Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USBasp, Atmega16 - avrdude: warning: cannot set sck period

26 Sty 2014 11:04 3120 4
  • Poziom 7  
    Postanowiłem zacząć zabawę z mikrokontrolerami, zacząłem postępować według tego kursu:
    Cytat:
    http ://hobby.abxyz.bplaced.net/?pid=4&cid=1
    . Posiasam ATmege16a oraz USBASP, z początku wszystko jest dobrze, lecz po pewnym czasie podczas programowania, za pomocą WinAVR wyskakuje:

Cytat:
    avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
    avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude: initialization failed, rc=-1
    Double check connections and try again, or use -F to override
    this check.

avrdude done. Thank you.

Przebudowałem cały układ od nowa, i dalej to samo, gdzieś na forum wyczytałem aby zmienić program z WinAVR na inny, ale tez nic nie dało. Jeśli chodzi o układ jestem pewien że jest dobrze skonstruowany.
    Programator ten posiada automatyczny slowsck
    Jeśli chodzi o firmware, nie widzę sensu aktualizacji, gdyż programator przestał działać z sekundy na sekundę. Wgrałem program, wprowadziłem kilka zmian (nawet nie dotykałem układu) chciałem wgrać i już wyświetla błąd.

Zasilanie z programatora cały czas działa, podczas próby wgrania programu wszystkie diody na chwile gasną co świadczy że rst działa. Co ciekawe po odłączeniu programatora od procesora i próbie zaprogramowania wyświetla się identyczny błąd.
    Da się to jakoś naprawić? A jeśli coś jest zepsute to programator czy procesor?
  • Poziom 7  
    Jak już pisałem programator posiada automatyczny sck, a zmiana programu nic nie daje.

Najprawdopodobniej felowny jest programator albo procesor. Jak sprawdzić które jest uszkodzone bez posiadania części zamiennych?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Spróbuj z wsadem o numer wcześniejszym. W niektórych przypadkach ten najnowszy mi się wywalał po pierwszym użyciu - zawsze musiałem wyjąc i włożyć z powrotem wtyk USB przed ponownym programowaniem.
    Co do sprawdzania, to cokolwiek, co stwierdzi impulsy, nawet może być jakiś tani wzmacniacz audio z małym głośniczkiem (wejście oczywiście zabezpieczone dzielnikiem 10kΩ/1kΩ).