Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATA, SAMSUNG, - Dysk wymaga formatowania lub jest uszkodzony?

24 Sty 2014 21:10 969 1
  • Poziom 9  
    Witam.

Podpinałem dziś dysk ATA do portu SATA korzystając z przełączki dwukierunkowej. Wszystko działało doskonale. Następnie chciałem sprawdzić czy tak samo będzie na CD-ROM`ie. Tam ta przełączka coś nie chciała działać, jednak stwierdziłem, że z tym CD-ROM`em to jak z zalegizowywaniem marihuanen - na co to komu potrzebne? Po co mi to? Więc z powrotem na dysk zamontowałem przełączkę. I pojawił się błąd. Dysku też nie widział. No to postanowiłem zmienić zworki i podłączyć go jako slave (Mam tylko jedno wejście PATA na płycie głównej). I system Windows 7 widzi ten dysk teraz, jednak przy próbie wejścia na niego otrzymuję monity, że Przed użyciem tego dysku muszę go sformatować. Gdy wciskam anuluj, to dostaję informację, że wolumin nie zawiera rozpoznawalnego systemu plików. Dalej coś o sterownikach lub uszkodzeniu dysku. W końcu postanowiłem, że sformatuję go a później spróbuję jakoś odzyskać dane tymi magicznymi programami z linuxa. Jednak jest problem. Windows 7 widzi ten dysk jako 31,4GB podczas gdy dysk ma 120GB.

Mam na nim dość dużo ważnych danych i zależy mi na odzyskaniu ich jak i na samym dysku.

Mówię wszędzie o dysku, gdyż była na nim tylko jedna partycja. Dysk miał pojemność 120GB. Na systemie Windows XP to samo. Nie mam teraz przy sobie ani linuxa, ani hirensa więc nie wiem jak na linuxach.

Z góry dzięki za pomoc

• Poziom 30  
    Te przejściówki działają pod warunkiem, że napęd (dysk, CD, DVD) jest ustawiony jako master.
    Możliwe, że podczas wyłączania coś sobie system zapisywał i mu nie wyszło - zdarza się.
    Niestety najlepiej nie uruchamiać tego dysku pod systemem, nawet jeśli jest fizycznie sprawny, bo system zacznie go "naprawiać" i skończy się jeszcze gorzej.
    Jedynie teraz Hiren's i Disk Genius, oraz w zapasie dysk na dane. Skoro znasz Hirensa to dalej dasz sobie radę.
    Jeszcze jest ewentualność, ża padł konwerter SATA/ATA. Najlepiej daj dysk na master (założyć zworkę), podłącz do płyty i zobacz pod BIOSem, czy jest dobrze opisany (nazwa, model pojemność), jeśli tak, to przejściówka działa.
    Potem odpałka Hirensa i działać. Jest duże prawdopodobieństwo, że jest uszkodzony logicznie MFT przez błąd aktualizacji, reszta danych powinna odnaleźć się w Geniusie, który skanuje powierzchnię i wynajduje podfoldery (opcja odzysku po formacie).