Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP-RC530 S04 - Spadek wydajności po reinstalacji Win7

zeluzel 10 Sty 2015 00:56 6558 36
    DjDaniel11
    Poziom 27  
    Wiem, że troszkę odkopuję, lecz mam bardzo podobny przypadek z którym męczę się już parę miesięcy. W zasadzie to identyczny, jednak prawdopodobnie spowodowany czymś innym. Również instalacja była "czystego systemu", gdyś partycja recorvery się uszkodziła? Nie dało się przywrócić za jej pomocą od nowa systemu, tylko wyrzucała błąd.

Otóż, chodzi również o Samsunga NP-RC530 w konfiguracji :
    Procesor : i7-2670QM
    Grafika : GeForce GT540M
    RAM : 6GB 1333MHz
    Dysk : 1TB 5400 Samsung (średni odczyt 90MB/s)

Otóż, od dłuższego czasu, po reinstalacji systemu, strasznie przegrzewa się procesor. Do tego stopnia, że nie obciążony osiąga 70-80 stopni Celsjusza. Radiator (heat pipe) przy procesorze jest bardzo gorący momentalnie po włączeniu laptopa, i zmienił aż kolor z delikatnego miedzianego na uciekający w czerwony. Natomiast wentylator zwiększa obroty dopiero gdy temperatura procesora przekracza 80 stopni.

Bios wg. sterowników samsunga najnowszy, próbowałem już nawet 2 różnych wersji sterowników chipsetu, ale to samo.

Ostatnio doszły nowe problemy :
    - Procesor (nawet przy ustawieniu wysoka wydajność) bardzo często wstrzymuje pracę dwóch rdzeni.
    - Z managera opcji zasilania zniknęły ustawienia ograniczenia wydajności procesora w zakładce "Zarządzanie energią procesora".
    Obie sprawy prawdopodobnie stały się po odłączeniu baterii na płycie głównej, podczas gdy nakładałem nową pastę termo-przewodzącą.

Z temperatura grafiki dedykowanej, pracą wentylatora (na wspólnym chłodzeniu) nie ma najmniejszego problemu. W spoczynku 40 stopni, w stresie niecałe 80 stopni.

Proszę, pomóżcie, bo już nie mam pomysłów. Wymienić cały układ chłodzenia?

Jak dość do "thermal_zone" ACPI pod windowsem? Jest możliwość zmiany "krytycznych punktów"?
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
    Robert B
    Poziom 43  
    Przede wszystkim nie podpinaj się pod cudzy temat, w dodatku o czym innym!
    Tak trudno założyć własny?!
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
    DjDaniel11
    Poziom 27  
    Temat założonego nowego byłby taki sam, a w tym było już parę informacji, na temat możliwych opcji takiego stanu rzeczy.
    Najprościej założyć nowy, nawet nie przeglądając innych :) Ale chyba nie tędy jednak droga. Jeśli Cię uraziłem podłączeniem się, przepraszam :)
    Robert B
    Poziom 43  
    DjDaniel11 napisał:
    Proszę, pomóżcie, bo już nie mam pomysłów.

Zatem czy wykonałeś cokolwiek, o co proszony był autor tematu? Bo nie widzę.
    DjDaniel11
    Poziom 27  
    Głównie o co był proszony to skan dysku za pomocą MHDD, nie z poziomu windowsa. Robiłem, ale nic niepokojącego w nim nie było. Zrobię jeszcze dziś i wrzucę tutaj zdjęcie. (Chwilkę to trwa 3-4h).

EDIT:
    Tak jak obiecałem, wykonałem ponownie skan dysku za pomocą MHDD :

Czy ktoś ma jakiś pomysł? Co może być powodem "przymulania", czy raczej ograniczonej wydajności komputera?
    PS: Testowałem wczoraj na grze "Gothic3" wiem, że to nie najlepsza baza testowa, jednak strasznie się zacinała podczas jakby renderowania terenu. O dziwo obciążenie grafiki dedykowanej nie przekraczało 80%, procesora 30%, i dysk też <50%.
    zeluzel
    Poziom 8  
    Hej,

Teraz z kolei ja troszkę odkopuję, ale why not, może komuś się kiedyś przyda. Zrobiłem wtedy to, o co mnie proszono, tzn. zerowanie dysku za pomocą MHDD i naszukałem się za właściwymi sterownikami. Po reinstalacji wydajność nieco wzrosła, ale komputer wciąż działa gorzej niż w momencie zakupu - to pewnie wina dużej ilości wstrząsów zapisanej w parametrach SMART.

@DjDaniel11 jeśli chcesz mogę wysłać ci te sterowniki, a nuż to ci pomoże.

Pozdrawiam,
    Żelu
    DjDaniel11
    Poziom 27  
    zeluzel dzięki, że odkopujesz :) Z przegrzewaniem i throthingiem poradziłem sobie wymieniając cały układ chłodzenia i nakładając nowe pasty. Jednak dalej mam wrażenie, że chodzi wolniej niż, niektóre laptopy na i3!
    Co do parametrów smart, to robiłem pełny skan dysku, i dysk jest w stanie idealnym. Zarówno pod względem prędkości jak i czasu dostępu niewiele różni się od stanu nowego.

Ze sterownikami zawsze mam problem, gdyż ciężko znaleźć jakieś szybkie. Więc będę wdzięczny za maila :)