Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żarówki led śmierdzą. Trefne, czy coś jest nie tak?

24 Sty 2014 22:08 2289 4
 • Poziom 9  
  Witam,

  Mam żarówki G4 o mocy 0.5W sztuk 6. I na moim transformatorze od halogenów (10W do 60W elektroniczny) nie święcą wcale. Jeżeli podmienię 1 żarówkę na halogen 10W i zostawię pozostałe 5 ledów to wtedy święcą jednak po pół godziny jest niesamowity smród od tych ledowych.

  Czy powinienem kupić transformator do LED specjalny (jaki dokładniej? moc? rodzaj?) i powód jest w złej mocy, czy te tanie chińskie żarówki led (najtańsze z allegro) są trefne i one tak będą śmierdzieć?
 • Poziom 23  
  O ile wiem gwint G4 ma zastosowanie przy niskich napięciach typu 12V. Ja na twoim miejscu, zanim bym coś kupował, dolutowałbym mostek prostowniczy (na wysokie częstotliwości rzędu 30-50kHz) na wyjściu tego transformatora elektronicznego, a za nim dodał równolegle kondensator elektrolityczny 1000 lub 2200uF/25V.
  A jeżeli chcesz zasilacz to kup np. "zasilacz impulsowy stabilizowany" 12V/0,5A.
 • Poziom 30  
  Przykładowe dane z katalogu: Podstawa żarówki G4;Napięcie (V) DC 12;Zakres Mocy (W) 0.5-2.5. A więc zasilanie DC, a nie transformator. Warto poznać szczegóły użytego typu żarówek LED odnośnie zasilania DC. Mostek gretza przed żarówką, nie zaszkodzi na próbę. A jak zniknie, jak opisałeś, "niesamowity smród od tych ledowych" to potwierdzi niedopuszczalność zasilania AC.
 • Poziom 9  
  Dziękuje za pomoc. Zakupiłem zasilacz LED. Na żarówkach było podane, że działają pod AC także, ale podobno błędnie.

  Podłączyłem jedną żarówkę i "smrodu" już nie stwierdzam, ale zacząłem się zastanawiać w związku z biegunowością zasilania stałego:
  Czy mogę na zasadzie prób i błędów podłączać pozostałe żarówki. Oprawki, a raczej kable od oprawek po halogenach nie mają oznaczonego +/-, a wszystko jest już dawno zabudowane - podłączane było równolegle.