Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik Auraton 2025rth - Odbiornik nie reaguje na komendy regulatora

grzeee84 25 Sty 2014 07:33 11124 55
  • #1 25 Sty 2014 07:33
    grzeee84
    Poziom 8  

Witam.

Po 2 latach bezproblemowego użytkowania regulatora i odbiornika Auraton 2025 rth pojawił się następujący problem. Mniej więcej od tygodnia piec w moim mieszkaniu (Saunier Duval Thema Classic F-21EA) włącza się i wyłącza w czasie kiedy na regulatorze włączony jest tryb nocny.
    Odbiornik który znajduje się przy piecu (jest połączony kablem) również nie reaguje na komendy regulatora i chyba on powoduje to włączanie się i wyłączanie pieca. Lampki na odbiorniku co chwile się zmieniają, tj. z zielonej (tryb uśpienia) włącza się lampka czerwona która uruchamia piec. Piec popracuje kilka sekund - po czym na odbiorniku włącza się lampka zielona. I tak w kółko. Cały ten proces odbywa się tak jak wspomniałem przy ustawionym trybie nocnym na regulatorze.

Zaznaczam że baterie w regulatorze są nowe oraz przeprowadzałem kilkukrotnie reset odbiornika i regulatora kojarząc je na nowo. Po skojarzeniu odbiornik częściowo reaguje na komendy regulatora po czym w pewnym momencie zaczyna wyżej opisaną "samowolkę".
    Co może być powodem powyższego działania?
    Z góry dziękuję za pomoc.

• #2 25 Sty 2014 10:40
    piracik
    Specjalista - systemy grzewcze

Sąsiad kupił podobny regulator:)
    Zmień kanał komunikacji na jakiś inny od standardowego.

• #3 25 Sty 2014 13:09
    grzeee84
    Poziom 8  

Kanały komunikacji tzn podłączenie odbiornika z piecem w trybie NO COM (tak mam podłączone wg instrukcji). Wg Ciebie zmiana na COM NC może pomóc? Czy wtedy regulator będzie sterował "na sztywno"?

• #4 25 Sty 2014 17:34
    FOSGEN1
    Poziom 27  

grzeee84 napisał:
    Kanały komunikacji tzn podłączenie odbiornika z piecem

instrukcję masz? Czytałeś?

• #5 25 Sty 2014 18:13
    grzeee84
    Poziom 8  

Gdyby w instrukcji znajdowało się rozwiązanie mojego problemu to zakładałbym nowy temat??

• #6 25 Sty 2014 18:20
    FOSGEN1
    Poziom 27  

grzeee84 napisał:
    Gdyby w instrukcji znajdowało się rozwiązanie mojego problemu to zakładałbym nowy temat??

a wiesz jak nie wiesz? Chodziło mi nie o Twój problem, tylko o Twoje pytanie odnośnie zmiany kanałów. Bez obrazy, ale to akurat jest w instrukcji zapewne. A jeśli nie zauważyłeś, to już była gotowa odpowiedź na Twoje pytanie. Zrób to, a jak nie pomoże to ktoś Ci podsunie kolejny pomysł.
    Hmm, a w międzyczasie nie zmieniłeś lokalizacji sterownika? Ew. może nowe baterie miały jakąś skuchę? Ostatnio kupiłem paczkę z 6 sztukami i jedna była do kosza. Co ciekawe podczas pomiaru woltomierzem wydawała się być oki.

• #7 25 Sty 2014 18:32
    grzeee84
    Poziom 8  

No widzisz - a jest zupełnie odwrotnie - w instrukcji nie ma ani słowa o zmianie trybu komunikacji dlatego wolałem doprecyzować żeby czegoś nie "zmajstrować" ponieważ urządzenie mam jeszcze przez miesiąc na gwarancji... Tak jak napisałem od blisko 2 lat nie miałem ani jednego problemu z tym urządzeniem.

Jeżeli więc nie znasz tej instrukcji i problemu to po co zabierasz głos w dyskusji?

piracik doprecyzuj proszę swoją odpowiedź. Dzięki!

• #8 25 Sty 2014 18:37
    FOSGEN1
    Poziom 27  

No dobra, a może switch'e Ci się niechcący przestawiły? Był tu podobny wątek i właśnie takie było rozwiązanie.

• #9 25 Sty 2014 20:18
    piracik

Wszystkie switch'e pod klapką powinny być na dole. Ale... w tym regulatorze ich nie ma?

grzeee84 napisał:
    Lampki na odbiorniku co chwile się zmieniają, tj. z zielonej (tryb uśpienia) włącza się lampka czerwona która uruchamia piec. Piec popracuje kilka sekund - po czym na odbiorniku włącza się lampka zielona. I tak w kółko.

Objaw typowy dla dwóch regulatorów w jednej bazie.
    Twój regulator wyłącza kocioł zaś sąsiada załącza. Raz łapie z Twojego drugi raz od sąsiada.

Niestety pomyliłem się. W tym modelu nie ma możliwości ręcznej zmiany kodu komunikacji.
    Taka opcja była w Auraton 2005TX (poprzednia epoka)

Wymelduj wszystkie regulatory ze swojej bazy i zamelduj ponownie swój.

• #10 25 Sty 2014 21:05
    grzeee84
    Poziom 8  

Chyba nie do końca to problem innego urządzenia ponieważ przy pierwszym uruchomieniu pieca za pomocą regulatora (po uprzednim wymeldowaniu wszystkich urządzeń i poprawnym skojarzeniu regulatora z odbiornikiem)kocioł nie reaguje poprawnie, tj. w trakcie grzania co najmniej 2 krotnie się wyłącza i włącza po 2 sek. - nie dochodząc do żądanej temperatury.
    Czy tak szybko "złapałby" sygnał od sąsiada i zameldował to drugie urządzenie?

• #11 25 Sty 2014 21:33
    piracik

Jak znajdę trochę czasu to jutro przetestuję czy z tym regulatorem jest to możliwe.

Tak jak pisałem wcześniej objawy wskazywały by na więcej niż jeden regulator w pobliżu.
    Po 2s. trochę szybko ale nie niemożliwe.
    Nie wykluczone również, że jest coś uszkodzone.

• #12 25 Sty 2014 22:28
    Serwisant2000
    Poziom 11  

W tym modelu sterownika nie ma możliwości zmiany kodu komunikacyjnego. Każdy sterownik ma swój indywidualny kod ( 4 miliony kombinacji ) więc nie może łapać sygnału od sąsiada. Na 90% uszkodzeniu uległ kondensator w RTH ( C1-1µF ). Jeśli jego wartość jest poniżej 750 µF to zapewne to jest przyczyną problemów. Przy okazji warto sprawdzić ten drugi kondensator ok 0,6 µF.

Dodano po 3 [minuty]:

Sprostowanie. Wartość C1 nie powinna być niższa niż 0,8µF ( błędnie napisałem 750µF )

• #13 26 Sty 2014 07:09
    grzeee84
    Poziom 8  

No właśnie z tym sąsiadem mi tu coś nie pasowało. Bo przecież nieraz developerzy montują takie same urządzenia we wszystkich mieszkaniach - jeżeli łapałyby swoje sygnały to byłby prawdziwy armagedon :-)

Serwisant2000 co prawda kompletnie nie mam pojęcia jak sprawdzić wartość C1 - ale rozumiem, że ta usterka jest niemożliwa do "wyleczenia"?

• Pomocny post
    #14 26 Sty 2014 10:08
    Serwisant2000
    Poziom 11  

Masz dwa wyjścia. Pierwszy lepszy serwis np RTV może Ci to sprawdzić i ew wymienić jeśli im powiesz co. Koszt tego kondensatora to kilka złotych ( plus koszt robocizny- 10 minut pracy ). Lub poprostu wysłać do serwisu producenta ( koszt naprawy plus nowy soft do obu części-gratis ). Wybór należy do Ciebie :-)

• #15 26 Sty 2014 19:36
    piracik

Dzisiaj pobawiłem się trochę tymi regulatorami. Nie da się podłączyć dwóch regulatorów do jednej bazy.

• #16 26 Sty 2014 19:52
    Serwisant2000
    Poziom 11  

Zasada jest taka. Do jednego RTH można przypisać tylko jeden nadajnik ( próba dopisania drugiego kończy się wykasowaniem pierwszego ). Do jednego TX ( nadajnika ) można dopisać nieograniczoną ilość odbiorników RTH. Jest to spowodowane tym aby RTH nie otrzymywał sprzecznych komend ( z jednego załącz a z drugiego wyłącz ). RTH ma tylko jedno wyjście sterujące więc mógłby "zgłupieć" :-)

• #17 26 Sty 2014 20:04
    piracik

Tak własnie się działo z Auratonem 2005TX.
    W ciągu 10s potrafił 3 razy załączyć i wyłączyć kocioł.
    Czytał komendy raz z jednego, raz z drugiego regulatora.

W tym nowym już jest to poprawione.

• #18 26 Sty 2014 20:20
    Serwisant2000
    Poziom 11  

A-2005 TX do A-2025 RTH to tak jak Golf I do Golf VI :-)). A-2005 433 Mhz łączność analogowa podatna na zakłócenia natomiast A-2025 łączność cyfrowa kodowana z paśmie 866 Mhz dość trudna do zakłócenia. ;)

• #19 26 Sty 2014 21:37
    piracik

Jak widać i "Golf VI" potrafi za szwankować, nawet bez zakłóceń. :)

• #20 26 Sty 2014 21:59
    Serwisant2000
    Poziom 11  

Zgadza się :-). Nie ma sprzętu który by się nie psuł. Wszystko zależy jak często i jaki jest koszt naprawy !!

• #21 27 Sty 2014 18:17
    grzeee84
    Poziom 8  

Wielkie dzięki. Skontaktowałem się już z serwisem - wyśle im cały sprzęt.

Tylko jeszcze jedno pytanko. Po odpięciu przed chwilą przewodów odbiornik-zworka byłem pewny że po umieszczeniu spowrotem zworki piec zaskoczy i będzie grzał wg temperatury na kotle ale tak się nie dzieje? Coś jeszcze muszę przełączyć by piec zaczął grzać?

• Pomocny post
    #22 27 Sty 2014 18:41
    Serwisant2000
    Poziom 11  

Jeśli było wykorzystane COM oraz NO to wystarczy założyć zworkę lub zewrzeć te dwa przewody które były wykorzystane do sterowania. A jeśli był wykorzystane COM oraz NC to nic nie zakładać tylko ustawić temperaturę na piecu

• #23 19 Kwi 2014 23:52
    sagem88
    Poziom 2  

Serwisant 2000 mam taki sam problem ze swoim auratonem 2025rth i rozebrałem regulator i tam jest kondensator 10v 2200uF a w odbiorniku są dwa 16v 470uF i 50v 47uF wiec jak coś to uszkodzić się mogły te dwa co są w odbiorniku?

• #24 20 Kwi 2014 00:40
    Serwisant2000
    Poziom 11  

Raczej elektrolity nie uległy uszkodzeniu ( wartość powinna być jak na opisie +/- 10% ). Proszę sprawdzić te dwa kondensatory w RTH. C1 nie może mieć mniej jak 0,85 mikro Farada ( 1 mikro Farad fabrycznie ). Ten drugi chyba C10 ok 0,68 mikro Farada ale niemniej niż 0,5 mikro Farada ( są to typu X2 na 280V )

• #25 18 Mar 2015 13:44
    gregfrog
    Poziom 2  

Witam mam podobny problem jak twórca tematu.

Po sprawdzeniu kondensatorów okazało się że C1 ma 0,7 mikro farada. Na razie wymieniłem kondensator i zobaczę co się będzie działo.

Ps. Jeśli nie napisze kolejnego posta to wszystko działa poprawnie :)

• #26 18 Mar 2015 20:55
    Serwisant2000
    Poziom 11  

Warto sprawdzić drugi kondensator chyba C10 ( jest obok ) nie może mieć mniej niż 0,5 mikro Farada. Ale jeśli C1 miał 0,7 mikro to na 95% to on był przyczyną problemów. Powinno być ok po jego wymianie ( można zastosować 1,5 mikro )

• #27 24 Mar 2015 08:45
    gregfrog
    Poziom 2  

Działa. C10 był w porządku. C1 wymieniłem tylko dałem 400V zamiast 250V akurat taki miałem w szufladzie wszystko wróciło do normy.

• #28 24 Paź 2015 21:24
    rstlen29
    Poziom 14  

Witam
    Chciałem się zapytać czy ktoś próbował podłączyć odbiornik RTH przez UPS-a aby uchronić jego elektronikę i przy dłuższych przerwach lub gwałtownych skokach napięcia żeby zachowywał aktywny stan komunikacji z nadajnikiem i nie trzeba było go kojarzyć ponownie za każdym razem.
    A jeśli tak to jaki UPS byłby odpowiedni.
    Czy ktoś próbował podłączyć zastępcze inne stałe źródło zasilania (akumulator - baterie) bezpośrednio w odbiornik za mostkiem prostowniczym.

• #29 24 Paź 2015 21:47
    Serwisant2000
    Poziom 11  

Proponuje zastosować jakaś listwę przeciwprzepięciową np takie od komputerów. Wyłączenie zasilania nie powinno mieć wpływu na dalszą prace jeśli chodzi o kojarzenie. Po powrocie zasilania w ciągu kilku minut wszystko powinno działać prawidłowo.

• #30 26 Paź 2015 09:41
    daweed3003
    Poziom 10  

Mam podobny problem z odbiornikiem 2025 RTH. Jak próbuję parować urządzenia to widać że komunikacja jest. Na odbiorniku RTH miga dioda zielony/czerwony i jak otrzyma sygnał parowania od sterownika to zapala się na czerwono i tak już zostaje niezależnie od tego czy sterownik jest w trybie pracy i czy nie. Dioda czerwona się świeci jakieś 1-2 godzin a potem zaczyna migać na zielono/czerwono. wymieniłem ten kondensator C1 ale to nie pomogło.
    Co jeszcze trzeba by wymienić? Proszę o jakiś sugestie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME