Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka

metal_cezar 25 Sty 2014 01:45 13485 14
  • Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka
    Witam
    Przedstawiam moją nową konstrukcje – kopię wzmacniacza gitarowego Soldano-SLO 100

Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka

Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka
    Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + PaczkaSoldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + PaczkaSoldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka
    Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka Soldano SLO-100 by WARCZAK + Paczka

Wykonanie tego wzmacniacza zajęło mi rok czasu. Skończył bym wcześniej, ale budową takich urządzeń zajmuję się hobbystycznie i tylko przy nadmiarze wolnego czasu. Innym istotnym powodem był koszt budowy tego potwora, który łącznie wyniósł 3000zł. Jest to najprawdopodobniej mój ostatni wzmacniacz gitarowy, więc musiał być zrobiony bez najmniejszych kompromisów.
    U Pana Leszka Ogonowskiego zamówiłem zestaw:
    - transformator głośnikowy 140W Raa=2k 4-8-16Ohm
    - transformator sieciowy 300W
    - dławik o indukcyjności 5H
    Wszystko na cienkich blachach w dekielkach ze stali nierdzewnej.
    Półprzewodniki oraz większość elementów zakupiłem w internetowym sklepie Amptone.
    Chassis ze stali nierdzewnej, skale potencjometrów i napisy wypalone laserem, zaprojektowane na podstawie dokumentacji załączonej niżej.
    Jeżeli ktoś jest takim zainteresowany podaję adres do znajomego, który to dla mnie wykonał:
    eurosystem(malpa)onet.eu
    pgstaltech(malpa)gmail.com
    Sporo czasu spędziłem przy wykonaniu obudowy. Bez profesjonalnego sprzętu miałem trochę zabawy przy zaokrągleniu i szlifowaniu.
    Poniżej udostępniam plik na podstawie którego zrobiłem wzmacniacz. Zawiera on płytki PCB, schemat zasilacza i preampu, chassis oraz montaż. Jest to sprawdzony projekt wykonany przez wielu elektroników i nie powinien sprawić problemów średnio-zaawansowanemu amatorowi elektroniki.
    Chciałem zaprezentować film z testu, ale telefon nie jest najlepszym rejestratorem i raczej nie da się docenić brzmienia za jego pośrednictwem.
    Ja osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem – postaram się jakoś to nagrać i umieścić na forum.

Szczególnie dziękuję painlust za pomoc przy budowie i wyjaśnienie kilku kwestii

AKTUALIZACJA

wraz z moim pomocnikiem ukończyliśmy paczkę do mojego potwora;-)
    pomysł na kratownice jest z KranK Krankenstein. wymiary paczki to 750x800x350
    zastosowane głośniki to 2x Celestion Vintage 30 oraz 2x Celestion G12t75
    mogą grać w stereo 8Ohm albo 16Ohm Mono

film z testem:

Link

Fajne!
  • #2 25 Sty 2014 13:14
    heberek
    Poziom 13  

Nic dodać nic ująć. Wykonanie cudne. W załączniku są wzory płytek tylko jakie są ich wymiary? Prosiłbym o ich podanie :) Może się skuszę na kopię :) Jeszcze raz szacun.

• #3 25 Sty 2014 14:12
    AnTech
    Poziom 31  

Gratuluję dobrze wykonanej pracy.
    Pocieszające jest to, że nie podszywałeś się pod logo SOLDANO tylko firmujesz wzmacniacz własnym nazwiskiem.

• #4 25 Sty 2014 15:02
    Chrusta
    Poziom 22  

Piękny. Ogromny plus za płytkę drukowaną. Chory jestem jak widzę konstrukcje lampowe robione na pająka. Nie wiem skąd się wziął ten trend, że jak lampy to wszystko w środku na pająka musi być. Ciekawy jestem jak ten potwór brzmi.

Pozdrawiam.

• #5 25 Sty 2014 15:53
    metal_cezar
    Poziom 9  

heberek napisał:
    ... W załączniku są wzory płytek tylko jakie są ich wymiary? Prosiłbym o ich podanie...

Wymiary są dokładnie takie jak w pliku PDF. Przynajmniej ja takie zrobiłem.

Dodano po 21 [minuty]:

AnTech napisał:
    Gratuluję dobrze wykonanej pracy.
    Pocieszające jest to, że nie podszywałeś się pod logo SOLDANO tylko firmujesz wzmacniacz własnym nazwiskiem.

Starałem się zrobić coś "w stylu" Soldano - nie dokładną kopię.

W pierwotnym założeniu chassis było pomalowane proszkowo na czarno, ale dostałem olśnienia i zamówiłem w nierdzewce.
    Tak to wyglądało wcześniej:

• #6 25 Sty 2014 19:45
    AnTech
    Poziom 31  

Chrusta napisał:
    Chory jestem jak widzę konstrukcje lampowe robione na pająka. Nie wiem skąd się wziął ten trend, że jak lampy to wszystko w środku na pająka musi być.

Nie na pająka tylko punkt do punktu. To tradycyjny sposób montażu stosowany na długo przed pojawieniem się obwodów drukowanych. Taki montaż jest idealny przy jednostkowej produkcji. Łatwo naprawić, coś zmienić w układzie, usprawnić, etc... Płytki drukowane są dobre w produkcji masowej w konstrukcjach zawierających wiele podzespołów.
    Jak widać na obrazkach autor zastosował mieszany sposób montażu. Podstawki lamp, potencjometry, gniazda wejścia/wyjścia są poza płytką drukowaną. I teraz w razie koniecznośći wymiany jakiegoś elementu na płytce trzeba prawie wszystko rozbebeszyć aby się doń dostać. Taka konstrukcja bywa uciążliwa w serwisowaniu, trudno dostać się do punktów lutowniczych od spodu płytki.

• #7 26 Sty 2014 00:38
    PPK
    Poziom 25  

No kolego, czapki z głowy. Pełen szacun. Jak ja bym chciał, mieć takie umiejętności montażowe (mechanika). KAWAŁ SOLIDNEJ ROBOTY.

• #8 26 Sty 2014 10:46
    metal_cezar
    Poziom 9  

Sam nie jestem zwolennikiem PCB, ale nie umiał bym zrobić tego wzmacniacza poprawnie bez ich użycia ze względu sporą ilość elementów..
    Płytki zrobiłem na bardzo grubym laminacie o bardzo małej elastyczności.
    Dodaję zdjęcia z budowy:

• #9 28 Sty 2014 17:19
    gucio222
    Poziom 13  

Szacun, wrzuciłbym jeszcze wskaźnik wzmocnienia na lampach NIXIE gdzieś z boku, po prosu za przepadam za świecącymi cyferkami. Ale i bez tego produkt doskonały. Może wrzucisz próbkę dźwięku z niego z gitary ?

• #10 29 Sty 2014 08:00
    metal_cezar
    Poziom 9  

Napisałem, że nie mam jak tego porządnie nagrać. Szukam dobrego rejestratora

• #11 29 Sty 2014 10:14
    marcinko_k
    Poziom 11  

Obudowę sam wykonywałeś w całości czy blachy Ci ktoś wyginał ?
    Jak tylko będziesz mógł to wrzuć próbkę dźwięku :)

• #12 29 Sty 2014 10:47
    metal_cezar
    Poziom 9  

marcinko_k napisał:
    Obudowę sam wykonywałeś w całości czy blachy Ci ktoś wyginał ?
    Jak tylko będziesz mógł to wrzuć próbkę dźwięku :)

Obudowę wykonał znajomy na podstawie mojego projektu. Namiary do niego podałem wyżej.

• #13 14 Kwi 2014 00:16
    metal_cezar
    Poziom 9  

gucio222 napisał:
    Szacun, wrzuciłbym jeszcze wskaźnik wzmocnienia na lampach NIXIE gdzieś z boku, po prosu za przepadam za świecącymi cyferkami. Ale i bez tego produkt doskonały. Może wrzucisz próbkę dźwięku z niego z gitary ?

niestety tylko telefonem
    Link

• #15 16 Kwi 2014 22:50
    metal_cezar
    Poziom 9  

katakrowa napisał:
    Piękna rzecz. Gratuluję wytrwałości. Przyjemność z grania na czymś takim musi być ogromna !

film nagrany telefonem tego nie oddaje. Tym bardziej w pomieszczeniu 2x4;-)

może uda mi się niedrogo nagrać próbki w jakimś studio nagraniowym w Poznaniu.
    Wzmacniacz gra świetnie..
    obecnie zabieram się za secik efektów: delaya, reverba, chorusa, flangera, octava, phazera i kaczkę i będzie temat elektroniki gitarowej zamknięty.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME