Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Viessmann Vitodens 200 - Kocioł grzeje bez przerwy

sero0 25 Jan 2014 00:43 8046 14
    sero0
    Level 2  
    Kocioł Vitodens 200 WB2B + zbiornik Vitocell 100 W
    sterownik pogodowy i vitotrol
    dół podłogówka góra kaloryfery
    kominek z płaszczem w linii

Problem jest tego typu. Dzis cały dzień grzałem kominkiem, pod wieczór w domu miałem temp 21C. po wyłączeniu kominka i zmniejszeniu temperatury do 20C włączył się piec, pompa cały czas wymusza obieg. z ciekawości zmniejszyłem zadaną temp do 17C a piec cały czas grzeje, teraz mam w domu 24C i cały czas na sterowniku 17C, mimo to piec grzeje
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Ochrona przed zamarzaniem.
    Lub...
    Sprawdź jakie nachylenie masz krzywej grzewczej na poszczególne obiegi i jakie jej przesunięcie.
    Jaka temperatura maksymalna i do jakiej kocioł w tej chwili grzeje.
    sero0
    Level 2  
    Rozumiem ochrona przez zamarzaniem, ale po co pompa cały czas włącza obieg grzewczy? temp zadana to 17C teraz jest 22C z tym ze piec jest całkowicie wyłączony od 5 rano, czyli przez 4h, ale włączyłem piec z ciekawości i od razu włączył sie obieg i piec
    krzywa jest na fabrycznych 1,4/0k
    piracik
    1,4 to trochę wysoko.
    Którego masz tego Vitodensa? Tego z dużym czarnym wyświetlaczem z białymi literami?
    Sprawdź do jakiej temperatury aktualnie kocioł grzeje.
    Możesz obniżyć krzywą do 1,2 powinno to poprawić sytuację.
    Jeżeli okazałoby się, że przy plusowych będzie chłodniej w domu to krzywa 1,0 i 2K

Obieg będzie pracował ze względu na niską temperaturę na zewnątrz. Pompa pracuje cały czas.
    sero0
    Level 2  
    ta ten vito co opisujesz, kocioł grzeje do 60C
    rozpaliłem w kominku, piec sie wyłączył ale pompka nie, nadal cały czas grzeje
    dopiero ten problem jest od wczoraj, poza tym nie cieszy mnie fakt że licznik gazowy cały czas sie kręci a w domu ciepło ze trzeba otwierać okna
    Zbigniew Rusek
    Level 36  
    Może sterownik jest wadliwy (uszkodzony)? Może jest źle dobrana krzywa grzewcza (sterownik interpretuje np. to, że jak na zewnątrz jest powiedzmy minus 10 stopni, to ma dawać powiedzmy 65 stopni na grzejniki dla 17 stopni a w praktyce ta temperatura grzejników daje znacznie wyższą temperaturę w domu). Trzeba rzeczywiście zmniejszyć krzywą grzewczą (często jest też tak, że w budynkach ogrzewanych z sieci wielkomiejskiej z automatyką pogodową panuje upał przy dużych mrozach, gdyż regulator daje zbyt wysokie temperatury zasilania). Znam to z praktyki - gdy nie było zaworów termostatycznych miałem nieraz +26 stopni w mieszkaniu przy temperaturach zewnętrznych rzędu minus 10 czy nawet minus 15 stopni. Czujniki montują na północnej stronie ściany i to powoduje przegrzewanie budynków (od północy jest najzimniej - nie dociera słońce).
    piracik
    Zbigniew Rusek wrote:
    Czujniki montują na północnej stronie ściany i to powoduje przegrzewanie budynków (od północy jest najzimniej - nie dociera słońce).

Jak by docierało to byś zmarzł we własnym mieszkaniu.

Sprawdź jaką temperaturę zewnętrzną kocioł czyta. Obniż krzywą grzewcza dla wszystkich obiegów.

To, że pompka pracuje nie oznacza od razu, że jest pobierany gaz.

Jeżeli zmiana krzywej, jej poziomu oraz ewentualnego ograniczenia temperatury max nie pomoże to trzeba zwiększyć współczynnik wpływu temperatury pomieszczenia.
    Kodowanie 2, b2 dla danego obiegu grzewczego.

Wyświetla jakiś błąd, komunikat? np. dA, db, dd, dE ?
    User removed account
    User removed account  
    W0jtek92
    Level 37  
    Witam. A może to wina instalacji a nie kotła? Być może zawór zwrotny na zasileniu kotła gazowego się zblokował na otwarciu, pompa kominka pcha ciepło na kocioł gazowy a ten odruchowo uruchamia swoją pompę by się schładzać, anty zamarzanie odpada, bo gdy by to była przyczyna to podczas grzania kominkiem viessman też uruchamiał by palnik do pracy a tego nie robi tylko pompa pracuje, faktem jest że sonda NTC może być wadliwa bo grzeje bez opamiętania nie słuchając programatora który chce go wyłączyć, ja bym na początek podczas grzania kominkiem zakręcił zawory C.O pod kotłem gazowym i obserwował czy pompa będzie pracować non stop czy w końcu stanie. Tu mogło się zgrać awaria sterownika pokojowego i zacięty zawór zwrotny jak pisałem, można też spróbować odłączyć w kotle programator dla testu co będzie się działo. A czy kocioł miał co rok wykonywane przeglądy? Ile ma lat?. Troszkę swoim postem narobiłem bajzlu w temacie ale różne cuda są możliwe.
    Pozdrawiam.
    piracik
    Viessmann Vitodens 200 - Kocioł grzeje bez przerwy

Pompa pracuje cały czas. Palnik nie koniecznie.

Na wyświetlaczu kotła wyświetlana jest śnieżynka.
    User removed account
    User removed account  
    sero0
    Level 2  
    Tez podejrzewałem przeciwzamrozenie, ale fakt że grzejąc kominkiem piec sie wyłącza, a ogrzewanie cały czas idzie troche mnie zmyla
    piec ma 13mies, miga czerwona dioda ale to od przeglądu, nie ma żadnych komunikatów jedynie o konserwacji
    czujnik pogodowy jest od południa ale pod dachem aby słońce go nie sięgało
    walker proszę podaj na pw co i jak przestawić z tym przeciw zamrożeniu, moze faktycznie jest tam zbyt wysoka temp ustawiona
    Michał Król
    Level 15  
    Ustawiona jest fabrycznie ochrona przeciw zamarzaniu.Poniżej 1 stopnia na zewnątrz pompa obiegu grzewczego pracuje non stop.To są ustawienia fabryczne.Nic nadzwyczajnego się nie dzieje.Sprawdż adres kodowy bO.Z Vitotrolem jako termostat pokojowy adres powinien mieć wartość b0=3
    User removed account
    User removed account  
    dario0
    Level 15  
    Walker29 wrote:
    Michał Król wrote:
    .Z Vitotrolem jako termostat pokojowy adres powinien mieć wartość b0=3

Nie ma czegoś takiego by Vitotro był termostatem pokojowym. Nie myl pojęć bo później powiela się to wszędzie.

Oczywiście że Vitotrol może pracować w funkcji termostatu pokojowego.