Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

matlab/simulink - symulacja celowych zakłóceń radiowych w kanale 802.11g

kubiako 25 Sty 2014 21:53 2181 0
 • #1
  kubiako
  Poziom 9  
  Witam Serdecznie
  Próbuje zasymulować celowe zakłócenia( nie zakłócenia środowiskowe i losowe) sygnału radiowego dla transmisji 802.11g Niestety jak to w życiu trafiłem na kilka problemów których nie potrafię rozwiązać i liczę na sugestie/pomysły bardziej doświadczonych osób.

  Model warstwy fizycznej 802.11g który wykorzystałem pochodzi z tond: http://www.mathworks.com/matlabcentral/fileexchange/38073-802-11g-wlan-phy-model

  Elementy które są mojego autorstwa oznaczyłem w moim modelu kolorem zielonym dla łatwiejszego rozróżnienia.

  Mój model w załączniku

  A oto moje pytania:
  1. Jak zbadać faktyczne spektrum kanału radiowego w tym modelu?
  Czy ustawienie oscyloskopu na dziedziczeniu czasu próbkowania z wejścia jest właściwym wyborem i tylko w takim przypadku spectrum jest poprawne? Przy ręcznym ustawieniu czasu próbkowania sam kształt spectrum pozostaje bez z zmian ale zmienia się rząd wartości na osi częstotliwości.

  2. Otrzymuję ostrzeżenia że w zastosowanych przezemnie filtrach Lowpass(Subsystem "zakłócenia waskopasmowe") i Comb(subsystem "zaklocenia grzebieniowe") czas próbkowana nie odpowiada czasowi próbkowania na wejściu.
  Jak ustawić parametr czasu próbkowania w filtrach? Nie mogę tego nigdzie znaleźć.

  3. Problem z działaniem filtru dopnoprzepustowego (Subsystem "zakłócenia waskopasmowe").
  potrzebuję zmieniać pasmo filtru między 2MHz a 10MHz. Niestety niezaleznie od ustawionych Fpass i Fstop wartości te nie pokrywaja się z wynikami na oscyloskopie. Pasmo między Fpass i Fstop ustawiam zawsze na 1MHz więc chyba nie jest to zbyt wymagający filtr.

  4. Pomiar mocy sygnału w kanale. Muszę zmierzyć moc sygnału kanale i porównać ją z mocą wprowadzonych zakłóceń( będą mierzone w ten sam sposób). Czy zastosowana przezemnie metoda jest odpowiednia dla takiego modelu?
  Sygnał radiowy podałem na blok RMS a następnie na konwerter dB z ustawieniem że na wejściu jest moc. w niektórych źródłach znalazłem też inna wersję, żeby między RMS a konwerter dB wstawić funkcję podnosząca wartość bezwzględna do kwadratu. Czy któraś z tych metod jest poprawna.


  Bardzo proszę o pomoc, będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Też jeśli w moim modelu są inne błędy których tutaj nie wymieniłem.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.