Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba A500 1G2 - Nie działa gdy zainstalowany sterownik karty graficznej

creative1agh 24 Jan 2014 21:15 2193 6
    creative1agh
    Level 14  
    Witam,

Mam Toshibę A500 1G2, laptop ma 3 lata. Karta graficzna Nvidia GeForce 310 M.
    Kilka miesięcy temu uległ uszkodzeniu układ chłodzenia - rozszczelnił się, przez co po chwili pracy samoczynnie, awaryjnie się wyłączał sygnalizując wysoką temperaturę.
    Został oddany do serwisu w którym najpierw podejrzewano uszkodzenie karty graficznej - został przelutowany układ, po czym zmieniono diagnozę na uszkodzone chłodzenie i z braku jego dostępności, komputer wrócił do mnie na półkę.
    Kilka dni temu udało mi się kupić nowy, oryginalny układ chłodzenia i go zamontować.
    Przy próbie włączenia ( windows 7 ) pojawia się logo windows, potem strzałka myszki i kręcące się kółeczko wczytywania - po chwili się zatrzymuje i dalej już bez żadnej reakcji. Można jedynie wyłączyć przyciskiem POWER.
    Układ chłodzenia działa, wydmuchuje ciepłe powietrze.
    Próba włączenia w trybie awaryjnym z obsługą sieci - bez najmniejszego problemu, działa.
    Podejrzewając uszkodzenie karty graficznej zakupiłem używaną z dokładnie takim samym oznaczeniem:
    KSKAA LS-5005P
    Rev: 1.0
    2009-07-20
    Made in China
    Karta, wg sprzedającego sprawna, z laptopa o takim samym początku numeru seryjnego.
    Próba włączenia z tą kartą - podobnie jak z poprzednią.
    Tryb awaryjny - działa ok.
    W trybie awaryjnym odinstalowałem sterownik karty graficznej - po tej operacji laptop włącza się normalnie, jednak nie widzi karty graficznej przez co brak funkcji multimedialnych, poza tym działa ok.
    Ze strony Toshiby zainstalowałem właściwy dla tego modelu sterownik karty graficznej.
    Komunikat, że instalacja przebiegła pomyślnie i restart komputera.
    Po restarcie pojawia się logo windows, potem czarny ekran i po chwili znacznik myszki na środku - nic poza tym.
    Można jedynie wyłączyć przyciskiem Power.
    Znów tryb awaryjny - działa ok.

Pytanie: W czym tkwi problem?
    Płyta główna, System?
    Chłodzenie jest ok, wentylator włącza się co jakiś czas i dmucha sobie ciepłym powietrzem.
    Dodam jeszcze, że do momentu problemu z tym układem chłodzenia, zarówno sprzętowo jak i programowo ( do systemu operacyjnego), czy ogólnego działania tego laptopa - nie było żadnych zastrzeżeń.

Komputer jest własnością siostry, parametry ma jeszcze bardzo fajne, choć i tak kilka razy za wysokie jak na to do czego był przez nią wykorzystywany, a obecnie nie nadaje się do użytku.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    creative1agh
    Level 14  
    Wersja systemu: Windows 7 Home Premium.
    Z identyfikatorem będzie problem, jeśli nie da się go inaczej odczytać niż z systemu, ponieważ uruchomiłem recovery systemu.
    Zainstalował się na nowo, uruchamiał się kilkukrotnie - " Trwa przygotowanie do pierwszego użycia" - w momencie jak ten napis zmienił rozdzielczość na właściwą ( podejrzewam, że uruchamiał właśnie kartę graficzną ) następuje zawieszenie się laptopa.
    Można tylko wyłączyć.
    Próba uruchomienia w trybie awaryjnym skutkuje komunikatem o nie możności ukończenia instalacji w tym trybie i konieczności normalnego uruchomienia.
    I tak w kółko, czyli obecnie uruchomić go nie sposób.
    Niestety wygląda na to, że sytuacja się pogorszyła.
    Dziwne jest dla mnie to, że obie karty - ta oryginalna, lutowana i ta zakupiona teraz zachowywały się tak samo.
    Czyżby problem tkwił w czym innym?
    Spróbuję jeszcze jutro raz je zamienić, założyć tę oryginalną.

Nadmienię, że mam też dostęp do karty graficznej ATI Radeon, montowanych również w toshibach A500 - jednak ona ma inny numer niż ten podany przeze mnie w pierwszym poście dla oryginalnej nvidii.
    Po jej zamontowaniu nie można uruchomić laptopa wcale - działa tylko wentylator i przez moment dysk twardy, wyświetlacz zupełnie nic nie wyświetla.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    creative1agh
    Level 14  
    Udało się jakimś cudem po wielu próbach uruchomienia, że system wstał, można wejść w trybie awaryjnym. Brakuje kilku sterowników, ale raczej od niczego istotnego.
    Po deinstalacji sterownika karty graficznej bez usuwania jego instalatora laptop sam wykrywa kartę graficzną i instaluje sterownik - po czym informuje, że instalacja przebiegła prawidłowo.
    W każdej możliwej konfiguracji pamięci ( są dwa banki, każdy po 2 Gb ) komputer zachowuje się tak samo - ładowanie systemu, potem znacznik myszki na czarnym ekranie, można nim poruszać, pojawia się kółeczko wczytywania i po kilku sekundach zawiesza się.
    Jeszcze nie próbowałem założyć oryginalnej karty, nie mam też innych modułów RAM by je wymienić.
    Spisałem identyfikator sprzętowy tej dokupionej nvidii:
    PCI\VEN_10DE&DEV_0A75&SUBSYS_FF001179&REV_A2
    PCI\VEN_10DE&DEV_0A75&SUBSYS_FF001179
    PCI\VEN_10DE&DEV_0A75&CC_030000
    PCI\VEN_10DE&DEV_0A75&CC_0300

Karta graficzna jest teoretycznie wykluczona, ponieważ na obu objawy są identyczne, żonglowanie pamięciami RAM też nic nie zmienia, system postawiony na nowo - jak wcześniej, chłodzenie sprawne. Czyżby płyta główna ?
    Powoli kończą mi się pomysły. Najdziwniejsze jest to, że jak pisałem wcześniej, do momentu problemu z tym przegrzewaniem się, nie było z nim jakichkolwiek problemów, a najbardziej ambitną czynnością do której był używany to odtwarzacz winamp lub bestplayer. Nigdy nie był używany do gier czy innych wymagających programów.

Dodano po 22 [minuty]:

Na chwilę obecną plik ntbtlog wygląda tak:
    User removed account
    User removed account  
    creative1agh
    Level 14  
    Myślałem właśnie o tym, by go umieścić w jako plik, ale nie mogłem znaleźć tej opcji. Spróbuję to poprawić.
    Uruchamiałem na nim już wcześniej ubuntu w wersji live, ale zawiesił się w momencie pojawiania się ikon na pulpicie. Spróbuję jeszcze raz.
    Jak pisałem wcześniej, założyłem oryginalną kartę graficzną jaka w nim w była, usunąłem jej sterownik z systemu i obecnie widnieje jako standardowa karta vga. Instalacja systemu została dokończona pomyślnie i obecnie działa, choć brak efektów 3D, Direct'a itp. Poza tym wszystko funkcjonuje normalnie.
    Pobieram obecnie najnowszy sterownik do grafiki ze strony nvidii.
    Sprawdziłem identyfikator sprzętowy dla obu posiadanych przeze mnie kart nvidii -dla obu jest identyczny, na obu laptop zachowywał się tak samo.