Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie do laptopa w przyzwoitej cenie!

ashinron 24 Sty 2014 18:48 1530 20
  • #1 24 Sty 2014 18:48
    ashinron
    Poziom 10  

Witam,
    poszukuję dobrej podstawki chłodzącej pod laptopa. Mam lapka HP Pavilion dv7 Notebook PC:
    - procesor Intel i7 1.66 GHz (8cpu)
    - 6GB RAM
    - AMD Radeon HD 6500M

I grzeje się na potęgę, 10-25 min grając, albo 20-30min oglądając film, albo około 2godzin korzystania z przeglądarki i komputer pada. Wyłącza się automatycznie z przegrzania.
    jedynym sposobem na obejrzenie filmu, to postawić coś pod nim, żeby przepływ powietrza był solidny, oraz przed rozpoczęciem oglądania musi być mocno schłodzony.
    To są problemy, których, wydaje mi się, nie powinien mieć (mimo, że ma ok. 2 lat).

Chciałbym kupić podstawkę, która podoła chłodzeniu sprzętu tak, aby się samoistnie nie wyłączał podczas grania i oglądania filmów. Chciałbym aby podstawka była solidna (mam 2 letnie dziecko, które rzuca wszystkim co dostaje w ręce) i powinna być stosunkowo cicha, ale tu nie będę wybredny o ile będzie spełniała pozostałe wymagania. No i cena, najlepiej do 100zł, ale jeżeli jest coś co będzie droższe, ale o niebo lepsze, to czekam na propozycje.

Bardzo Wam z góry dziękuję,
    Pozdrawiam,
    Marek

0 20
  • #2 24 Sty 2014 18:54
    goldi74
    Poziom 43  

Laptop tak się zachowuje od nowości? Jego własny układ chłodzenia był czyszczony?

0
  • #3 24 Sty 2014 18:54
    Svavo
    Poziom 23  

Od nowości tak się grzał?

0
  • #4 24 Sty 2014 19:19
    xE5150
    Poziom 25  

Na 100% układ chłodzenia nie był nigdy czyszczony i kurz go zatkał.

Pozdrawiam!

0
  • #5 24 Sty 2014 19:36
    sw81
    Poziom 29  

To jest Pavilion i takie problemy to nic dziwnego. Pozostaje przeczyszczenie układu chłodzenia.

0
  • #6 26 Sty 2014 15:54
    ashinron
    Poziom 10  

Przepraszam, że nie zaglądnąłem wcześniej, kupiłem go używanego i od "nowości" tak się zachowywał.
    Co do przeczyszczenia układu chłodzenia, to muszę powiedzieć, że był czyszczony, a przynajmniej tak mi się wydaje. Nie dawno go rozkręciłem i ma tam jeden wiatraczek, którego oczyściłem z kurzu (było kilka kotów), po zabiegu odrobinę dłużej się trzymał. Pytanie tylko, czy układ chłodzenia to coś więcej niż ten jeden wiatraczek?

0
  • #7 26 Sty 2014 15:58
    xE5150
    Poziom 25  

Obok wentylatora powinien być radiator, trzeba go przedmuchać!

0
  • #8 26 Sty 2014 16:01
    MrDoimer
    Poziom 38  

xE5150 napisał:
    trzeba go przedmuchać!

Przedmuchać to można ...

Trzeba zdjąć całe chłodzenie, usunąć cały kurz, usunąć starą pastę termoprzewodzącą i thermopady, nałożyć nową pastę, nałożyć nowe thermopady, założyć poprawnie chłodzenie i tyle.

0
  • #9 26 Sty 2014 16:03
    wariato
    Poziom 43  

ashinron napisał:

Co do przeczyszczenia układu chłodzenia, to muszę powiedzieć, że był czyszczony, a przynajmniej tak mi się wydaje. Nie dawno go rozkręciłem i ma tam jeden wiatraczek, którego oczyściłem z kurzu (było kilka kotów), po zabiegu odrobinę dłużej się trzymał.

Czyszczenie wentylatorka to nie czyszczenie, trzeba jeszcze rozmontować to i czyścisz miedziane żeberka radiatora. Tam się zbiera kurz, bez wyjęcia chłodzenia nie dostaniesz się tam gdzie jest tego najwięcej.

0
  • #10 26 Sty 2014 16:28
    ashinron
    Poziom 10  

Przepraszam,
    wprowadziłem Was w błąd, żona mi właśnie przypomniała, że ów kaloryferek nie był jednak jeszcze czyszczony, tylko drugi laptop (dlatego napisałem, że różnica niewielka, bo nie było żadnej skoro czyściłem nie ten laptop, co trzeba:). Od raz dodam, że to laptop żony i rzadko do niego zaglądam.
    Aktualnie odkręciłem śrubki z zewnętrznej klapy i nie wiem jak się dostać do wnętrze, załączę do tego posta zdjęcie z jego brzuszkiem:))
    https://obrazki.elektroda.pl/1337313900_1390749955.jpg
    1. Czerwone kółko to śrubki odkręcone.
    2. Czerwone krzyżyki to miejsca w których są jeszcze śrubki, ale wygląda na to, że one mocują jedynie inne podzespoły laptopa.
    3. Zielone kółko to miejsce, w którym znajduje się wentylator, do którego nie wiem jeszcze jak się dostać:)

Jednak jest jeszcze więcej śrubek do odkręcenia i jak się przyjrzałem temu wszystkiemu, to wygląda na to, że żeby dostać się do wentylatora muszę prawie go całego rozebrać, a to może okazać się karkołomnym zadaniem.
    Pomocy!

0
  • #12 26 Sty 2014 16:51
    wariato
    Poziom 43  

Musisz zdjąć klawiaturę i cały przedni/górny panel, z tej strony dostaniesz się do chłodzenia. Praktycznie 90% kadłuba trzeba rozkręcić. Tu: Link

0
  • #13 26 Sty 2014 17:56
    ashinron
    Poziom 10  

Z uwagi na braki w ekwipunku (nie mam odpowiedniego śrubokręta, do odkręcenia tych trzech płaskich śrubek pod baterią), dalszą batalię przeprowadzę dopiero w dniu jutrzejszym. Dzięki za pomoc, jutro się odezwę!

PS. Szukam właśnie na allegro śrubokrętów precyzyjnych, żeby mieć już jakiś mały zestawik na zaś, może ktoś z Was ma już w tym zakresie doświadczenie i może coś doradzić w kategorii tychże narzędzi?

0
  • #14 26 Sty 2014 18:26
    byczynho
    Poziom 19  

Uważaj z radiatorem karty graficznej. U mnie w Dellu N5010 zamiast pasty był tam zamontowany thermopad, wyrzuciłem go i zamontowałem nowy kupiony na allegro. Potem kupiłem jeszcze 3 inne i żaden się nie nadawał do chłodzenia grafiki. W końcu znalazłem rozwiązanie z blaszkami miedzianymi i to przyniosło bardzo pozytywny efekt. Jeśli na rdzeniu będziesz miał thermopad to broń Boże go nie wyrzucaj. Te na kościach pamięci można zmienić, tego na rdzeniu nigdy w życiu bo tak wydajnego thermopada na allegro nie znajdziesz.

0
  • #15 26 Sty 2014 19:14
    MrDoimer
    Poziom 38  

byczynho napisał:
    tego na rdzeniu nigdy w życiu bo tak wydajnego thermopada na allegro nie znajdziesz.

Wystarczy wiedzieć jaki to thermopad tzn. jaka grubość. Jeżeli 0,5mm to musi być 0,5mm. Jeżeli 1mm to 1mm. Jeżeli się go dobrze zamontuje to nie ma prawa się nic złego dziać.

byczynho napisał:
    W końcu znalazłem rozwiązanie z blaszkami miedzianymi

Nie bez powodu producent zastosował tam thermopad.

ashinron napisał:
    może coś doradzić w kategorii tychże narzędzi?

Ciekawe zestawy wydają się :
    http://www.morele.net/narzedzia-serwisowe-del...rzedzi-do-pc-i-mac-19-elementow-61885-611139/
    http://www.morele.net/narzedzia-serwisowe-gembird-31-elementow-tk-hobbyc-398058/

0
  • #16 26 Sty 2014 21:08
    byczynho
    Poziom 19  

MrDoimer napisał:
    Wystarczy wiedzieć jaki to thermopad tzn. jaka grubość. Jeżeli 0,5mm to musi być 0,5mm. Jeżeli 1mm to 1mm. Jeżeli się go dobrze zamontuje to nie ma prawa się nic złego dziać.

A właśnie guzik prawda. Sprawdzałem wszystkie możliwe rozwiązania. Żaden z oferowanych na allegro nie miał potrzebnej przewodności cieplnej. Na każdym z nich temperatura GPU dochodziła do 110C. Po zastosowaniu blaszek temperatura spadła do 63C bodajże.

0
  • #17 26 Sty 2014 21:27
    MrDoimer
    Poziom 38  

Jakoś nie raz wymieniałem thermopady w laptopach (Dell również) i nigdy nie miałem takiego problemu. Używałem takich, zwykłych tanich thermopadów http://allegro.pl/aab-cooling-thermopad-tasma-1mm-przewodnosc-7w-mk-i3897850317.html

Żeby wszystko było ok, trzeba również UMIEĆ zamontować thermopad.
    I nie siej bzdur bo że Tobie takie coś się trafiło to nie znaczy że inni również tak mają.
    Bo nie po to się czyści laptopa żeby zostawiać stary, zużyty thermopad.

0
  • #18 26 Sty 2014 21:33
    byczynho
    Poziom 19  

Nie podważam twojej wiedzy ale chyba pomyliłeś thermopad rdzenia z thermopadem pamięci. Testowałeś potem co to składałeś? Dziwne, że u mnie przy każdej grubości thermopada temperatura przekraczała 100C.

0
  • #19 26 Sty 2014 21:37
    MrDoimer
    Poziom 38  

Uważam iż jest to nie możliwe.
    Musiałem mieć jakieś dziadowskie thermopady lub źle je montowałeś.

byczynho napisał:
    Testowałeś potem co to składałeś?

Robiłem to dla klientów, nikt się nie skarżył :)

byczynho napisał:
    ale chyba pomyliłeś thermopad rdzenia z thermopadem pamięci.

Nie pomyliłem. Rdzeń to rdzeń.

byczynho napisał:
    Dziwne, że u mnie przy każdej grubości thermopada

A no właśnie ! Szczerze powiedz czy zmierzyłeś grubość oryginalnego thermopadu ? Bez tego ani rusz.

0
  • #20 26 Sty 2014 22:17
    byczynho
    Poziom 19  

Miałem thermopady Phobya, AG i chyba 3m. Wszystkie różnych grubości. Sprawdzałem na 2mm, 1,5mm i 1mm, zawsze ten sam efekt.
    Jaka to filozofia odkleić folie z obu stron thermopada, przetrzeć powierzchnie stykowe spirytusem (99%), przyłożyć na rdzeń i zamocować radiator? raczej żadna...
    Dlaczego klienci się nie skarżyli? a no dlatego, że jak ktoś się nie zna i oddaje sprzęt do specjalisty to wierzy, że zrobiony jest dobrze i jeśli się grzeje to wierzy, że tak musi być.
    Przez taką małą pierdołę rozkręcałem laptopa kilkanaście razy. Pomysł z płytkami miedzianymi spadł mi jak z nieba i dzięki płytce 1mm uzyskałem wynik 48C w idle i 72C w stresie.

0
  • #21 26 Sty 2014 22:25
    MrDoimer
    Poziom 38  

byczynho napisał:
    Dlaczego klienci się nie skarżyli?

Wątpi kolega w moje umiejętności :D ?
    Nie no, laptopa czyściłem i swojego, i laptopa rodziców (na pokładzie i5 + HD6770M a to Pavilion DV6 który lubi się grzać) i nie ma z nimi problemów.
    Na słowo kolega uwierzy, w zeszłym tygodniu miałem starszego Dell`a który w stresie miał prawie 90C. Po wymianie pasty i thermopadów temp. spadły do 65 w stresie :)

byczynho napisał:
    i jeśli się grzeje to wierzy, że tak musi być.

Często dostawałem laptopy które się przegrzewały (wyłączały przez temperature).

byczynho napisał:
    Przez taką małą pierdołę rozkręcałem laptopa kilkanaście razy.

Pechowy laptop, pechowe chłodzenie, pechowe thermopady itd.

Zakończmy ten OT :)

0