Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki agregat kupić Kraftdele ST1300 czy Kraftwele ST2000

26 Sty 2014 13:43 11781 6
  • Poziom 34  
    Witam mam dylemat co kupić Kraftdele ST1300 z silnikiem 4-suwowym, czy Kraftwele ST2000 dwusuw. Obydwa z AVR3, prądnice pewnie te same, oczywiście chinole. Przy Kraftdele pisze że uzwojenie miedziane. Jak z silnikami który byłby lepszy?
  • Poziom 34  
    Odpowiedz sobie raczej jaką moc chcesz uzyskać z agregatu i do czego go potrzebujesz.
  • Poziom 34  
    Oświetlenie (świetlówki energooszczędne), lodówka, zamrażarka, tv, sterownik ogrzewania, podładowanie komórki, baterii w laptopie, zasilenie liveboksa, pompki ogrzewania, itp. Bez elektronarzędzi, czajników i innych prądożerców.Moc ok 500 - 600W, raczej nie większe. Oczywiście w razie "w" i nie dłużej jak 3-4 godz dziennie. Zależy mi na stabilności napięcia (zasilanie elektroniki), trwałość silnika, zużycie paliwa. Bo chyba obciążeniem 600W prądnicy o mocy znamionowej 1500W (teoretycznie, bo to chińszczyzna) nie spalę.

A co sądzicie o tym:
    AGREGAT INWERTOROWY -DIGITAL -AVR FIRMY MATRIX MODEL D-PG 1000 MOC 900W
    SILNIK DWUSÓW 1/ 50 - DESIGNET OF YAMAHA
    JEDNO GNIAZDO 230V
    JEDNO GNIAZDO 12 V
    WOLTOMIERZ
    BARDZO CICHY
    CIĘŻAR 11 KG
  • Poziom 25  
    Kupuj co najmniej 2 kW (co w chińczykach znaczy i tak o wiele mniej niż piszą), do tego ja szukałbym czterosuwa (odpada robienie mieszanki itp.). Na tym 900 W lodówka i zamrażarka razem nie wystartują. Chińskie inwertery omijaj szerokim łukiem, w razie awarii nic z nim nie zrobisz.
  • Poziom 34  
    Ok. Dzięki.
  • Poziom 13  
    Nie wiem jak dwusuw ale ten ST1300 miałem tydzień temu w domu i oddałem sprzedawcy.

Złom jakich mało. Pierwsza sztuka przyszła to skoki napięcia miał po 700V a załączenie szlifierki kątowej 600W gasiło silnik. Szlifierka 1200W z "miękkim startem" nie chciała się rozkręcić, a skokowe włączanie po jakimś czasie powodowała wejście na obroty tyle że widać bez braku trzymania prędkości (przyłożyłbym do czegokolwiek i by zatrzymało silnik).

Nie działało nawet przy połączeniu z wentylatorem 150W dobrze, a AVR3 to według mnie występuje chyba w opisie sprzedawcy.

Po wymianie na drugą sztukę było lepiej, ale dalej widać było wyraźną zależność napięcia wyjściowego od obrotów silnika - im bardziej się wkręcił tym większe napięcia (300-400V chwilowo nie było problemem). A wkręcanie miało miejsce przy każdej zmianie obciążeń silnika.
    Drugi rozkręciłem i nie miał AVRa (ale w mojej opinii jest opcja zamontowania, bo nawet rozstaw dziur jest standardowy, tylko trzeba pomedytować z kabelkologią).

Teraz mam KW6500J i na razie jestem w trakcie testów (o których wyniki pytam na tym forum)...
  • Poziom 34  
    Kupiłem tego Matrixa, D-PG 1000, a właściwie odkupiłem "po pieniądzach" od znajomego spawacza. Jeździł z nim na robotę. Spawacz gazowy. Używał go do szlifierki tam gdzie nie było prądu. Ale miał z nim problem bo mu dużego boscha nie uciągnął a mały czasami był za mały (jak przyszło coś ciąć). Rozkręciłem go od razu. Uzwojenia miedziane, nie przegrzane. Lodówka i zamrażarka startują. Napięcie około 240V, stabilne. Są oczywiście lekkie skoki przy załączaniu lodówki, ale to samo mam z sieci. Szlifierka chodzi. Agregat ma ręczną regulację obrotów (mocy) od ok 1500 do 3000 z groszami (na ucho). Napięcie i częstotliwość bez zmian, mierzone. Przy przeciążeniu wyłącza się prądnica a silnik dalej chodzi, tylko zmniejsza obroty (sprawdzałem to za zmniejszonych obrotach silnika na szlifierce przy mocniejszym dociśnięciu). Na pełnych obrotach silnika szlifierka 500W nie do zatrzymania (Kienzo 900W startuje, ale przy mocniejszym dociśnięciu wyłącza się) . Wiertarka Bosch Hammer 640 W bez problemów. Jak na razie jestem zadowolony (jak na agregat za 150 zł). Muszę mu jeszcze podłączyć UPSa (APC SMART-UPS 700i) i zobaczyć jak się będzie zachowywał (nie mam oscyloskopu). A propo UPSa nie ma ktoś programu do niego potrzebuję go skalibrować po wymianie akumulatorów, a ten ze strony producenta nie chce mi chodzić z UPSem, chyba za nowa wersja. :D

Podłączyłem UPSa. Wygląda że nie jest najgorzej. Pracuje prawie normalnie, tzn przełącza na baterie na parę sekund w momencie załączenia lodówki albo zamrażarki, ale myślę że to kwestia ustawięnia samego UPSa. Prawdopodobnie ten model ma regulację programową nap wejściowego Umin, Umax i da się go ustawić tak, aby przy rozruchu lodówki nie przełączał. W tej chwili jak się lodówka włącza jest wachnięcie napięcia do 224V, i wraca do 232V. Mierzone UT70B. Zrobiłem też próbę przeciążeniową agregatu na szlifierce 900W, zwiększając stopniowo obciążenie. Agregat wyłączył się przy prądzie 4,7A na cęgach i napięciu 219V. Silnik się nie wyłączył. Jest w nim jednak jakieś uszkodzenie , bo nie da się załączyć napięcia z powrotem przyciskiem. Muszę wyłączyć silnik i odpalić go z powrotem, wtedy zaczyna generować. Wskaźnik napięcia na nim lekko zawyża, pokazuje 240, a faktycznie jest 232V.
    I jeszcze jedna próba: na jednym przedłużaczu lodówka i zamrażarka. Niestety nie uciągnie. Jednoczesny start lodówki i zamrażarki niemożliwy. Te agregaty chłodnicze mają jednak ciężki rozruch. I to byłoby chyba wszystko. Myślę że nie jest źle, i teraz albo one takie są, albo mi się trafił myślę że dobry egzemplarz.