Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kwalifikacja E13 Technik informatyk szukam informacji o egzaminie praktycznym

hellweed 24 Jan 2015 14:30 463503 1738
Computer Controls
    ewela1991
    Level 13  
    dudek564 w techniku informatyku w nowej podstawie programowej nie ma teraz żadnych opisówek ani zrzutów ekranu
    Mam pytanie czy mógłby ktoś pomoc mi się przygotować na egzamin E.13 ?
    Z góry dzięki ;)
    Pozdrawiam :)

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

Najbardziej zależy mi na tym aby ktoś mógł mi wytłumaczyć podział na podsieci ?
    Z góry dzięki. Pozdrawiam :)
  • Computer Controls
    dudek564
    Level 13  
    naucz się lepiej kolorów do zarabiania kabli rj45 to chyba będzie, w sumie podstawa.
    ewela1991
    Level 13  
    To umiem i znam kolory kabli ale mam problem z podziałem na podsieci. Mógłby mi ktoś wyjaśnić ? Z góry dzięki :)

Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

Witam

Mam pytanie odnośnie tego punktu: Utworzyć domenę o nazwie firma i netbios firmaXYZ więc instalacja AD i DNS i wyłączyć złożoność haseł

Instalacja AD i DNS to wiadomo dcpromo. Ale o co chodzi z tą domenę jaką tą nazwę domeny trzeba wpisać bo jest napisane : domena o nazwie firma i netbios firmaXYZ . Tzn ze na Windows 7 mam ustawić domene o nazwie firma a na windows server netbios firmaXYZ czy jak bo nie czaje ? I czy trzeba ustawić jaką nazwę komputera ?
    Oraz jak w Windows Server wyłączyć złożoność haseł ?
    Będę wdzięczna za odpowiedź.

ewela1991
    Level 13  
    Kiedy teraz jest najbliższy egzamin praktyczny E.13 w styczniu-lutym ?
    vakoss102
    Level 12  
    Ten mój podany przykład jest stary, nie widziałem jak się robi wymienione tam rzeczy. Nie wiem, kiedy teleinformatycy mają egzamin.
    ewela1991
    Level 13  
    tomek83f to daj znać co było :)

• Computer Controls
    dudek564
    Level 13  
    hej, mam pytanie, egzamin z 2014 roku

2. Skonfiguruj serwer do pracy jako serwer DNS, który odpowiada za obsługe domeny o nazwie egzaminxlocal

3. załóż na serwerze konta użytkownikom i przypisz je do grupy....

Tu trzeba zainstalować Active Directory wraz z DNS i odpalić póżniej dcpromo oraz dodać użytkowników w Użytkownicy i komputery usługi Active Direcotry ?
    arabraB_Wspak
    Level 9  
    ja mam praktyczny z e.13 5 lutego. Mam nadzieję, że odezwie się ktoś kto będzie zdawał wcześniej :)
    tomek83f: czy Ty jesteś pewien, tego 31? Bo miałam informacje, że egzaminy są tylko w dni powszednie, stąd moje pytanie.
    ewela1991
    Level 13  
    dudek564 Active Directory i DNS instaluje się właśnie poprzez dcpromo. Tak to trzeba tu właśnie zrobić :) A byłby ktoś miły i wytłumaczył ten podział na podsieci ?
    Z góry dzięki . Pozdrawiam :)
    tomek83f
    Level 12  
    Jestem pewien.

Z pewnego zródła dowiedziałem się że na wyposażeniu stanowiska egzaminacyjnego ma być:
    komputery i peryferia
    -zestaw komputerowy dostosowany do roli serwera wraz z kartą ethernet
    -zestaw komputerowy dostosowany do roli stacji roboczej
    -switch zarządzalny,min. 4 porty z możliwością tworzenia VLAN 802.1 g/n
    -router z wifi z funkcją AP i router z obsługą WEP,WPA-PSK,WPA2-PSK,standard 802.1 g/n

oprogramowanie
    -serwerowy sytem operacyjny windows serwer standard min. 2008/2008R z service pack
    -system operacyjny stacji roboczej kompatybilny z w.w.
    -analizatory protokołów sieciowych i ruchu w sieci np. wireshark, Cain and Abel

dodoatkowy sprzęt
    -drukarka sieciowa z wbudowanym serwerem wydruku,portem ethernet i obsługą wydruku RAW

narzędia,kable
    -zaciskarka RJ45,narzędzie uderzeniowe,ściągacz izolacji,obcinaczki boczne
    -komplet kabli patchcord min. kat 5e (4 sztuki) proste, długośc min. 1,5 m
    -skrętka UTP min. kat 5e , 1 sztuka ,długość 4m
    -wtyk RJ45 szt. 5
    -tester okablowania , RJ45 z możliwością kontroli ciągłości,przerwy,zwarcia,skrzyżowania par

to chyba tyle,trochę zmartwiło mnie że nie można instalować windows serwer 2003 :cry:
    dudek564
    Level 13  
    po chier tyle kabli ;p

hmm router to ja wiem jak konfigurować ale switch ?!
    gutosław
    Level 12  
    Już po egzaminie z E13, prosty choć w dwóch punktach zamotałem się, ale to chyba przez nerwy:
    A wiec tak:
    1. Zrobić kabelek w standardzie B, zgłosić to do egzaminatora
    2. Podłączyć się switchem do serwera(serwer 2008 EN) i do stacji roboczej z win 7( w tym jeden kabelek ten co zrobiliśmy)
    3. skonfigurować karty sieciowe na serwrze i kliencie wszystko podane w zadaniu
    4. na serwerze: zainstalować i skonfigurować AD i DNS, zakładając domenę egzamin.local, i ustawić hasło na przywracanie AD(podane w zadaniu)
    5. utworzyć konta wlasciciel,księgowy,kadrowy(ustawić hasło, podane w rkuszu)
    6. przypisać uprawnienia pełne dla wlasciciel i księgowy, kadrowy do odczytu
    7. utworzyć katalog dane(na dyskuC) i go udostępnić w sieci, wlasciciel i księgowy pełne uprawniwnienia, kadrowy do odczytu
    8. wlasciciel zmapować udostępniony udział i nadać literkę dysku X
    9. konta księgowy i kadrowy udostępnić śceżkę oraz przypisać godz logowania od 7 - 17
    10. na kliencie wlaściciela dopisać do grupy użytkownicy zaawansowani, sprawdzić, czy wszystko jest ok i tyle

Chyba nie zapomniałem o niczym.Dyrektorka powiedziała, że każda grupa ma inne zadania, ale może to ściema.
    andrew_129
    Level 9  
    Witam,

A czy coś było z drukarką?? Bo wg info na forum jest w specyfikacji drukarka sieciowa?

Wg opisu - to ten egzamin to zadania standardowe.

gutosław wrote:
    Już po egzaminie z E13, prosty choć w dwóch punktach zamotałem się, ale to chyba przez nerwy:
    A wiec tak:
    2. Podłączyć się switchem do serwera(serwer 2008 EN) i do stacji roboczej z win 7( w tym jeden kabelek ten co zrobiliśmy)
    4. na serwerze: zainstalować i skonfigurować AD i DNS, zakładając domenę egzamin.local, i ustawić hasło na przywracanie AD(podane w zadaniu)
    7. utworzyć katalog dane(na dyskuC) i go udostępnić w sieci, wlasciciel i księgowy pełne uprawniwnienia, kadrowy do odczytu
    9. konta księgowy i kadrowy udostępnić śceżkę oraz przypisać godz logowania od 7 - 17
    10. na kliencie wlaściciela dopisać do grupy użytkownicy zaawansowani, sprawdzić, czy wszystko jest ok i tyle

Chyba nie zapomniałem o niczym.Dyrektorka powiedziała, że każda grupa ma inne zadania, ale może to ściema.

Dodano po 8 [minuty]:

@andrew_129
    neo1990
    Level 9  
    Miałam dzisiaj prawie ten sam egzamin z wyłączeniem:
    1. Stacja robocza pracowała na Windows XP (laptop);
    2. Sposobem podłączania serwera z stacją odbywało się za pomocą routera typu TP-Link;
    3. Brak musu podawania ścieżki do udostępnionego folderu "dane" dla księgowego i kadrowego, jedynie dodawanie praw do udostępnionego folderu (właściciel miał mieć mapowany folder z literką X).
    4. Zalogowanie się na wszystkie trzy konta (właściciel, kadrowy, księgowy) na stacji roboczej.

Reszta jak leci :)

gutosław wrote:
    A wiec tak:

andrew_129
    Level 9  
    @neo1990 Czy drukarka też była dostępna w sali

Dodano po 1 [minuty]:

@dudek564 Poprzez dcpromo - AD + DNS a potem użytkownicy
    neo1990
    Level 9  
    @neo1990 Czy drukarka też była dostępna w sali

Nie, nie było żadnych drukarek u mnie, ale wiesz jak jest, mogą dowalić więc lepiej się i z tego przygotować ;)
    andrew_129
    Level 9  
    @neo1990 Wg podanej ponoć specyfikacji jest drukarka. Może w innej grupie będzie użyta jako np drukarka sieciowa z każdego stanowiska?? Jest to prawdopodobne
    tomek83f
    Level 12  
    Jakaś konkretna konfiguracja kart? i switcha?? rozumiem że wszystko statycznie bez DHCP
    niebieska_rzezucha
    Level 1  
    Może dziwne pytanie ale konta właściciel, kadrowy i księgowy tworzymy na stacji roboczej ? : >
    neo1990
    Level 9  
    tomek83f wrote:
    Jakaś konkretna konfiguracja kart? i switcha?? rozumiem że wszystko statycznie bez DHCP

Tradycyjnie, IP, brama etc. w arkuszu egzaminacyjnym, wystarczy wpisać w routerze jak i w switchu, zależy co dostaniesz, ale konfiguracja taka sama.
    dudek564
    Level 13  
    switcha sie konfiguruje? Pod jakie porty się podpina serwer i klienta :D ?
    tomek83f
    Level 12  
    Czyli rozumiem że jakiś adres trzeba było ustawić na serwerze a później taki adres na switchu lub routerze żeby można było podłączyć stacje roboczą?
    Vegeta1234
    Level 9  
    :arrow: :arrow: kaźde zad... może się rożnić się od dupelerki.
    djnoise81
    Level 10  
    jeszcze nigdy w egzaminie E13 nie trzeba było konfigurować switchy- czyli konfiguracja vlanów czy separacji portów. W 100% egzaminów wystarczały switche niezarządzalne, nie wiem więc po co za każdym razem w specyfikacjach i wytycznych z OKE piszą ze switch musi byc 4 portowy i zarządzalny.
    dudek564
    Level 13  
    No dobra, na przykład będzie taki switch

Kwalifikacja E13 Technik informatyk szukam informacji o egzaminie praktycznym

Od lewej, podpinam do gniazda Windows server konfiguracja
    ip 192.168.0.1
    maska 255.255.255.0
    DNS 192.168.0.1

Do drugiego gniazda klient windows xp
    ip 192.168.0.2
    maska 255.255.255.0
    DNS 192.168.0.1

:>
    vakoss102
    Level 12  
    Dzięki gutosław :)
    Good job

Chciałem się jeszcze dopytać:

Jak się ustawia hasło przywracania Active Directiory?

Tych userów dodajemu do jakiegoś utworzonego przez siebie kontenera, czy razem ze wszystkimi innymi użytkownikami "Users" ?
    gutosław
    Level 12  
    Jak instalujesz AD i DNS to pózniej ustawiasz tam hasło
    arkanek
    Level 11  

może ktoś to narysować ( jak to podłączyć w które porty )
    gutosław
    Level 12  
    obojętnie, nie ma to żadnego znaczenia