Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ładowarka - Ładowarka samochodowa do tableta - wątpliwości.

Krzychu23 26 Sty 2014 16:02 1776 3
  • #1 26 Sty 2014 16:02
    Krzychu23
    Poziom 16  

Witam
    Chciałem sobie zrobić prostą ładowarkę samochodową do tabletu, na wyjściu powinna mieć 5V i około 2A. Na początek spróbuję na jakimś regulatorze typu 7805, tylko znajdę coś na 2 lub więcej Amper. Mam jednak kilka wątpliwości:

1. temperatura - zamierzam zastosować jakiś mały radiatorek, zobaczę, jak się to będzie sprawować, jak będzie się zbyt mocno grzało to będę kombinował coś innego. Ale czy zastosowanie kaskadowo dwóch regulatorów (powiedzmy 7807 a potem 7805) zmniejszy ilość wydzielanego ciepła, czy tylko rozłoży je na dwa urządzenia?

2. Jak psują się regulatory napięcia typu LM7805? Czy robi się przerwa, czy też puszczają napięcie wejściowe na wyjście?

0 3
  • #2 26 Sty 2014 16:11
    mickpr
    Poziom 39  

Do tabletu (nie tableta)

Krzychu23 napisał:
    czy zastosowanie kaskadowo dwóch regulatorów (powiedzmy 7807 a potem 7805) zmniejszy ilość wydzielanego ciepła, czy tylko rozłoży je na dwa urządzenia?
    Kaskadowo - na pewno NIE.
    Krzychu23 napisał:
    Jak psują się regulatory napięcia typu LM7805? Czy robi się przerwa, czy też puszczają napięcie wejściowe na wyjście?
    Taka sytuacja często ma miejsce w wypadku np. urwania masy (wtedy 7805 robi za rezystor i przepuszcza prawie całe napięcie wejściowe).

7805 to pomyłka (i prehistoria), zwłaszcza do 2A i więcej.

0
  • #3 26 Sty 2014 19:07
    Krzychu23
    Poziom 16  

mickpr napisał:
    Do tabletu (nie tableta)
    Krzychu23 napisał:
    czy zastosowanie kaskadowo dwóch regulatorów (powiedzmy 7807 a potem 7805) zmniejszy ilość wydzielanego ciepła, czy tylko rozłoży je na dwa urządzenia?
    Kaskadowo - na pewno NIE.
    Krzychu23 napisał:
    Jak psują się regulatory napięcia typu LM7805? Czy robi się przerwa, czy też puszczają napięcie wejściowe na wyjście?
    Taka sytuacja często ma miejsce w wypadku np. urwania masy (wtedy 7805 robi za rezystor i przepuszcza prawie całe napięcie wejściowe).

7805 to pomyłka (i prehistoria), zwłaszcza do 2A i więcej.

Dzięki. Podpowiedzi mi w takim razie czego szukać?

-1