Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kable rozruchowe czy sa dobre,1500A 6m LGY 50mm2

26 Sty 2014 11:26 6255 38
  • Poziom 12  
    planuje kupno kabli rozruchowych
    główne zastosowanie do samochody osobowe,ale tez i maszyny rolniczne(traktor,kombajn)

takie znalazłem
    1500A 6M 50mm2
    Link
    lub
    Link
    ale jak wiadomo dluższy znajdzie lepsze zastosowanie
    co mi podpowiecie userzy elektrody ??
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Do osobówek OK. Ale coś mi te przewody na rysunkach na 50mm² nie wyglądają (kiedyś ojcu taki sprzedali. Przy Dieslu dym z nich poszedł. Jak tam było 4mm² to wszystko, resztę kupę izolacji, która na zimnie gwałtownie twardniała).
    W hurtowniach LgY 50mm² kosztuje dla zwykłego Kowalskiego około 21zł netto za 1m. Czyli 2*6*21*1,23= 310zł brutto za same przewody (dwa odcinki po 6m).

Myślę, że lepszym wyjściem jest zakup giętkiego kabla spawalniczego OnS 35mm2 - cena na allegro około 15-18zł (50mm² za około 20zł). Do tego porządne krokodylki na kabel rozruchowy. Odpowiednio porządnie połączyć i cieszymy się długie lata.
  • Poziom 12  
    zdjęcie może byc jedynie poglądowe
    a kable chciałbym kupić,niż samemu robić
    no ale gdyby rzeczywiście miały 50mm² to wydają się być porządne
  • Poziom 35  
    Uważaj na "chińskie" wyroby, bo ich dane są przekłamane. Zwróć uwagę na średnicę linki miedzianej, można to ustalić od strony tzw. "krokodylków". Taniej będzie jak je sobie sam skonstruujesz. Kable i krokodylki są dostępne i będziesz miał pewność swego wyrobu.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    i firma GMP,kable z drugiego linku
    dobre będą
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    kusmierzakd napisał:

Duży przekrój, solidnie zaciśnięte i przylutowane do krokodylków. Krokodylki z naprawdę mocną sprężyną, do tego połączone przewodem obie 'szczęki'.
  • Poziom 12  
    farjat napisał:
    kusmierzakd napisał:

Duży przekrój, solidnie zaciśnięte i przylutowane do krokodylków. Krokodylki z naprawdę mocną sprężyną, do tego połączone przewodem obie 'szczęki'.

chyba piszesz abym kable sam wykonał
  • Poziom 19  
    Ano tak, najlepiej samemu je zrobić! tzn Będzie tanio i solidnie
  • Poziom 22  
    kusmierzakd napisał:
    chyba piszesz abym kable sam wykonał

Dokładnie.
    Jeden większy wydatek, ale nie ma siły, że nie dadzą rady.
    Przejdź się po hurtowniach, porozglądaj w internecie za kablami tak jak mówi:
    MARCIN.SLASK napisał:
    W hurtowniach LgY 50mm² kosztuje dla zwykłego Kowalskiego około 21zł netto za 1m. Czyli 2*6*21*1,23= 310zł brutto za same przewody (dwa odcinki po 6m).
    Myślę, że lepszym wyjściem jest zakup giętkiego kabla spawalniczego OnS 35mm2 - cena na allegro około 15-18zł (50mm² za około 20zł). Do tego porządne krokodylki na kabel rozruchowy. Odpowiednio porządnie połączyć i cieszymy się długie lata.

Wiesz, że tanie mięso to psy jedzą...?
  • Poziom 12  
    to co do 200zł kupić ??
  • Poziom 12  
    Odświeżam i mam pytanie o jaki kabel pytać w sklepie, jaka guma, i jaka średnica mi potrzebna.
    Mam 2 ciągniki rolnicze o kombajn zbożowy.
    Im grubszy tym lepszy?
    Klamry jakie trzeba.
    Zastanawiam się nad wykonaniem kabli we własnym zakresie.
  • Poziom 15  
    Kolego jak masz czas i okazję to udaj się na autozłom. Kiedyś dorwałem porządne przewody rozruchowe ze starej instalacji zamochodowej (za darmo!!!). Np. w BMW lub Mercedes akumulator masz z tyłu i do rozrusznika idzie kilka metrów grubego przewodu. Doskonale nadaje się na przewody rozruchowe. Możesz poszukać przewodów do spawarek, które w sieci kupisz na metry. Moim zdaniem na przewody rozruchowe to min. 30 mm2. czyli ok. 6-7 mm średnicy. Oczywiście im dłuższe tym większy spadek.
  • Poziom 12  
    Długość 4 metrów będzie optymalna?
    Średnica myślałem nad 35mm2 lub 50mm2.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    Ja swoje do samochodu sam robiłem długość ok 4 m z kabla spawalniczego przekroju nie jestem w stanie podać [średnica skrętki niedzianej ok 10 mm]
    Na końcach lutowane do zacisków
    Odpalam diesle nawet dostawcze od mojego seicento-bez żadnych problemów
    W pracy mamy od różnych producentów i przeważnie na opakowaniu było 250 A a dostawczego było naprawdę ciężko odpalić
    Najlepiej jeżeli chcesz mieć coś pewnego to zrobić samemu ja trochę się wykosztowałem ale jestem bardzo zadowolony

Dodano po 4 [minuty]:

kpp_jacek napisał:
    Przy planowanym rozruchu kombajnu (zakładam, że ma silnik jak "mała" ciężarówka) to może lepiej 6m/50mm². Akumulatory w takich maszynach mają z reguły podany prąd rozruchowy. Miałbyś obraz na co się musisz nastawić.

Mam w domu drugie krótsze [3 m] ale jeszcze grubszy kabel typowo do maszyn rolniczych
    Też samoróbka jedyne co zmienił bym żabko na takie jak od spawarki bo z obecne się trochę grzeją podczas rozruchu
  • Poziom 12  
    Przewody tracą na długość? Swój prąd.
    Wiadomo 6m będzie wygodniej, silnik w kombajnie to leyland sw-400.
  • Poziom 15  
    Zgodnie z prawem Ohma "tracą". Im dłuższe tym większe napięcie się na nich odłoży. Czyli przy bardzo wysokim prądzie np. 200A na przewodzie jednym i drugim może pojawić się napięcie np. 1 V, zależy od grubości przewodu. Gdy na źródle masz np. 13 V to na odbiorniku masz 11V gdyż 2 wolty będą na przewodach. Jeżeli przewody będą dwa razy dłuższe to analogicznie stracisz ok. 4 V na przewodach. Im krótsze i im grubsze tym lepiej.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Można użyć palnika gazowego i pasty. Tak jak przy lutowaniu rurek miedzianych w instalacji hydraulicznej.
  • Poziom 22  
    Z doświadczenia firmy transportowej,zostały zakupione dwa odcinki kabla spawalniczego 50mm2 plus cztery duże zaciski kleszczowe ,sporządzone zostały 2 kable ,
    W największe mrozy idzie wszystko jak burza, bez pierdnięcia,autobusy i ciężarówki silniki 250-450 KM, tak że prądy rozruchowe są giga duże .
  • Moderator Samochody
    Tylko pamiętajcie, że takimi solidnymi kablami rozruchowymi łatwo można ubić alternator w dawcy - on nie jest przystosowany do takich obciążeń (podczas rozruchu nie działa). Więc jak odpalać to albo na zgaszonym silniku u dawcy albo w ostateczności na wolnych obrotach, nie "gazować" dawcy gdy u biorcy pracuje rozrusznik! Zdecydowanie bezpieczniej jednak podłączyć kable i zaczekać z odpalaniem 10-15 min na podładowanie akumulatora biorcy... tyle że do tego wystarczą tanie chińskie kable z marketu.
  • Moderator Samochody
    tzok napisał:
    Tylko pamiętajcie, że takimi solidnymi kablami rozruchowymi łatwo można ubić alternator w dawcy - on nie jest przystosowany do takich obciążeń (podczas rozruchu nie działa). Więc jak odpalać to albo na zgaszonym silniku u dawcy albo w ostateczności na wolnych obrotach, nie "gazować" dawcy gdy u biorcy pracuje rozrusznik! Zdecydowanie bezpieczniej jednak podłączyć kable i zaczekać z odpalaniem 10-15 min na podładowanie akumulatora biorcy... tyle że do tego wystarczą tanie chińskie kable z marketu.

Nie wystarczą chińskie kable, tam miedzi jest może 2,5- max 4mm². W dodatku stalowe żabki, całość przestaje łączyć po kilkukrotnym użyciu, szczególnie na mrozie. Na biegu jałowym, można bez stresu. szczególnie w starszych samochodach próbować odpalać drugie auto. Sam mam przewody 25mm², długie po 4 metry. Przy -10°C natychmiastowy rozruch zastanego HDI był niemożliwy.
  • Moderator Samochody
    4mm² od biedy wystarczą do podładowania przez 10-15min prądem 4-5A, a to powinno wystarczyć do rozruchu, oczywiście mowa o sprawnym samochodzie osobowym.
  • Poziom 12  
    Kabel chyba 35mm2 lub 50mm2 długość 5m.
    A dla prostownika samochodowego powinny być grubsze kable?
    Cieńszy zmniejsza przepływ prądu?
  • Poziom 22  
    Cieńszy zmniejsza przepływ prądu?
    Ma większy opór elektryczny ,Na 50 mm2 jak pisałem powyżej zapalamy w zimie autobusy i ciężarówki jak jest potrzeba .
  • Poziom 12  
    Ja pytałem czy cieńszy zmniejsza prąd ładowania w prostowniku.
  • Poziom 22  
    35 lub 50 mm2 nic nie zmniejszy w samochodach osobowych ,poza tym chcesz kable do ładowania ,czy do rozruchu ,bo się już zgubiłem,rozjaśnij może.
  • Poziom 12  
    Do ładowania zapytałem przy okazji, ogólnie pytałem o kable do rozruchu.
    Jakie powinien być kabel do ładowania prostownikiem 5A.
  • Specjalista AGD
    kusmierzakd napisał:
    Do ładowania zapytałem przy okazji, ogólnie pytałem o kable do rozruchu.
    Jakie powinien być kabel do ładowania prostownikiem 5A.

Jak nie są jakieś długie (2*3m) to spokojnie wystarczy 1.5-2.5mm².