się zastanawialem nad czyms takim. Tak mi się wydaje ze do kompa z zasilacza idzie 12 i 5v wiec moze zamiast zasliacza dac stabilizator napiecia na 5 i 12v. Oczywiscie u mnie to mial by byc jakis prosty komputerek cos np P 200MHz który pełnił by funkcję odtwarzacza mp3, i do sterowania jakimiś urządzaniami przez LPT(np pomiar temperatury) a jako monitor bym dał np: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=45744138
    podlaczony poprzez wyjscie TV z karty graficznej.
    Myslicie ze dało by rade??
  • Poziom 1  
    Probowalem podlaczyc laptopa z TV outem do takiego monitorka 7". Jakosc jest mizerna jesli chodzi o GPS. Jesli masz zamiar sluchac mp3 lub divx to spoko. Ja zastanawiam sie nad zamontowaniem dotykowego monitora firmy Xenrac. Posiada wejscie VGA, odpada klawiatura i myszka. Taniego laptopa mozna kupic na allegro za 500 zl ktory spokojnie pociagnie mp3, divx oraz posluzy za GPS (340 zl dostawka na usb zz mapami) Nie trzeba bawic sie w super przejsciowki i pobor mocy, laptop posiada sprytne systemy hibernacji i oszcczedzania energii. mozna dokupic przejsciowke ktora zasila laptopa z zapalniczki. To moja koncepcja.
  • Poziom 18  
    Koloega przerobił obudowę od pc i umieścił jednostkę w bagażniku. zamiast przetwornic zastosował poprostu stabilizatory. Kompek to Athlon 1333 i 256 ram, grafika gf2 MX440(czy coś takiego) z wyjściem tv out. Przedłużył sobie wszystkie kabelki w jest oK. Wyświetlacz to LCD od podobnego telewizorka. dźwięk do wzmacniacza (od radia)

Czas Byś swą wypowiedź zweryfikował kolego ! ( TJT)
  • Spec od komputerów
    Osmo - "po prostu stabillizatory"?? chyba musialo byc tam wiecej niz tylko "po prostu stabillizatory" - przeciez pobor pradu leci w dziesiatkach amperow.
  • Moderator Samochody
  • Poziom 21  
    Osmo napisał:
    Koloega przerobił obudowę od pc i umieścił jednostkę w bagażniku. zamiast przetwornic zastosował po prostu stabilizatory. Kompek to Athlon 1333 i 256 ram, grafika gf2 MX440(czy coś takiego) z wyjściem tv out. Przedłużył sobie wszystkie kabelki w jest oK. Wyświetlacz to LCD od podobnego telewizorka. dźwięk do wzmacniacza (od radia)

Czas Byś swą wypowiedź zweryfikował kolego ! ( TJT)

No ciekawe jak to jest zrobione bo przecież płyta główna wymaga także napięć ujemnych -5V, -12V. Proszę o tego wyjaśnienie kolego Osmo :]
  • Użytkownik obserwowany
    Ja ma kompa w samochodzie i pobiera mi 14A podczas pracy. przetwornica robi ok 220 v 50 hz ale taki syf że żaden silnik indukcyjny ni huhu. jeżdże i ''robię radiówki po okolicy''.
  • Poziom 18  
    Nr1. To nie moja konstrukcja więc nie mam pojęcia jak kolega to zrobił. W każdym bądź razie wszystko chodzi.
    NR2. A może generator napięcia ujemnego.
  • Poziom 12  
    Podłączam czasem do Lanosa(gniazdo zapalniczki) laptoka Compaq P120,
    i chodzi bez problemów i auto i komputer.
  • Spec od komputerów
    and64 -wezze przeczytaj watek i pisz na temat. co za problem podlaczyc laptopa. punktow masz malo?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    do Dudij: zwróć uwagę, że w opisie przetwornicy jest napisane: kształt przebiegu wyjściowego daleko odbiega od sinusoidy, co jest równoznaczne z dużą zawartością harmonicznych, zwłaszcza nieparzystych.. Co prawda dodano, że sprawdzano współpracę z zasilaczem, ale nie podano z jakim, więc trzeba byłoby poeksperymentować.
    Jeżeli weźmiesz pod uwagę, że musisz dodatkowo zaopatrzyc się w transformator o odpowiedniej mocy, to nie jestem pewien, czy nie będzie taniej kupić gdzieś UPS-a o niezbyt wysokiej mocy bez baterii.