Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator napięcia - - Podbicie napięcia diodą prostowniczą.

Paweł#G 25 Jan 2014 21:10 3432 10
Bosch
    Paweł#G
    Level 17  
    Mam chyba typowy regulator napięcia zintegrowany ze szczotkami BOSCH 1 197 311 028. Chwiałbym zwiększyć napięcie w instalacji samochodu przez dorzucenie diody prostowniczej w szereg pomiędzy wyprowadzenie regulatora które na 99% odpowiada za kontrolę napięcia, a styk na który wchodzi napięcie z alternatora na szczotkę i wspomnie wejście regulatora, obecnie zgrzane razem. Nie znalazłem schematu regulatora, bo krucho u mnie z czasem i nie miałem czasu intensywnie szukać, ale pewnie nie różni się specjalnie od innych.

Jakich prądów tam się spodziewać? Na jaki pąd wstawić diodę? Zwykła na 1-2A wystarczy?
    Ewentualnie zna może ktoś odpowiednik regulatora który będzie pasował, bo obecny i poprzedni utrzymują przy włączonych światłach i nadmuchu 13.8V ( spadki napięcia na połączeniach i przewodach itp. w instalacji w normie), a przydałoby się troszkę więcej.
  • Bosch
    nikusert
    Level 40  
    Witam
    Jakie napięcie masz na alternatorze,jeżeli 14V lub ,to zlikwiduj spadki napięcia lub kup regulator na trochę większe napięcie .
  • Bosch
    żałosna udręka
    Level 34  
    Dokładnie jak wyżej, bo diodą się nie uda.
    Paweł#G
    Level 17  
    A z jakiego powodu z diodą się nie uda? Kiedyś czytałem i w innych regulatorach patent z diodą się udawał.

Jakiego regulatora szukać? Jakiś oznaczenie, model?
    marco177
    Level 20  
    W kilku innych tematach była podawana charakterystyka regulatora Bosch. Napięcie się zmniejsza wraz ze wzrostem temperatury. Te 13.8 to masz przy dobrze nagrzanym silniku.
    omegolotC30NE
    Level 22  
    Zakładałem diodę szotki ; działa super. W starym rumplu to świetny patent.
    Wawrzyniec
    Level 37  
    Zakładałem zwykle diody 2A, ale 1x dałem 1A bo innej nie miałem i też wytrzymała. Oryginalnie we wzbudzeniu pracują 3 diody 1A (z każdej fazy po jednej), lub jedna, zależy od wersji alternatora.
    Paweł#G
    Level 17  
    Diody wkładaliście tak jak pisałem tylko w odgałęzienie idące na regulator, czy zbijaliście całe napięcie idące na wzbudzenie zaraz za diodami alternatora, to które jest podane na szczotkę i regulator?
    omegolotC30NE
    Level 22  
    W szereg styku masy regularora.
    żałosna udręka
    Level 34  
    Raz zrobiłem taki myk i regulator poszedł z dymem następnego dnia. Nie wiem dlaczego, nie prowadziłem śledztwa. Akurat ten typ można było kiedyś kupić w wersji na 15V f-my HUCO, o ile mnie pamięć nie myli. Link