Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telefunken TR500 - Wyrównanie poziomu sygnałów wejściowych

24 Jan 2014 12:17 2622 15
  • Level 27  
    Kilka dni temu kupiłem amplituner Telefunken TR500. Po usunięciu kilku drobnych problemów, podłączyłem amplituner do innych urządzeń audio. Wyszedł pewien chyba błąd konstrukcyjny, lub raczej konstrukcyjne niedopatrzenie. Problem polega na tym, że głośność w trybie radio (AM lub FM) jest znacznie większa niż z pozostałych źródeł. Regulator głośności ma skalę 0-10. W tej skali, aby uzyskać taką samą głośność np. gramofonu jak dla radia ustawionego na 2, trzeba ustawić na 5 a nawet 6. Czułość wejść gramofonu, magnetofonu, wejścia uniwersalnego wydają się zbyt niskie. Do wejścia magnetofonowego mam podpięty moduł audio-bluetooth, do uniwersalnego wy. komputera. Oczywiście trudno mi tu coś napisać o dopasowaniu sygnałów, ale traktując gramofon jako w miarę typowe źródło sygnału wydaje się że ogólnie czułość tych wejść jest trochę niska, natomiast sygnał radia zbyt wysoki. W amplitunerze polskim AT9100 są potencjometry montażowe przy wyjściu sygnału radiowego, dzięki którym można wyrównać poziom głośności radia i innych źródeł. W Telefunkenie tego nie ma (co jest jak wspomniałem konstrukcyjnym niedopatrzeniem). Zależy mi na wyrównaniu poziomów, ponieważ funkcja 'Loudness' jest sprzężona z regulacją głośności, tak że im większa głośność tym mniej wprowadza zmiany. Działa to bardzo ładnie, niestety, najlepiej dla poziomu sygnału gdzieś pośrodku między radiem a pozostałymi wejściami. Zmniejszyć sygnał radia to nie kłopot, mogę domontować potencjometry montażowe przy wyjściach sygnałów AM i FM. Dla pozostałych wejść trzeba by zwiększyć wzmocnienie przedwzmacniaczy, co może z kolei wprowadzić zniekształcenia, jeżeli będzie zrobione nieprawidłowo. Nie wiem jak podejść do problemu.
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 42  
    Ok, odlutuj rezystory R341 i R337 i sprawdź co się stanie z czułością na różnych wejściach.

Dodano po 8 [minuty]:

Chodzi głównie o to czy po tej operacji tuner będzie grał z takim samym poziomem jak inne wejścia czy też z niższym, czy wyższym.
  • Level 42  
    Dla tych pozycji które są głośniejsze. Są to wszystkie zakresy tunera prawdopodobnie.

Jeśli tak jest rzeczywiście, to należałoby na jakimś źródle, innym niż tuner, dobrać wartość R328 tak aby loudness działał najlepiej, a potem dobrać tak R337 aby tuner miał taki sam poziom.
  • Helpful post
    Level 42  
    Nie, zmniejszenie R328 spowoduje prawdopodobnie zwiększenie poziomu źródeł innych niż radio, a zwiększenie R337 spowoduje obniżenie poziomu radia.

Dodano po 2 [minuty]:

Ale ponieważ poziom radia zależy w pewnym stopniu również od R328, to aby dojść z tym od razu do ładu należy postąpić w takiej kolejności jak napisałem wyżej
  • Level 27  
    Hm... nie bardzo wiem co o tym myśleć. Wyszło w sumie tak, R 328 2,2k (10x mniej) i ładnie działa loudness, R337 całkiem wypięty, tak że przełącznik nie wprowadza żadnych zmian i poziomy są wyrównane wejść zewnętrznych i radia. Skąd im się wzięło że poziomy wymagają wyrównania i to tak drastycznego, nie wiem. Wyszło że cały układ wyrównywania poziomów jest zbędny.
  • Helpful post
    Level 42  
    Jeśli z wypiętym R337 jest równo na wszystkich źródłach, to jest dokładnie to o co Tobie chodziło. Można więc uznać pracę za zakończoną:)
  • Level 27  
    Można uznać że tak. Zauważyłem też że mam nieco inną wersje niż na schemacie. Na szczęście opis rezystorów i ta część schematu jest bez zmian, ale na płytce znalazłem dwa układy scalone HA1457, których na schemacie nie ma. Najważniejsze że działa jak powinno. Radio, gramofon, moduł bluetooth mają równy poziom, nieco za wysoki ma teraz komputer podłączony do wejścia uniwersalnego, ale to już nie problem, wsadzę tłumik rezystorowy do wtyczek.
  • Level 42  
    HA1457 to pojedynczy wzmacniacz operacyjny. Pewnie jest zastosowany zamiast któregoś stopnia tranzystorowego.
  • User removed account  
  • Level 27  
    Mam jeszcze taką zagadkę:) Od wczoraj siedzę i nie potrafię dojść co to jest. Całkiem po lewej stronie schematu narysowane są i opisane przełączniki klawiszowe. Kolejno - AFC, ASL, MUTING, FILTER HIGH, LOW, MONO, LINEAR, MONITOR, dalej LT2, LT1 (2 pary głośników), no i ostatni Helligkeit. No i nie mam pojęcia co to jest ten Helligkeit i gdzie jest. Na panelu przednim są wszystkie te przełączniki (razem 10), ale nie ma tego Helligkeit. Tłumacz niem/pol. tłumaczy to jako "jasność". Nie ma go (to znaczy nie znalazłem) fizycznie i nie znalazłem na schemacie, do czego służy. Ma oznaczenie S701, czyli jest przy bloku opóźnionego włączania głośników, ale go tam nie widzę.

Dodano po 56 [sekundy]:

Telefunken TR500 - Wyrównanie poziomu sygnałów wejściowych Telefunken TR500 - Wyrównanie poziomu sygnałów wejściowych

Dodano po 4 [minuty]:

No więcej płytek/bloków ma elementy zaczynające się na 7xx.
  • Level 42  
    Z tego wynika że ten przełącznik istniał jedynie jako narysowany po lewej stronie na schemacie i nigdzie indziej.