Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat przejściówki RGB do tv Sony Wega na SCART do dekodera.

szakal22 24 Sty 2014 20:08 2418 11
  • #1 24 Sty 2014 20:08
    szakal22
    Poziom 9  

Witam,
    Zakupiłem niedawno używany telewizor Sony Wega Trinitron 32 cale (4:3) nie pamiętam dokładnego modelu. Niestety telewizor ten nie posiada wejść SCART co z początku nie wydawało mi się problemem. Ma on kilka wyjść composite i jedno component (Y/Cb/Cr). Chciałem zakupić kabel 5 x RCA (component plus audio), ale nie był on dostępny w sklepie w moim mieście. W związku z tym kupiłem kabel SCART - composite plus audio in oraz out (6 RCA). Poprzekładałem w nim kable wg schematu http://i51.photobucket.com/albums/f383/lyris1/Componentdongleidea.jpg . Niestety po podłączeniu na obrazie szły paski oraz nie było głosu. Czy ten schemat jest dobry? Czy czegoś w nim brakuje? Czy muszę zmienić jakieś ustawienia w tv żeby ruszyło na tym kablu? Ten kabel nie ma ekranowania, jest to najzwyklejszy kabel z dość cienkimi przewodami, czy to też miałoby wpływ na niezdolność przesyłu sygnału audio i video? Zastanawiałem się nad kupnem kabla gotowego na popularnym serwisie aukcyjnym, ale chciałem się pobawić trochę z tym, jednakże byłbym skłonny go kupić w tej sytuacji, ale na aukcji jest wskazane, że scart podłączamy do tv, a 5xrca do urządzeń zewnętrznych, a w moim przypadku byłoby odwrotnie więc mam pytanie czy ten kabel zadziałałby w moim przypadku? Z góry dziękuje za odpowiedź.

0 11
  • #3 24 Sty 2014 20:41
    szakal22
    Poziom 9  

Z dekodera DVB-T.

0
  • #5 24 Sty 2014 20:56
    Hucul
    Poziom 39  

Sprawdź jakie modele sprzętu posiadasz - model telewizora na nalepce z tyłu, model dekodera DVB-T powinien też być łatwy do odnalezienia. Sprawdź też co oznaczają słowa: wejście i wyjście.

0
  • #6 24 Sty 2014 23:29
    szakal22
    Poziom 9  

Miło mi za przypomnienie o znaczeniu słów wejście i wyjście Hucul.
    Model telewizora : SONY KV-XR34M61
    Model dekodera: Kruger-Matz KM0201
    W instrukcji dekodera jest napisane wyjście SCART/RGB.
    Instrukcji w internecie do tv nie mogę znaleźć. Znalazłem tylko schemat elektroniki.
    Czy może trzeba ustawić coś w dekoderze? Nie jestem zbyt obeznany w elektronice.

0
  • Pomocny post
    #7 25 Sty 2014 00:25
    Hucul
    Poziom 39  

Też nie mogę znaleźć instrukcji do telewizora, ale z Twojego opisu i instrukcji tunera wynika, że kabel z linku który podałeś nie będzie działał :( Według mnie najłatwiej będzie połączyć urządzenia kablami CINCH - 1 X CVBS i 2 X AUDIO lub kablem SCART- 3 X CINCH. W opcjach dekodera może trzeba będzie ustawić odpowiedni format wyświetlania.

grubs napisał:
    A instrukcja jest dostępna (serwisowa ale na jej końcu jest też użytkownika)

Byłem zbyt niecierpliwy i przeoczyłem to w serwisówce ;)

0
  • Pomocny post
    #8 25 Sty 2014 00:40
    grubs
    Poziom 32  

Zwykłą przejściówką raczej nie połączysz. Potrzebujesz konwertera z RGB na component.
    Możesz podpiąć z przejściówki scart na chinche i zwykłym kablem chinch do gniazda wideo w TV (1 z dwóch).
    Kolega wyżej mnie uprzedził .. pisałem posta nie widząc jeszcze jego.

A instrukcja jest dostępna (serwisowa ale na jej końcu jest też użytkownika)

0
  • #9 25 Sty 2014 00:45
    oj
    Poziom 42  

W SCART:

Pin 19 > wyjście wideo
    Pin 17 > masa

Pin 1 > Audio P
    Pin 3 > Audio L
    Pin 4 > masa

Podłączamy się pod złącze "14", na wej "1" lub "2"

Pilotem tv trzeba uruchomić te wejście

Schemat przejściówki RGB do tv Sony Wega na SCART do dekodera.

W opcjach dekodera wyjście wideo na "CVBS", fabrycznie jest przeważnie jako RGB, ale nieraz dekoder też w tej opcji daje jednocześnie "CVBS"

0
  • #10 25 Sty 2014 10:56
    szakal22
    Poziom 9  

Wychodzi teraz moja niewiedza, myślałem że RGB do to samo co Component. Mam podłączone właśnie takim kablem 3xRCA (scart-composite), ale jakość obrazu jest niska, ciężko nawet przeczytać program tv w EPG dekodera bo litery są strasznie niewyraźnie. Chciałem dlatego zrobić bądź kupić kabel, który zapewniłby lepszą jakość obrazu. Szkoda że nawet wejścia s-video nie ma w tym tv. Telewizor jest stary i nie będę do niego dokupywał konwertera, bo nowy nie jest i pewnie już zbyt długo nie pociągnie. Dziękuje wszystkim serdecznie za informacje i pomoc.

0
  • #11 25 Sty 2014 11:50
    grubs
    Poziom 32  

Zamiast konwertera lepiej chyba będzie sprzedać ten tuner i kupić nowy z wyjściem YUV(YPbPr).
    Może być on na wyjściu scart. Wtedy w opcjach dekodera zmieniasz żeby wystawiał sygnał component na wyjściu scart.
    Dekoder tej samej firmy 2 modele wyżej już to ma
    KM00188

0
  • #12 06 Maj 2014 20:52
    szakal22
    Poziom 9  

Dziękuje wszystkim za pomoc, pozostałem przy podłączeniu 3xRCA (scart-composite). Zamykam temat.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo