Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kino domowe do 1500zł (Alton, kolumny DIY)

Thomas_G 24 Sty 2014 23:16 3552 16
  • #1 24 Sty 2014 23:16
    Thomas_G
    Poziom 6  

Witam serdecznie,

Bardzo proszę o pomoc w dobraniu kina domowego. Budżet jaki chciałbym przeznaczyć to 1500zł. Wymiary pomieszczenia to 22m2. Obecnie posiadam kolumny Alton 80, niestety podłączone są do budżetowej, zwykłej wieży. Głównie sprzętu używam do oglądania filmów około 60%, 20% muzyka oraz 20% xbox. Podczas oglądania filmów brakuje mi przestrzeni w dźwięku, niskiego zejścia podczas szybkich akcji oraz elementu zaskoczenia ("wstrząśnięcia widzem"). Domyślam się, że jest to wina wieży. Mój dylemat jest taki, że nie mam pojęcia czy zostawić te kolumny i dokupić jakiś amplituner bądź wzmacniacz czy też kupić kino domowe. Chciałbym także aby przyszły sprzęt miał pilot bowiem obecne przełączanie źródeł dźwięku jest uciążliwe - ciągłe podchodzenie do wieży.

Jeśli żadna z tych opcji będzie niekorzystna mogę zbudować na podstawie gotowego projektu kolumny DIY oraz do tego amplituner/wzmacniacz aby całość nie przekraczała budżetu.

Bardzo proszę o poradę.

Pozdrawiam,
    Marcin

0 16
  • #2 25 Sty 2014 16:38
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Najlepszym i najprostrzym sposobem moim zdaniem na poprawę efektów i wrażeń dźwiękowych podczas oglądania filmów w zwykłym stereo jest sub aktywny.Sprawdziliśmy to z kolegami nie raz :D Włączenie suba bardzo ubarwiało oglądanie filmów, w cześniej nawet nie wiedziałem że w filmach jest tyle basu :D Prawdziwe kino domowe ma sens jeśli oglądasz filmy z zapisanym dźwiękiem 5.1 z orginalnych płyt.

0
  • #3 25 Sty 2014 19:35
    Thomas_G
    Poziom 6  

Faktycznie filmów z dźwiękiem 5.1 jest bardzo mało. Pomyślałem, że dobrym rozwiązaniem byłoby zrobienie zestawu 4.0 lub też 4.1. Tylko nie wiem jakie amplituner stereo/wielokanałowy oraz dodatkowe głośniki dobrać do takiego zestawu aby współgrały z Altonami.

Na wszelkich stronach dobre opinie zbierają głośniki Taga Harmony TAV-606. Cena również jest do przyjęcia. Oto kilka opcji które nasunęły mi się:

Taga Harmony TAV-606 w wersji 5.0 (w przyszłości ewentualnie sub) + amplituner
    Lub
    Taga Harmony TAV-606 tylko głośniki frontowe + Alton 80 na tył + amplituner

Która z tych dwóch propozycji zagra jakościowo lepiej? Ewentualnie podniosę troche budżet.

0
  • #4 25 Sty 2014 20:59
    k52
    Poziom 32  

Niezły jest mieszczący się w budżecie Onkyo hts-4505 , ma komplet wejść i głośników z subem włącznie, na front możesz podpiąć posiadane altony i będzie dobre niedrogie 5.1 japońsko polskie:-)

0
  • #6 26 Sty 2014 01:38
    Thomas_G
    Poziom 6  

Oczywiście sprzęt będzie wykorzystany głównie do filmów i tv ale także (chodź w mniejszym procencie) do muzyki. Jeśli stereo równie dobrze poradzi sobie w filmie to jestem skłonny ku takiemu zakupowi. Mam dylemat odnośnie Altonów - zostawić i wmieszać je w jakąś konfigurację czy też sprzedać i zakupić inny sprzęt? Chciałbym aby przyszłe urządzenie posiadało pilot - nie zwracając uwagi czy będzie to amplituner czy też wzmacniacz.

0
  • #7 26 Sty 2014 19:52
    k52
    Poziom 32  

Thomas_G napisał:
    Chciałbym aby przyszłe urządzenie posiadało pilot - nie zwracając uwagi czy będzie to amplituner czy też wzmacniacz.

Amplituner KD bez pilota jest raczej dysfunkcyjny, bo większość funkcji jest obsługiwana tylko z pilota. Nie spotkałem się aby amplituner KD go nie miał, chyba że to właśnie jego brak jest dla kogoś powodem sprzedaży .
    Amplitunery stereo, lub wzmacniacze zdarzają się bez pilotów, ale to raczej jakieś starsze modele wzmacniaczy ze względu na koszty np. diora;), lub np. rotel, cambridge audio itp ze względu na ich audiofilskie zapędy .

Dodano po 3 [minuty]:

Altony zostaw na razie, najwyżej jak się nie sprawdzą, lub uznasz że nowy zakup jest lepszy to je sprzedasz . Z ich wcześniejszej sprzedaży nie uzyskasz jakiś znaczących profitów by zrobić skok na sprzęt lepszej klasy .

0
  • #8 26 Sty 2014 20:34
    Pablo1964
    Moderator

Thomas_G napisał:
    Jeśli stereo równie dobrze poradzi sobie w filmie to jestem skłonny ku takiemu zakupowi. Mam dylemat odnośnie Altonów - zostawić i wmieszać je w jakąś konfigurację czy też sprzedać i zakupić inny sprzęt?

Tu leży sedno sprawy. Jeżeli pozostaniesz przy stereo - Altony warto zostawić. Jeżeli natomiast
    Thomas_G napisał:
    Podczas oglądania filmów brakuje mi przestrzeni w dźwięku, niskiego zejścia podczas szybkich akcji oraz elementu zaskoczenia ("wstrząśnięcia widzem").
    , warto pomyśleć o systemie 5.1, zwłaszcza, jeżeli korzystasz z płyt DVD lub BD, tam dźwięk 5.1 stał się już normą, Niestety, dla spójności brzmienia w kinie, wszystkie kolumny powinny pochodzić z jednej serii, więc Altony raczej odpadają. Jednak muszę powtórzyć to, co napisałem już wcześniej:
    Pablo1964 napisał:
    Na sprzęt wielokanałowy zdecydowanie za niski budżet.
    Ten zakup powinieneś dobrze przemyśleć bo moim zdaniem dobre stereo nie spełni Twoich oczekiwań.

0
  • #9 27 Sty 2014 03:08
    Thomas_G
    Poziom 6  

Zdecydowanie, jak już wcześniej wspomniałem zależy mi na przestrzeni.

Pablo1964 napisał:
    Ten zakup powinieneś dobrze przemyśleć bo moim zdaniem dobre stereo nie spełni Twoich oczekiwań.

W takim razie nie mam juz żadnych wątpliwości co do wyboru. Zdecydowanie skupiam się nad KD (w tym budżecie raczej sprzęt z drugiej ręki). Przeszukałem fora oraz aukcje internetowe i wybrałem kilka modeli dobrze wyglądających parametrowo jak i cenowo (oczywiście 5.0. W przyszłości jeśli będzie brakowało mi niskich tonów zakupie subwoofer):

Yamaha NS-50
    Jamo S506
    Jamo S426
    Quadral Quintas 5000
    Taga Harmony TAV-506
    Wharfedale Diamond 8.4
    Wharfedale Vardus 300

oraz w razie konieczności mogę dołożyć do:
    Jamo S606
    Taga Harmony TAV-606

Proszę o opinie/pomoc w wyborze co do przedstawionych kolumn. Jeśli macie na uwadze inne propozycję z chęcią ich posłucham.

0
  • #10 27 Sty 2014 09:25
    k52
    Poziom 32  

Przy Twoich preferencjach i oczekiwaniach jamo s 426 , Wharfedale Diamond 8.4 ,Wharfedale Vardus 300 odpuść, szkoda czasu i pieniędzy .
    Najlepszym wyborem wydają się yamaha ns50, jamo s506, Quadral Quintas 5000 , Taga Harmony . Tym bardziej że słuchasz muzyki, pytanie czy quadrale i tagi nie za duże ( nie napisałeś jaki pokój) ?

0
  • #11 27 Sty 2014 09:51
    Pablo1964
    Moderator

Thomas_G napisał:
    Wymiary pomieszczenia to 22m2

0
  • #12 27 Sty 2014 10:28
    k52
    Poziom 32  

Faktycznie, przepraszam . Co specjalnie nie zmienia faktu, jamo s 426 odpadają ze względu na wielkość i kiepskie brzmienie, podobnie jak płasko i sucho grające stareńkie budżetowe wersje Wharfedale'a .
    Skupiłbym się na yamaha ns50, jamo s506, Quadral Quintas 5000.

0
  • #13 27 Sty 2014 18:53
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Rozejrzyj sie za Maestro 180

0
  • #14 27 Sty 2014 20:05
    Thomas_G
    Poziom 6  

Niestety Maestro 180 odpadają ze względu na cenę. Zostaje wybrać jakąś pozycję spośród tych kolumn: Yamaha NS-50, Jamo s506, s606, Quadral Quintas 5000, Taga TAV-506, Tav-606 i dobrać amplituner aby jak najlepiej zagrało w moim metrażu.

0
  • #15 28 Sty 2014 13:01
    arturpawelec
    Poziom 9  

Musisz zdecydować się na jakieś rozwiązanie całościowe. Często przypadkowe dokupywanie przypadkowych elementów zestawu elektroakustycznego nie prowadzi do niczego dobrego.
    Przede wszystkim jeszcze raz zweryfikuj swój budżet . 1500 złotych wystarczy z powodzeniem na zintegrowany zestaw kina domowego Samsunga czy Panasonica
    zobacz np.
    http://techsat24.pl/p/123/45745/kino-domowe-z...amsung-ht-f5550-kino-domowe-zestawy-rtv-.html
    ale nie do skompletowania oddzielnego systemu amplituner-dvd-zestaw głośników 5.1.

Martwi mnie to ,że chcesz zostawić w zestawie swoje Altony 80 - koniecznie wymień w nich głośniki na nowe jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś do dziś

Pozdrawiam,
    Artur ze sklepu techsat24.pl

0
  • #16 28 Sty 2014 17:28
    Thomas_G
    Poziom 6  

Nie doczytałeś tematu do końca. Stare altony idą w odstawkę a zastąpi je nowy zestaw wielokanałowy. Budżet nie jest stały, jeśli będzie ciekawy zestaw to oczywiście dołożę kilkaset złotych. Zintegrowane zestawy nie interesują mnie ale dziękuje za zainteresowanie tematem i za propozycję.

0
  • #17 09 Lut 2014 18:09
    Thomas_G
    Poziom 6  

Witam ponownie,

Udało mi się kupić zestaw kolumn Yamaha NS-50 + NS-P60. Poszukuję teraz amplitunera do tego zestawu, lecz jest mnóstwo sprzętu, o którym nie mam pojęcia. Proszę o propozycję. Kwota jaką chciałbym przeznaczyć to 600-700. Oczywiście cena nie jest sztywna.

0