Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Konica Minolta
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP-RC530 S04 - Spadek wydajności po reinstalacji Win7

zeluzel 25 Sty 2014 00:21 6084 36
  • #1 25 Sty 2014 00:21
    zeluzel
    Poziom 8  

Cześć,

Ostatnio postanowiłem zrobić czystą reinstalację laptopa z tematu. Został on zakupiony z OEMowym systemem Windows 7 64-bit oraz ukrytą partycją Recovery, z której za pomocą programu Samsung Recovery Solution można było odtworzyć obraz dysku z systemem, zainstalowanymi sterownikami i oprogramowaniem. Ja zdecydowałem się na czystą instalację, gdyż w oprogramowaniu była cała masa bloatware'u, który mnie drażnił. Instalacji dokonałem z legalnej płyty instalacyjnej Windowsa na czysto, tzn. bootując system z płyty i formatując uprzednio dysk. Niestety, w ferworze czyszczenia usunąłem też partycję Recovery, gdyż myślałem że a) nie jest potrzebna i b) że jej zawartość można odzyskać z dołączonej płyty Samsung Recovery Solution.

Problem w tym, że po reinstalacji komputer chodzi o wiele wolniej niż wcześniej zawiesza się, długo włącza, co chwila uruchamia się wentylator... Oczywiście zainstalowałem wszystkie sterowniki (w menadżerze urządzeń nie było żadnych nierozpoznanych urządzeń) oraz aktualizacje systemu, od początku miałem też wgranego antywirusa. Sterowniki pobrałem ze strony producenta: http://www.samsung.com/pl/support/model/NP-RC530-S04PL . Generalnie na pierwsze oko widać, że Samsung wrzucił tam uniwersalną paczkę sterowników „do wszystkiego” - mamy tam więc sterowniki do trzech różnych kart sieciowych i inne takie potworki (generalnie te same sterowniki są wrzucone dla różnych laptopów z tego okresu).

Postanowiłem jeszcze raz sformatować komputer i tym razem wgrać aktualne sterowniki ze stron producentów sprzętu- intela, nvidii itp., uaktualniłem też biosa narzędziem ze strony Samsunga. Przy okazji okazało się, że płytka Recovery Solution to po prostu instalka Windowsa. Niestety ponownie mam ten sam problem.

Moje pomysły są takie:
    a) wgrałem złe sterowniki chipsetu- pobrałem ze strony Intela Chipset Device Software (INF Update Utility) (to samo jest na stronie Samsunga, tyle że w starszej wersji)
    b) nie mam sterowników płyty głównej- nigdzie nie mogę się ich doszperać
    c) wgrałem złą wersję Intel Management Engine- przy pierwszej próbie była to ta zaproponowana przez Windows Update, zaś przy drugiej pobrana ze strony Intela. Problem w tym, że różne wersje tych driverów są dla różnych Intelowskich płyt głównych, a o mojej wiadomo tyle, że jest „SAMSUNG ELECTRONICS CO., LTD. RC530/RC730 (CPU 1)” (wg programu Speccy)

Specyfikacje komputera to:
    procesor – Intel Core I5 2450M
    karta graficzna – Nvidia GeForce GT 540M 2GB
    RAM: 6GB
    dysk twardy: 1 TB S-ATA II
    system operacyjny: Windows 7 64-bit
    W załączniku dorzucam scan sprzętu wykonany przez program Speccy. Dodam, że reinstalowałem już system, ale zawsze robiłem to przy użyciu sterowników z płyt dołączonych do sprzętu (komputer był składany). Będę wdzięczny za pomoc, bo męczę się już z tym ponad tydzień.

0 29
  • Konica Minolta
  • #2 25 Sty 2014 08:43
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Zrób degfragmentację dysku po instalacji wszystkiego przez Auslogic Disc Defrag.
    Ale najpierw daj zrzut ekranowy z Crystal Disc Info bo to ważne.

0
  • #3 26 Sty 2014 14:02
    zeluzel
    Poziom 8  

Defragmentacja zrobiona narzędziem Windowsa i tym, podanym przez cb, załączam screenshoty z przed i po defragmentacji. Raczej nie podejrzewam problemów sprzętowych, chociaż na pewno warto to sprawdzić. Komputer jak na te parametry chodzi naprawdę wolno, szczególnie, że nie używam go do żadnych gier- praktycznie tylko przeglądanie internetu, nauka itp. Dorzucam jeszcze zrzut z menadżera zadań- jak widać nie ma tam nic specjalnie pamięciożernego (akurat robiłem oczyszczanie dysku jeszcze). Ktoś miał podobny problem z OEMowym systemem?

0
  • #4 26 Sty 2014 15:21
    kasiunia7777
    Poziom 39  

zeluzel napisał:
    Ktoś miał podobny problem z OEMowym systemem?

Ja nigdy.

Uszkodzonych sektorów nie masz na dysku ale niepokoi mnie parametr C7 i 01.
    Mógłbyś wykonać banchmark dysku przez Hd tune jeszcze i wstawić zrzut. Tylko podczas testu nic nie rób, nic nie kopiuj, możesz też antywirusa wyłączyć żeby w tle nie pobrał przypadkiem aktualizacji bo to też obciąża dysk.

Masz napewno zainstalowane wszystkie sterowniki? zwłaszcza od chipsetu i turbo boost?
    https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?DwnldID=19105

Dodano po 4 [minuty]:

Pokaż jeszcze co masz w autostarcie (msconfig zakładka uruchamianie)
    Jak wyglądają temperatury laptopa? zmierz przez HW monitor, włącz program w tle popracuj z godzinkę i wrzuć zrzut.

0
  • #5 26 Sty 2014 15:37
    Robert B
    Poziom 43  

kasiunia7777 napisał:
    niepokoi mnie parametr C7 i 01.

A mnie jeszcze BF, który w dodatku rośnie. W tej sytuacji zrobiłbym mu skan w MHDD i pokazał wynik.
    Lektura:
    www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12740428#12740428

0
  • #6 26 Sty 2014 16:23
    zeluzel
    Poziom 8  

A czemu parametr c7 jest niepokojący? Znalazł tylko 1 taki błąd, więc chyba nie jest fatalnie.. Mnie zaniepokoił też parametr BF- ilość błędów spowodowancyh wstrząsem- za dobrze to o mnie, jako o właścicielu lapka nie świadczy :P.

W autostarcie z menu start mam tylko kasperskiego, a w msconfig oprogramowanie touchpada (ELAN Smart-Pad) i auto updater Javy. Już to wcześniej ogarniałem i odznaczyłem np. GeForce Experience (które już odinstalowałem zresztą) i intel common user interface (mam wgl aż 3 takie pozycje).

Od chipsetu próbowałem 2 paczki sterowników z pod znaku INF Update Utility - jedne ze strony Samsunga (Version: 9.2.0.1019 * Target Products: Intel(R) 6 Series/C200 Series Chipset Family) a drugie ze strony Intela (Version: 9.4.0.1026 * Target PCH/Chipset: Xeon(R) processor E3-1200 v3,Intel(R) 4th Gen Core processor, Intel(R) 8 Series,C220 Series) --> tak wiem, że są niby adresowane do różnych układów, ale w downloadcenterze pisało, że pasują też do 6 Series/C200 Series Chipset Family czyli tych, które podaje Samsung.

Turbo boost żadnego nie instalowałem, ale to co wysłałaś to zdaje się tylko aplikacja monitorująca wykorzystanie procesora.

Spróbuję zainstalować to co zaproponowałaś i wrzucę logi z hd tune dziś wieczorem i dam znać czy pomogło

Robert B
    no właśnie też się zdziwiłem, szczególnie że między testami stał sobie spokojnie na biurku...

0
  • #7 26 Sty 2014 17:07
    Robert B
    Poziom 43  

zeluzel napisał:
    logi z hd tune

Nie. Jeżeli chcesz mu już koniecznie robić skan powierzchni pod Windows, to zrób tym:
    http://hddscan.com/

0
  • Konica Minolta
  • #8 26 Sty 2014 23:29
    zeluzel
    Poziom 8  

Dołączam wynik testu z programu HD Tune- jeśli jest nierzetelny czy coś, to mogę jeszcze "poprawić" hddscan. Temperatura jak zauważyłem utrzymuje się ok 40 stopni- nie chcę już instalować dodatkowych programów, podaje za HD tune. Jesteście pewni, że to problem z dyskiem twardym? Ja zakładałem, że coś pokićkałem z reinstalacją, bo mam wrażenie, że komputer chodzi teraz wolniej, niż wcześniej. Inna rzecz, że też z jakiegoś powodu się za reinstalację wziąłem... Anyway- czy moje parametry SMART pozwalają przypusczać, że są problemy z HDD? Nie wiem ile nieudanych operacji odczytu to dużo, ale te programy monitorujące podają stan dysku "dobry"

edit:
    benchmark robiłem na normalnych ustawieniach szybkość/dokładność. Teraz puściłem jeszcze error scan- póki co wszystkie sektory są sprawne. Ogólnie to trochę zmartwiliście mnie wizją sypiącego się dysku :(

0
  • #9 27 Sty 2014 06:41
    Robert B
    Poziom 43  

I po co ja piszę jak i tak robisz po swojemu? Prosiłem o skan powierzchni z HDD Scan.

0
  • #10 27 Sty 2014 08:25
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Benchmark też idealnie nie wyszedł.
    Rób skan powierzchni najlepiej przez MHDD, bo spod windowsa może wyjść nieprawidłowy.

zeluzel napisał:
    Teraz puściłem jeszcze error scan- póki co wszystkie sektory są sprawne.

Ten scann error jest nic nie warty.
    zeluzel napisał:
    nie chcę już instalować dodatkowych programów

MHDD się nie instaluje, a bootuje z płytki to tu masz problem z głowy :P

0
  • #11 27 Sty 2014 11:53
    zeluzel
    Poziom 8  

Robert B napisał:
    I po co ja piszę jak i tak robisz po swojemu? Prosiłem o skan powierzchni z HDD Scan.

Spokojnie, o benchmark prosiła kasiunia7777. Faktycznie, nie ogarnąłem, że prosiłeś o coś innego niż test wydajności, dziś wrzucę też scan powierzchni z HDD scan. Pytanie- czy koniecznie muszę robić to też w MHDD? Internety straszą, że można, nieumiejętnie go używając, uszkodzić sobie dysk. No i drugie pytanie- skąd wiadomo, że problemy wynikają z uszkodzenia dysku?

0
  • #12 27 Sty 2014 12:04
    kasiunia7777
    Poziom 39  

zeluzel napisał:
    No i drugie pytanie- skąd wiadomo, że problemy wynikają z uszkodzenia dysku?

Jak przeskanujesz to będzie wiadomo czy to na 100% to, ze SMART wynika że skanowanie należy wykonać, bo niektóre wartości są niepokojące.
    zeluzel napisał:
    Internety straszą, że można, nieumiejętnie go używając, uszkodzić sobie dysk.

Jeżeli będziesz wykonywał co mówimy to nic sobie nie uszkodzisz. Skanowanie w MHDD wykonujesz poprzez wciśnięcie klawisze f4, wyskoczy tabelka w tabelce upewnij się że remap jest na OFF (ma być na OFF) i jeżeli jest wszystko ok to znowu wciskasz F4 i zaczyna skanować. Po zakończonym skanowaniu bierzesz do ręki aparat i robisz zdjęcie z wynikami skanowania, jak nie masz aparatu to przepisać wyniki.
    Przed zbootowaniem MHDD ustaw tryb dysku w biosie na IDE, bo w trybie AHCI program nie zobaczy dysku.

0
  • #13 27 Sty 2014 18:36
    Robert B
    Poziom 43  

kasiunia7777 napisał:
    Przed zbootowaniem MHDD ustaw tryb dysku w biosie na IDE, bo w trybie AHCI program nie zobaczy dysku.

I dodatkowo upewnij się czy dysk podłączony jest do PIERWSZEGO portu SATA na płycie, bo też może go nie zobaczyć.

0
  • #14 28 Sty 2014 23:14
    zeluzel
    Poziom 8  

Okej, tak zrobię, ale zabiorę się za to dopiero w łikend, jak wszystko pozaliczam- teraz komputer jest mi b. potrzebny. Dzięki za pomoc póki co

0
  • #16 31 Sty 2014 17:38
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Daj zrzuty z innych zakładek zwłaszcza z advented. To co tu dałes to tylko info i biosie i sprzęcie nic więcej. Ale dowiedzieliśmy się chociaż, że dysk jest podpięty pod 1 port czyli ok.

0
  • #17 31 Sty 2014 18:02
    Robert B
    Poziom 43  

Instrukcja:
    http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html
    Po uruchomieniu MHDD powinien zobaczyć Twój dysk na którymś z portów. Wciskasz odpowiednią cyfrę na klawiaturze:

Klawiszem F4 wybierasz skanowanie i jeszcze raz F4 aby rozpocząć. Nic nie zmieniasz w ustawieniach. Remap jest domyślnie na OFF.
    Wstawiasz zdjęcie ekranu monitora po zakończeniu.

0
  • #18 31 Sty 2014 18:24
    zeluzel
    Poziom 8  

okej, głupi jestem... Proszę, oto zrzut i faktycznie jest opcja AHCI Mode Control -> Manual -> AHCI Mode -> Disable/Enable. Pytanie- czytałem, że po zmianie trybu Windows może nie chcieć się bootować z powodu braku sterowników. Tutaj --> http://support.microsoft.com/kb/922976/en-us jest sposób, żeby uaktywnić te sterowniki przez modyfikację rejestru, ale trochę się boję takich rzeczy. Czy zmiana trybu na IDE - scan w MHDD - powrót do trybu AHCI - boot Windowsa zadziała? Jeśli nie, czy po tym hacku z rejestrem będę mógł spowrotem deaktywować sterowniki do nieużywanego trybu (wg. Microsoftu powoduje to szybsze bootowanie systemu)?

Robert B
    Tak tak, czytałem ten tutorial. Chcę się tylko upewnić, że nie stracę danych/ nie zniszczę dysku przez nieprawidłową konfigurację

0
  • #19 31 Sty 2014 18:37
    Robert B
    Poziom 43  

zeluzel napisał:
    Czy zmiana trybu na IDE - scan w MHDD - powrót do trybu AHCI - boot Windowsa zadziała?

Dokładnie tak masz zrobić. Dla MHDD musisz na czas testu dać Disable. Potem wracasz do poprzedniego ustawienia.
    Skan dysku (F4) jest w trybie odczytywania. Nie niszczy danych, bo nic na dysku nie zapisuje.

0
  • #20 02 Lut 2014 16:01
    zeluzel
    Poziom 8  

załączam "screena" wyników scanu mhdd (sorry za jakość, ale nie mam niestety nic lepszego do robienia zdjęć). Chyba nie wygląda to fatalnie, nie? Na pewno nie jest super, ale z tego co czytałem nie powinno to powodować tak dużego spowolnienia komputera... Czy można założyć, że problem tkwi gdzieś indziej, czy te wyniki usprawiedliwiają podejrzenia dysku twardego?

0
  • #21 02 Lut 2014 16:11
    Robert B
    Poziom 43  

Uszkodzeń nie ma jakkolwiek masz 1 bardzo spowolniony sektor i kilka też dość wolnych. 500ms to 0,5 sekundy, więc opóźnienie może być już odczuwalne.
    Ta ilość wstrząsów, jakich doznał dysk, może być przyczyną problemów z mechaniką.

0
  • #22 02 Lut 2014 17:29
    zeluzel
    Poziom 8  

okej, ale to jest tylko 1 sektor, 512 bajtów. Czy może to być przyczyną znacznego spowolnienia komputera? Jak to jest z tymi sterownikami płyty głównej- dla laptopów się takich nie wypuszcza? Przypuszczałem, że może to być problem z ich brakiem, bo zauważyłem np. że urządzenia podpinane pod usb stosunkowo długo się "ładują" - przy już wgranych sterownikach, czas od momentu włożenia do portu do chwili włączenia autoruna/ pojawienia się pendrive'a w moim komputerze trwa dobrych kilka sekund

0
  • #23 02 Lut 2014 17:51
    Robert B
    Poziom 43  

zeluzel napisał:
    Jak to jest z tymi sterownikami płyty głównej- dla laptopów się takich nie wypuszcza? Przypuszczałem, że może to być problem z ich brakiem

zeluzel napisał:
    Został on zakupiony z OEMowym systemem Windows 7 64-bit oraz ukrytą partycją Recovery, z której za pomocą programu Samsung Recovery Solution można było odtworzyć obraz dysku z systemem, zainstalowanymi sterownikami i oprogramowaniem. Ja zdecydowałem się na czystą instalację

I nie dziw się.
    Wejdź na stronę producenta i ściągnij. Są tam wszystkie do Twojego systemu.

0
  • #24 02 Lut 2014 18:12
    zeluzel
    Poziom 8  

na stronie producenta ich nie ma, o czym pisałem w pierwszym poście... Czy takich sterowników wgl się dla laptopów nie robi?

0
  • #25 02 Lut 2014 18:12
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Jak dla mnie dysk do wyzerowania odczyty mogą się poprawić.

A co do dzisiejszych dysków to ja kupiłam nowy WD 500GB 2,5cala i miał bardzo podobne odczyty do tych co autor tematu, nie mam tylko >500, teraz takie dyski robią. Po zerowaniu mi się odczyty delikatnie polepszyły.

0
  • #26 02 Lut 2014 18:20
    Robert B
    Poziom 43  

zeluzel napisał:
    na stronie producenta ich nie ma

No jak rany!
    http://www.samsung.com/pl/function/search/espsearchResult?input_keyword=RC530&keywords=RC530

0
  • #27 11 Lut 2014 19:19
    zeluzel
    Poziom 8  

Sorry, nie zauważyłem waszej odpowiedzi, jakoś nie przyszedł do mnie mail z przypomnieniem z elektrody.
    Robert B
    No jak rany- nie ma. Sterowniki do chipsetu są- z 2010 roku, ale próba zainstalowania nowszych również nic nie dała, napisałem o tym w pierwszym poście
    kasiunia7777
    Ale skąd pewność, że właśnie dysk twardy jest przyczyną tych problemów? Oczywiście mogę to zrobić, ale średnio mnie bawi 3 raz reinstalować system, jeśli nie wiadomo, czy to pomoże.
    Póki co będę dalej szukał, jeśli uda mi się znaleźć rozwiązanie napiszę tutaj "dla potomnych"

0
  • #28 11 Lut 2014 20:08
    Robert B
    Poziom 43  

zeluzel napisał:
    Sterowniki do chipsetu są- z 2010 roku

Albo niedowidzisz Ty albo ja:
    http://www.samsung.com/pl/support/model/NP-RC530-S04PL-downloads
    Cytat:
    Windows 7(32bit,64bit) 9.2.0.1019 Chipset Chipset Podpowiedzi i Wskazówki : This is mainboard Chipset driver. Please referece the below install steps. 1. Click the attached file and press ''Save'' button. Then press ''Browse...'' button and select the place where you want to save the selected file. 2. After downloading the file, find the downloaded file and right_click on the file. On pop_up menu, select ''Extract All...'' option. 3. On ''Extraction Wizard'', press ''Next'' button and press ''Browse...'' button. Select a folder to extract file and press ''Next'' again. 4. After the file has been sucessfully extracted, see the extracted files. Run ''Setup.exe'' file or ''setup.exe'' file in the folder. - This driver may not be appropriate depending on the computer model. Thanks. 2011.11.28 MULTI LANGUAGE

0
  • #29 11 Lut 2014 21:50
    zeluzel
    Poziom 8  

więc jak pisałem- sterownik jest do chipsetu, który jest wszak tylko częścią płyty głównej, zaś w readme wyraźnie napisane jest:
    "
    * Product: Intel(R) Chipset Device Software
    * Release: Production Version
    * Version: 9.2.0.1019
    * Target Products: Intel(R) 6 Series/C200 Series Chipset Family
    * 2nd generation Intel(R) Core(TM) processor family
    * Date: December 15 2010
    "
    Napisałem również w 1szym poście że został on zainstalowany

0
  • #30 11 Lut 2014 22:01
    Robert B
    Poziom 43  

zeluzel napisał:
    Jak to jest z tymi sterownikami płyty głównej

zeluzel napisał:
    sterownik jest do chipsetu, który jest wszak tylko częścią płyty głównej,

Niech wreszcie dotrze do Ciebie, że sterownik do chipsetu jest właśnie sterownikiem do płyty głównej. To tylko inna nazwa!
    Więc wracamy do tego:
    kasiunia7777 napisał:
    Jak dla mnie dysk do wyzerowania odczyty mogą się poprawić.

0