Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie uziemienia do minusa

max.hogart0 25 Sty 2014 01:10 19335 97
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Jakim cudem mogę zarobić jadąc na drugi koniec Polski i dłubiąc w niewielkiej instalacji ?

Swoją drogą chcesz sam poprawiać po paproku, na podstawie wskazówek udzielanych na forum ? Nie tędy droga.
    A może chcesz poprawić ... po sobie ?
    max.hogart0
    Poziom 8  
    Jeżeli rozwiązaniem problemu jest odkręcenie kilku śrubek i wyciągniecie żółtych kabli to chyba nie jest wielką filozofią. Potrzebuję rozwiązać problem chociażby dzisiaj, teraz w nocy. Wcześniej czy później dowiem co z tym zrobić i jakiej wagi mam problem. Jeśli będzie trzeba i będą możliwości zrobię to sam jeśli nie znajdę odpowiedniej osoby do tego. Człowiek uczy się na błędach.
    Po sobie nigdy niczego nie poprawiam bo nie muszę. Zawsze jestem przygotowany.
    Analizując posty widzę, że wszyscy wiedzą o co chodzi ale nikt nie chce się podzielić wiedzą. Jakby taka informacja raniła elektryczną gildę. Nie szkodzi. Jutro jest dzień, później kolejny i kolejny. Tylko, że ja się podzielę wiedzą nie pytając ile można zarobić na czyimś nieszczęściu kolego elpapiotr
    karel21
    Poziom 27  
    karel21 napisał:
    Układu zasilania sieci ani TN-S ani TN-C w bloku pewnie nie masz, więc teraz problem co zrobić z tym żółto- zielonym przewodem.Nie zaryzykuję podpowiedzi, bo fachowcy z forum mnie zaraz wypunktują.

To co ma ?
    No to rzeczywiście lepiej nie ryzykuj Very Happy
    To co ma?
    Z tego wychodzi że ma wziąć drugiego fachowca.Od tego pierwszego pieniędzy nie odbierze ponieważ facet najpewniej położył instalację elektryczną prawidłowo (trój żyłową- wymagane) i również zakładamy że dobrze są podłączone wszelkiego typu gniazdka i oświetlenie (brak danych co do ich wykonania).Jedynym problemem jest podłączenie tej instalacji.Więc nowy fachowiec po zainkasowanniu gotówki, rozwiąże ten problem. Po prostu.
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    To jest forum techniczne, wymagamy tu minimum wiedzy. Nie dziw się, kolego max.hogart0, że nikt poważnie nie podchodzi do Twoich postów, sam tytuł tematu dyskwalifikuje Ciebie jako wykonawcę instalacji.
    "Uziemienie do minusa" ma się tak jak plomba do sera. Twoja roszczeniowość oraz cały wątek ociera się o bramy kosza.
    elektronikq
    Poziom 24  
    elpapiotr napisał:

To jest twoja rozdzielnica? Wygląda na to że przynajmniej położył przewody 3 żyłowe. Koledzy nie straszcie autora, ponieważ nie on sam sobie winien, wziął elektryka a ten mu odwalił bajzel.

Instalacja 1 fazowa, więc myślę, że spokojnie zmieścisz tam 1fazową różnicówkę. I jeśli cała instalacja 3-przewodowa to da się to zrobić a nawet trzeba.
    Jeśli układ TN to trzeba zrobić rozdział PEN ale to myślę, że listwa PE może do tego posłużyć. Elektryk kumaty będzie wiedział co robić.

Kolego wezwij elektryka i Ci to zrobi. Poproś też o pomiary pętli zwarcia, rezystancji izolacji i wyłącznika różnicowego po uprzednim jego zamontowaniu. Elektryk powinien Ci zostawić protokół z pomiarów, podpisany przez niego, z napisanym numerem jego świadectwa kwalifikacji.

Także jeśli chodzi o rozdzielnicę to nie jest tragedia. O reszcie instalacji nic nie wiemy.
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Zgadza się - to nie jest moja rozdzielnica.
    To rozdzielnica kolegi max.hogart0, którą zamieścił w poście #5, ale ją później skasował/usunął.
    Odtworzyłem załącznik i wstawiłem w temacie z zapytaniem, z jakiej przyczyny to zrobił. Odpowiedzi brak, dlatego zdziwiło mnie, dlaczego broni "wykonawcę", kimkolwiek on jest.
    karel21
    Poziom 27  
    To zamieszczone- usunięte zdjęcie sporo wyjaśnia,oraz nasuwa się pytanie o jakość wykonania pozostałej instalacji.
    elektronikq
    Poziom 24  
    Kolego elpapiotr wiem, że to nie jest rozdzielnica twojego autorstwa bo byś się nią nie chwalił. Założyłem, że to rozdzielnica w domu autora tematu, więc nie jest aż tak tragicznie i można to jeszcze uratować. Jest tam miejsce na 1fazowe 1RCD. Autor tematu tego nie zrobi ale elektryk kumaty będzie wiedział co zrobić. Sytuacja jest do uratowania, pozostanie tylko złość, nauczka i mniejsza ilość gotówki.
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Przecież od postu #10 piszemy o tym, kolego elektronikq, więc ...
    Akrzy74
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    elpapiotr napisał:
    Przecież od postu #10 piszemy o tym, kolego elektronikq, więc ...

Więc autor zweryfikuje odpowiedzi i poprawi tytuł, a jeśli nie, temat trafi w odpowiednie miejsce.
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika
    elektronikq napisał:
    Jeśli układ TN to trzeba zrobić rozdział PEN

Mieszkanie w bloku więc gdzie kolega planuje zrobić ten rozdział .
    A poza tym ciągle nie wiemy jaki to układ sieci więc doradzanie RCD innych pomysłów na razie by starczyło.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    piwkooo
    Poziom 23  
    max.hogart0 napisał:
    Chciałem wymienić wszystkie kable tak aby każde pomieszczenie miało swój osobny bezpieczniki.

Pomyślcie, czy zalecenie zlecone 'fachowcowi' nie zostało spełnione?!
    Czytam tu, na forum elektrycznym posty i nie dowierzam :D , ludzie zobaczcie trochę 'człowieka w człowieku' !!!
    Macie zamiar nawoływać wszystkich robiących remonty, remonciki do wymiany instalacji od samego przyłącza do ostatniego gniazda 8-O
    Kto tak robi ?
    A przede wszystkim, czy WY piszący tu o normach, przepisach nie ulegacie klientom, którzy chcą tylko 'tylko' poprawić coś tam w istniejącej instalacji?
    Nie wierzę, że ZAWSZE gdy tyko coś nie spełnia PN lub jest niezgodne z 'przepisem' rwiecie, kujecie i wymieniacie instalację w połowie budynku!!!
    Litości... gościu wymienił mu 'autorowi postu' przewody na nówki, miedź (wcześniej na 100% było aluminium) rozdzielił pomieszczenia (wcześniej na 100% wszystko wisiało na 1-2 bezpiecznikach) poprowadził do skrzynki kable z rozdzieleniem przewodu ochronnego (na 1000% wcześniej bolec był zmostkowany do 'zera') co jeszcze miał zrobić jak autor postu chciał tylko "aby każde pomieszczenie miało swój osobny bezpiecznik"
    Kto tu jest winny, fachowiec czy zleceniodawca ?!
    Mam tak samo 'poprawioną' instalację w bloku, i myślę, że 80-90% instalacji w blokach 'gierkowskich' jest na tej zasadzie modernizowanych!
    Więc.... co lepsze?!
    Pozdrawiam
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    To, że ludzie sami sobie wymieniają instalacje metodą chałupniczą tudzież gospodarską jest inną sprawą. Natomiast jeśli ktoś zleca prace wykwalifikowanemu elektrykowi powinien oczekiwać od niego wykonanej instalacji zgodnie z obowiązującymi przepisami.
    To ja decyduje ile obwodów muszę zastosować, jakie zabezpieczenia oraz rozdzielnice kupić. Inwestor ma jedynie uświadomić mnie, gdzie mam zamontować gniazda, wypusty oświetleniowe oraz jak życzy sobie tym wszystkim sterować.
    Moja głowa jako elektryka jest, aby sprostać klientowi i wykonać instalacje zgodnie z jego oczekiwaniem i zarazem z aktualnie obowiązującymi przepisami oraz sztuką monterską.

Niestety prace elektryczne w mieszkaniówce wykonują głównie ludzie od wszystkiego - czyli, złote rączki, gipsiarze, malarze, ogrodnicy itd. Inwestor jest szczęśliwy, że trafił na ekipę, która zna się na wszystkim i bierze dwa razy mniej niż elektryk - jest oczywiście przekonany, że zrobią to tak jak należy.

Na przeglądach elektrycznych słyszę "przecież robili to fachowcy", gdy pytam o dokumenty lub pomiary, to kopara opada.
    elektronikq
    Poziom 24  
    Kolego Łukaszu Ameryki nie odkryłeś ale widać jakąś refleksje u Ciebie po poście kolegi Bronka.

Takie tematy przestrzegają innych ludzi, którzy może planują remont instalacji w niedalekiej przyszłości i czytają to forum. Należy starać się zrozumieć autora tematu i podejść do jego sprawy poważnie.

Rozdzielnię można doprowadzić do porządku skoro instalacja jest 3 przewodowa.
    Nic wielkiego się nie stało, po prostu będziesz miał nauczkę i mniej kasy w portfelu.
    Od razu poproś o pomiary elektryczne twojej instalacji wraz z protokołami. Będziesz musiał za nie zapłacić ale warto je mieć np. dla ubezpieczalni w razie W.

Krzysztof Reszka napisał:

Ja nic nie planuje, jeśli będzie trzeba go wykonać to elektryk wykona go w rozdzielnicy.
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    elektronikq napisał:
    Kolego Łukaszu Ameryki nie odkryłeś ale widać jakąś refleksje u Ciebie po poście kolegi Bronka.

Nadmienię nieśmiało, że mój post jest kierowany dla kolegi piwkooo. W odpowiedzi na przedmiotową wiadomość i Twoją sugestię, oświadczam, że nie brałem wiadomości napisanej przez Bronka pod uwagę.
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    elektronikq napisał:
    Rozdzielnię można doprowadzić do porządku skoro instalacja jest 3 przewodowa.
    Skąd wiesz, kolego elektronikq ? Widziałeś wypusty ? Mierzyłeś ciągłość przewodów ?
    Krzysztof Reszka
    elektronikq napisał:
    Ja nic nie planuje, jeśli będzie trzeba go wykonać to elektryk wykona go w rozdzielnicy.

Zapewne tej co my oglądali bo o innych tu nie napisano.A o spełnieniu warunków takiego podziału kolega nie wspomni ,czy dalej będzie brnąć.
    Krzysztof Reszka
    Podstawowe wymagania odnośnie stosowania przewodów ochronnych i przewodów połączeń ochronnych w instalacjach elektrycznych określa norma PN-HD 60364-5-54:2010 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Uziemienia, przewody ochronne i przewody połączeń ochronnych. Wymagane przekroje poprzeczne przewodów ochronnych podane są w Tablicy 10.1.
    Przewód ochronno-neutralny PEN może być używany w instalacjach elektrycznych ułożonych na stałe i, z przyczyn mechanicznych, powinien mieć przekrój nie mniejszy niż 10 mm2 Cu lub 16 mm2 Al
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Podstawowe wymagania odnośnie stosowania przewodów ochronnych i przewodów połączeń ochronnych w instalacjach elektrycznych określa norma PN-HD 60364-5-54:2010 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Uziemienia, przewody ochronne i przewody połączeń ochronnych. Wymagane przekroje poprzeczne przewodów ochronnych podane są w Tablicy 10.1.
    Przewód ochronno-neutralny PEN może być używany w instalacjach elektrycznych ułożonych na stałe i, z przyczyn mechanicznych, powinien mieć przekrój nie mniejszy niż 10 mm2 Cu lub 16 mm2 Al
    Gdybyś jeszcze napisał, że dotyczy to instalacji nowo układanych, nie miałbym pretensji. Co powiesz na instalacje "wybudowane" przed wprowadzeniem nazwy PEN, L , N itd, czyli przed 199X rokiem ?
    Krzysztof Reszka
    Oczywiście że dotyczy, czy ta "instalacja + skrzyneczka " to powstała przed tym nieszczęsnym rokiem. Kolega Piotr sam odpowie.
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    To teraz proszę mi wskazać, KTÓRY przewód w tej instalacji jest przewodem zasilającym do rozdzielnicy.
    Zresztą tam są również przewody 2-żyłowe, co dyskwalifikuje instalację jako całkowicie nową.
    Krzysztof Reszka
    To pytanie nie do mnie
    A poza tym ciągle nie wiemy jaki to układ sieci więc doradzanie RCD innych pomysłów na razie by starczyło.

I dla tego jest do bani co zarzuciłem nie którym co chcą tam RCD budować i rozdziału PEN tam dokonać .
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    A jeżeli nie ma tam przewodu PEN zasilającego ?
    Krzysztof Reszka
    A gdzie koledzy pisze nasz założyciel tematu że to jest TT wskażcie jego post piszmy o tym co jest . Więc się mnie nie czepiajcie . Gdybanie ze bloki w tamtych latach robiono tak czy tak to tematy dla ....
    kkas12
    Poziom 42  
    Kolego po raz kolejny usiłujesz skierować wątek na poboczne tory gdyż nie potrafisz uzasadnić swej teorii dotyczącej rzekomych warunków podziału PEN.

Więc TT do tego nie mieszaj a jeśli powiedziałeś A to powiedz również B.
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    A my w ogóle nie piszemy o TT. Przynajmniej ja.
    Swoją drogą - Podłączenie uziemienia do minusa
    co rozdzielnica wskazuje ? Jaki przewód zasilający ?
    Przecież on nie został wymieniony wcale.