Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat przejściówki RGB do tv Sony Wega na SCART do dekodera.

szakal22 24 Jan 2014 20:08 2955 11
IGE-XAO
    szakal22
    Level 10  
    Witam,
    Zakupiłem niedawno używany telewizor Sony Wega Trinitron 32 cale (4:3) nie pamiętam dokładnego modelu. Niestety telewizor ten nie posiada wejść SCART co z początku nie wydawało mi się problemem. Ma on kilka wyjść composite i jedno component (Y/Cb/Cr). Chciałem zakupić kabel 5 x RCA (component plus audio), ale nie był on dostępny w sklepie w moim mieście. W związku z tym kupiłem kabel SCART - composite plus audio in oraz out (6 RCA). Poprzekładałem w nim kable wg schematu http://i51.photobucket.com/albums/f383/lyris1/Componentdongleidea.jpg . Niestety po podłączeniu na obrazie szły paski oraz nie było głosu. Czy ten schemat jest dobry? Czy czegoś w nim brakuje? Czy muszę zmienić jakieś ustawienia w tv żeby ruszyło na tym kablu? Ten kabel nie ma ekranowania, jest to najzwyklejszy kabel z dość cienkimi przewodami, czy to też miałoby wpływ na niezdolność przesyłu sygnału audio i video? Zastanawiałem się nad kupnem kabla gotowego na popularnym serwisie aukcyjnym, ale chciałem się pobawić trochę z tym, jednakże byłbym skłonny go kupić w tej sytuacji, ale na aukcji jest wskazane, że scart podłączamy do tv, a 5xrca do urządzeń zewnętrznych, a w moim przypadku byłoby odwrotnie więc mam pytanie czy ten kabel zadziałałby w moim przypadku? Z góry dziękuje za odpowiedź.
  • IGE-XAO
  • IGE-XAO
    szakal22
    Level 10  
    Z dekodera DVB-T.
    Hucul
    Level 39  
    Sprawdź jakie modele sprzętu posiadasz - model telewizora na nalepce z tyłu, model dekodera DVB-T powinien też być łatwy do odnalezienia. Sprawdź też co oznaczają słowa: wejście i wyjście.
    szakal22
    Level 10  
    Miło mi za przypomnienie o znaczeniu słów wejście i wyjście Hucul.
    Model telewizora : SONY KV-XR34M61
    Model dekodera: Kruger-Matz KM0201
    W instrukcji dekodera jest napisane wyjście SCART/RGB.
    Instrukcji w internecie do tv nie mogę znaleźć. Znalazłem tylko schemat elektroniki.
    Czy może trzeba ustawić coś w dekoderze? Nie jestem zbyt obeznany w elektronice.
  • Helpful post
    Hucul
    Level 39  
    Też nie mogę znaleźć instrukcji do telewizora, ale z Twojego opisu i instrukcji tunera wynika, że kabel z linku który podałeś nie będzie działał :( Według mnie najłatwiej będzie połączyć urządzenia kablami CINCH - 1 X CVBS i 2 X AUDIO lub kablem SCART- 3 X CINCH. W opcjach dekodera może trzeba będzie ustawić odpowiedni format wyświetlania.

grubs wrote:
    A instrukcja jest dostępna (serwisowa ale na jej końcu jest też użytkownika)

Byłem zbyt niecierpliwy i przeoczyłem to w serwisówce ;)
  • Helpful post
    grubs
    Level 32  
    Zwykłą przejściówką raczej nie połączysz. Potrzebujesz konwertera z RGB na component.
    Możesz podpiąć z przejściówki scart na chinche i zwykłym kablem chinch do gniazda wideo w TV (1 z dwóch).
    Kolega wyżej mnie uprzedził .. pisałem posta nie widząc jeszcze jego.

A instrukcja jest dostępna (serwisowa ale na jej końcu jest też użytkownika)
    oj
    Level 42  
    W SCART:

Pin 19 > wyjście wideo
    Pin 17 > masa

Pin 1 > Audio P
    Pin 3 > Audio L
    Pin 4 > masa

Podłączamy się pod złącze "14", na wej "1" lub "2"

Pilotem tv trzeba uruchomić te wejście

Schemat przejściówki RGB do tv Sony Wega na SCART do dekodera.

W opcjach dekodera wyjście wideo na "CVBS", fabrycznie jest przeważnie jako RGB, ale nieraz dekoder też w tej opcji daje jednocześnie "CVBS"
    szakal22
    Level 10  
    Wychodzi teraz moja niewiedza, myślałem że RGB do to samo co Component. Mam podłączone właśnie takim kablem 3xRCA (scart-composite), ale jakość obrazu jest niska, ciężko nawet przeczytać program tv w EPG dekodera bo litery są strasznie niewyraźnie. Chciałem dlatego zrobić bądź kupić kabel, który zapewniłby lepszą jakość obrazu. Szkoda że nawet wejścia s-video nie ma w tym tv. Telewizor jest stary i nie będę do niego dokupywał konwertera, bo nowy nie jest i pewnie już zbyt długo nie pociągnie. Dziękuje wszystkim serdecznie za informacje i pomoc.
    grubs
    Level 32  
    Zamiast konwertera lepiej chyba będzie sprzedać ten tuner i kupić nowy z wyjściem YUV(YPbPr).
    Może być on na wyjściu scart. Wtedy w opcjach dekodera zmieniasz żeby wystawiał sygnał component na wyjściu scart.
    Dekoder tej samej firmy 2 modele wyżej już to ma
    KM00188
    szakal22
    Level 10  
    Dziękuje wszystkim za pomoc, pozostałem przy podłączeniu 3xRCA (scart-composite). Zamykam temat.