Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vailant 186/3-5 - Czym zimniej na zewnątrz tym cieplej w domu

barnio 25 Sty 2014 12:22 1503 4
  • #1 25 Sty 2014 12:22
    barnio
    Poziom 10  

Witam
    Sprzęt:
    - Vailant 186/3-5 + Colormatic 430 + czujnik zewnętrzny + zbiornik 150l
    - czujnik zewnętrzny na stronie pólnocnej
    - ustawienia: krzywa grzewcza 1,0, temperatura kaloryferów ustawiona 18,5 stopnia, wewnątrz 21, temperatura zasilania zadana 43 stopnie.
    - dom partnerowy 120m2 dosyć szczelny, już "wygrzany" - to jest moja druga zima w nim. Piec zasila dodatkowo podłogówkę na tym samym obiegu co kaloryfery, podłogówka dla mnie działa idealnie, czyli stopa nie ma wrażenia ani ciepła z podłogi, ani zimna kafelek.

Problem:
    Generalnie piec do jakiś -10 na zewnątrz grzeje idealnie, zawsze w środku mam stabilne jak drut 21 stopni. Niestety im zimniej na zewnątrz (poniżej tych 10 stopni) tym temperatura wewnątrz rośnie, np przy -15 na zewnątrz mam 23 w domu. Z kolei jak obniżę temperaturę kaloryferów do 17 lub 17,5 stopnia, to mam przy -8 na zewnątrz w środku 20 stopni.
    Pytanie - co zmienić w ustawieniach, aby okiełznać go z tym grzaniem na większych mrozach.

• Fibaro
  • #2 25 Sty 2014 14:16
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Może to przez przewymiarowane grzejniki? Sterownik interpretuje, że trzeba dać więcej ciepła, gdyż jest mróz a duża liczba grzejników powoduje przegrzewanie (tym abrdziej, żę dom jest szczelny). Może tak zrobić - zostawić samą podłogówkę a wyłączyć grzjeniki (będzie ciepło od nóg a nie będą przegrzane plecy ani tym bardziej głowa). Może popróbować ustawienia krzywej.

• Fibaro
  • #3 25 Sty 2014 15:42
    lemonr
    Poziom 13  

Barnio czy tobie chodzi o to aby w ogóle zapomnieć o jakiejkolwiek regulacji. Przecież termostaty na grzejnikach są po to aby regulować temperaturę w pomieszczeniu. Za ciepło przykręcam za zimno odkręcam itd. Możesz jeszcze próbować obniżyć krzywą grzewczą ja dla przykładu mam 0,5 (ten sam wykres co twój) i temperatura przy dzisiejszych -13 do -17 osiąga max 48 stopni. Ale generalnie odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach utrzymuję za pomocą termostatów na grzejnikach czy też tych przy rozdzielaczu do podłogówki.

• Fibaro
  • Pomocny post
    #4 25 Sty 2014 16:06
    gersik
    Poziom 31  

Calormatic ustaw na "brak" i obniż krzywą grzewczą na tyle aby Ci tem wewnątrz obniżyła się do 21oC. W cieplejsze dni jak będzie za zimno w domu musisz przesunąć K.G. w górę czyli nie ruszasz K.G tylko podnosisz tem. zadaną pomieszczenia.

• #5 18 Lip 2016 21:02
    barnio
    Poziom 10  

Ostatnia podpowiedź pomogła, dziękuję.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo