Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kable rozruchowe czy sa dobre,1500A 6m LGY 50mm2

kusmierzakd 16 Mar 2015 18:56 6261 38
    adam158
    Poziom 22  
    Kolega kusmierzakd w dalszym ciągu odnoszę wrażenie że myli pojęcia prąd ładowania akumulatora,oraz prąd rozruchu, a to dwie osobne kwestie.
  • Relpol przekaźniki
    yarecki16
    Poziom 17  
    Co do kabli rozruchowych - ciekawe kable mają w sieci sklepów grene. Można kupić przez internet, ale na pewno będziesz miał ich sklep w promieniu 20-30 km od domu. Ja tam kupiłem swoje kable - 16 albo 25 mm2 ( nie pamiętam). Bardzo solidne krokodylki, solidnie przymocowane do kabla. Odpalałem na nich różne samochody, wózek widłowy, koparkę. Przewody te są wykonane z kabla spawalniczego typu OS - gumowa osłona, nie twardnieją na mrozie, nie robią się sztywne. Kabel polskiej produkcji a nie żadna chińszczyzna. Gorąco polecam - miałem robić samemu z kabla OS i zakuwać krokodylki ale jak te kable znalazłem to stwierdziłem że nie chce mi się robić samemu.

Co do ładowania prostownikiem to 5A to mały prąd. Zresztą popatrz sobie że prostowniki mają raczej mały przekrój kabli.
  • Relpol przekaźniki
    kusmierzakd
    Poziom 12  
    adam158 napisał:
    Kolega kusmierzakd w dalszym ciągu odnoszę wrażenie że myli pojęcia prąd ładowania akumulatora,oraz prąd rozruchu, a to dwie osobne kwestie.

Wydaje ci się.
    Wiem, że prąd rozruchu jest wysoki i wymaga dużej średnicy przekrój przewodu dla jak najlepszej jakości w odpalaniu.

yarecki16 napisał:
    Co do kabli rozruchowych - ciekawe kable mają w sieci sklepów grene. Można kupić przez internet, ale na pewno będziesz miał ich sklep w promieniu 20-30 km od domu. Ja tam kupiłem swoje kable - 16 albo 25 mm2 ( nie pamiętam). Bardzo solidne krokodylki, solidnie przymocowane do kabla. Odpalałem na nich różne samochody, wózek widłowy, koparkę. Przewody te są wykonane z kabla spawalniczego typu OS - gumowa osłona, nie twardnieją na mrozie, nie robią się sztywne. Kabel polskiej produkcji a nie żadna chińszczyzna. Gorąco polecam - miałem robić samemu z kabla OS i zakuwać krokodylki ale jak te kable znalazłem to stwierdziłem że nie chce mi się robić samemu.

Jaka cena i jaka długość.
    yarecki16
    Poziom 17  
    Ja mam chyba te:
    http://www.sklep-grene.pl/product_info.php/products_id/272225
    200 zł, 25 mm2, 3.5 metra. Uważam że to dobra cena. Przewód OS 25 kosztuje około 15 zł, więc 7 metrów to 105 zł. Do tego trzeba dodać krokodylki i czas poświęcony na montaż - dla oszczędności 30 czy 50 zł stwierdziłem że nie opłaca mi się robić samemu.

Mają w ofercie 35 mm2 4.5 metra za 300 zł i jeszcze inne długości. Niestety nie mają przewodów o przekroju 50 mm2.

W każdym razie porządne kable rozruchowe ciężko kupić. W marketach i sklepach motoryzacyjnych mają chińskie badziewie które przepali się po pierwszym rozruchu lub nawet nie ma dobrego połączenia między przewodem a krokodylkiem.
    Ewentualnie można spróbować takie przewody kupić w sklepach z częściami do ciężarówek, sklepach rolniczych lub zrobić samemu - wtedy wiesz co masz.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    yarecki16
    Poziom 17  
    kpp_jacek napisał:
    Wystarczy spojrzeć na stosowanie przekroje tych przewodów w pojazdach
    To zależy o jakich pojazdach mowa. Jakie pojazdy miałeś na myśli?

Dodano po 12 [minuty]:

kpp_jacek napisał:
    Oczywiście wiem, że są potężne silniki które wymagają większych przekroi, ale do większości zastosowań te 35² będzie wystarczające.
    I tu się zgodzę, najwyżej przy odpalaniu kombajnu poczekasz kilka minut. Nic nie da kabel 50 czy 70 mm2 jeżeli będzie miał słabe krokodylki tzn słaba sprężyna i słaby montaż kabla. Tutaj może warto poszukać uchwytów spawalniczych, ale nie ma co przesadzać z wielkością krokodylków bo może się okazać że nie da rady założyć je na klemy.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    yarecki16
    Poziom 17  
    Ale mi chodziło o przewody co idą do akumulatora, między akumulatorem i rozrusznikiem. Jakiej średnicy tzn. przekroju są te przewody w mocnym pojeździe. Tak na oko to traktor 120-150 koni ma przewód 25 mm2 albo 35 mm2 więc nie są to ''przewodziki''. W małym aucie benzynowym faktycznie mogą to być przewodziki.

W ciężarówkach dzięki instalacji 24V prąd rozruchu jest dużo mniejszy niż gdyby byłaby to instalacja 12V. Zresztą niektóre pojazdy posiadają instalację 12V a na rozruch jest przekaźnik bateryjny i rozrusznik 24V.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto