Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozwiązanie zagadnień SQL oracle nie daje rady

homman 25 Sty 2014 14:35 948 7
  • #1 25 Sty 2014 14:35
    homman
    Poziom 26  

Uczę się ORACLE SQL ktoś pomoże? Resztę odpowiedzi mam tylko te zostały.
    Z oraclem nigdy nie miałem styczności.
    Mógłby ktoś pomóc?

1. Jakie czynności wykonać aby połączyć się z końcówki do serwera oracle.
    Wgrać klienta oracle
    Zdefiniować użytkownika
    wchodzimy poprzez przeglądarkę na adres http://localhost:8080/apex i logujemy się jako użytkownik SYS z hasłem ustawionym przy instalacji. Przechodzimy do Administration->Database Users->Manage Users

2. Jakie znasz sposoby archiwizacji danych Oracle:
    -tworzenie kopii zapasowych (backupu):
    typy kopii zapasowych:
    kopie zapasowe offline
    kopie zapasowe online
    RMAN
    archivlog, redologi
    odtwarzanie według różnych scenariuszy (utrata pliku danych, tempfile-a, controlfile-a, redologa) i metod (całościowe, do punktu w czasie itp.)

3. Stwórz użytkownika Marcin z hasłem Marcin123 i nadaj użytkownikowi uprawnienia tak aby mógł wykonywać zapytania do tabeli towary.[/b

create user Marcin password Marcin123
    GRANT DBA TO Marcin WITH ADMIN OPTION;

[b]4.Z tabeli Towary ( twr_twrid / twr_nazwa / twr_stawka )
    Wyświetlić nr i nazwę produktów zaczynające się na S i są obciążone 22% podatkiem.

5 Wyświetl nazwę produktów oraz ich cenę. Mamy 2 tabele Towary i CENY.
    Złączenie Towary.Twr_twrld=Ceny.TwC-TwCID

6. Zmień nazwę towaru Sekator na nożyce
    (nazwa) Twr_Nazwa
    (pozycja) Twr_TwID 12

7. Wyświetl dane dotyczące liczby nieaktywnych klientów Knt_Nieaktywny=0 z poszczególnych miast. Nazwij powstałą kolumnę Liczba klientów (tabela kontrahenci)

Tabela to
    Knt_Kntld / Knt_Kod / Knt_Nazwa1 / Knt_Miasto / Knt_nieaktywny

Wszyscy są nieaktywni

8.Utwórz raport wyświetlający te dni ( daty) w których dokonano sprzedaży do więcej niż 3 klientów
    Tabela jest podzielona na :
    TrN_TrNID / TrN NumerNr/ TrN_ Numer String / Trn_DataOpe/ TrN_ Pod Nazwa 1/ TrN_razem Brutto.

Trn dataope ma datę a ilość transakcji jest w trnnumernr

------------------------------------------------------------------
    Czy ktoś zna jakieś książki do oracle sql z przykładowymi rozwiązaniami?
    I od czego się najlepiej zacząć uczyć. Bo tak jak teraz gdzie mam przykłady i mam wykonać a nie mam odpowiedzi to kiszka.

0 7
  • #2 25 Sty 2014 14:55
    Dżyszla
    Poziom 42  

Jeśli chodzi o kwestie wyciągania czy modyfikacji danych, to generalnie dla większości baz zapytania SQL są zbliżone lub wręcz takie same. Wystarczy poznać podstawowe elementy języka SQL.

Pokrótce To wybierania (wyświetlania) danych służy taka składnia:
    SELECT ... FROM ... [WHERE ...] [GROUP BY ... [HAVING ...]] [ORDER BY ...]

Po słowie SELECT podajemy listę kolumn, po FROM tabelę lub tabele; w WHERE określamy logiczne warunki (np. dana kolumna na określoną wartość). Dodatkowo do tworzenia statystyk rekordów używamy GROUP BY, aby pogrupować wyniki po wskazanych kolumnach. Dodatkowo przy grupowaniu klauzula HAVING jest identyczna jak WHERE, ale odnosi się do zagregowanych danych (np. sumy)). Wszystkie wyniki można sortować po kolumnach wymienionych w ORDER BY.

To tak pokrótce, bo możliwości wybierania danych jest znacznie więcej.

Aby zaktualizować jakiś rekord używamy:
    UPDATE ... SET ... [WHERE ...]
    gdzie po UPDATE podajemy nazwę tabeli, a po SET listę kolumn i przypisanie im nowych wartości. Dodatkowo aktualizację można ograniczyć tylko do rekortdów spełniających warunki podane w WHERE.

Każdy SELECT można zapisać w postaci widoku (perspektywy), dzięki czemu prostym zapytaniem można wybierać dane ze skomplikowanych układów.

0
  • #3 25 Sty 2014 14:59
    homman
    Poziom 26  

No dobra ale jak ja szukam nawet jak odpowiedzieć na 1 pytanie i co nic. Na każdej stronie pisze inaczej. A to raczej banalne pytanie.

Dlatego jw pytam o jakieś inne proste źródło. Może helion ma jakąś prostą książkę?

0
  • #5 25 Sty 2014 15:38
    homman
    Poziom 26  

Moją próbą odpowiedzi.
    Tak samo pod drugim pytaniem.
    Pod kolejnymi już nie mam bladego pojęcia.

0
  • #6 25 Sty 2014 17:46
    Dżyszla
    Poziom 42  

Nie znam się na administrowaniu serwerem Oracle :( Ale wpisałem w Google "oracle bezpiecześtwo baz danych kopie" i popatrz, co w pierwszym wyniku jest: http://pl.wikipedia.org/wiki/RMAN albo w drugim: http://bc.pollub.pl/Content/675/eksploatacja.pdf

Naprawdę gro tych rzeczy znajdziesz w Google znacznie szybciej, niż czekając tutaj na osobę, która się akurat zajmuje danym zagadnieniem.

0
  • #7 25 Sty 2014 17:57
    homman
    Poziom 26  

Widocznie źle pytam wójka google bo jw poza tymi 3 pytaniami nic nie znalazłem.

Myślę że odpowiedź na to pytanie o kopie jest ok.
    Pierwsze też by uszło.
    Natomiast w 3 trzeba wykonać jakieś polecenie do nadawania praw do danej tabeli a nie praw całkowitych jak ja to zrobiłem.

Ale dzięki za chęć pomocy zabieram się do czytania tych 2 książek które podałeś.

0