Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż procesora Xeon z podstawką LGA771 na podstawce LGA775 - ciekawostka

Kasek21 31 Maj 2014 21:31 173139 1297
  • #212 31 Maj 2014 21:39
    Kasek21
    Poziom 43  

fiend_ napisał:
    p35/p45 jak ma być oc

Sam zastosowany chipset to nie wszystko bo np.: pierwsza z brzegu i tania Asus P35 SE na pewno nie nadaje się do OC Xeon'a, a takich MOBO jest wiele.

Patrz aby płyta miała 6-8 fazową sekcję zasilania jeżeli myślisz o OC.

• #214 01 Cze 2014 11:37
    Barthelemy
    Poziom 11  

mjr Bień napisał:
    No e8400 działa, to przecież LGA775 to bez przesady żeby nie działał.
    Przyjrzałem się adapterkowi i nie ma co kombinować, jest idealnie. Teraz jedyne co mi przychodzi do głowy to kupić płytę na której Xeon E5450 pójdzie na 100% i będzie fajnie hulał to sprawdzę czy to nie wina procka i synowi kompa zmodernizuje. Tutaj sugestie mile widziane co się sprawdzi. Płyta z jednym miejscem na grafikę reszta jak najlepsza. Nie koniecznie OC.

U mnie również na EVGA 790I nie zagadał, w biosie go wykrywał, ale do Windowsa wejść nie mogłem,
    natomiast już na Gigabyte P35C-DS3R nie było najmniejszego problemu.

Oczywiście najlepsza będzie jakaś wypasiona płyta na P45.

• #215 04 Cze 2014 23:57
    AnyKey
    Poziom 25  

Pytanko.
    Jak wygląda OC na płytach z X38. Za kilka dni przyjedzie do mnie używana DFI LanParty DK x38-T2RB i zastanawiam się, czy pakować Xeona w nią czy może w Foxconn'a P35A-S, który czeka jedynie na RAM'y, które będą w zestawie z płytą, czyli będę miał czym żonglować.

Chłodzenie sobie da radę (Nindża po lappie), Xeon jakiego będę posiadał to E5420, jak przyjdzie pora to podda się go zabiegowi lappowania, ale na pierwszy ogień pójdzie standardowo, żeby mieć się do czego odnieść.

Jakie różnice są w chipset'ach X38 i P35, i która nadaje się bardziej do kręcenia, później porównanie obu płyt i potwierdzenie mnie w przekonaniu, że dobrze kupiłem :P

• #217 05 Cze 2014 19:15
    mjr Bień
    Poziom 9  

Tak dla informacji, na EVGA 680i nie poszedł E5450 a na MSI P45 Neo2 bez zająknięcia, nawet kodów nie dogrywałem jeszcze.
    Nacinałem procesor, dobrym pierwszym narzędziem jest brzeszczot do wyrzynarki (do metalu), a dopracowanie małym pilniczkiem.
    Ale trochę przeżywka jest jak coś potem nie idzie :D

• #219 15 Cze 2014 11:34
    andrzej55
    Poziom 35  

Witam!
    Wymiana Dual-Core E5400 w komputerze mojego synusia na Xeon E-5430 zakończona pełnym sukcesem. Obecnie wygląda to tak:
    E5430+Fera2 HE1224 na płycie P5KPL/EPU, 4GB DDR2 800MHz,grafika HD6670 1GB GDDR5 w rozdziałce 1440x900, zasilacz Corsair VS 450W.

Dla ciekawych przesyłam wyniki z testów Cinebench przy standardowym taktowaniu i przetaktowany w automacie na 10 i 20%.

Jak na razie temperatura nie przekracza 60° i nie będę mocniej podkręcał -chyba że nastąpi zmiana grafiki na GTX750 lub 750Ti.
    Pozdrawiam!
    Andrzej.

• #220 15 Cze 2014 21:41
    AnyKey
    Poziom 25  

Tylko przy dalszych próbach podkręcania zaopatrz się w jakieś radiatory na sekcję zasilania, żebyś jej czasem nie spalił, bo widzę, ze asus się za bardzo nie postarał przy tej płycie i nawet nie ułatwił dopasowania żadnego konwencjonalnego układu chłodzącego sekcji zasilania, trzeba kombinować.

• #221 15 Cze 2014 22:10
    andrzej55
    Poziom 35  

Dzięki AnyKey za słuszne zwrócenie uwagi! Jakoś zupełnie zapomniałem o tym.
    W przyszłości zaopatrzę się w jakieś naklejane radiatorki. Wentylator od Fery niezły przeciąg w tym miejscu robi i być może nie trzeba będzie zakładać tam wymyślnego żebra.

• #223 03 Lip 2014 01:41
    lucky512
    Poziom 14  

Montaż procesora Xeon z podstawką LGA771 na podstawce LGA775 - ciekawostka Montaż procesora Xeon z podstawką LGA771 na podstawce LGA775 - ciekawostka
    Xeon E5310 pomyslnie uruchomiony na dosc niskobudzetowej mobo MSI G31M2 V1.

EDIT 2014-07-03 22:05 : Pomimo iz owa plyta G31M2 V1 nie ma w biosie funkcji OC (lub zablokowane w nowszej wersji BIOSu) to jednak udalo mi sie podkrecic programem SetFSB w ktorym to Clock Generator w mojej mobo jest dostepny w wersji Freeware. Proca na pamieciach 667Mhz (niestety mam 1x1GB 800Mhz i 1x1GB 667Mhz) udalo mi sie wkrecic na 1.91Ghz a na samej pamieci 1x1GB 800Mhz przekrecilem na 2070Mhz. Niestety wina jest owe brak funkcji OC w BIOS (dzielnik RAM moge ustawic na 1:1.25 lub 1:1.5 czy cus takiego) ale zawsze jakies 300Mhz w garsci. :)

Temperatury...temperatury...
    Na radiatorze od boxowego chlodzenia intela na 775 (+ wentylator od AMD Phenom II 965 zamiast boxowego wentylatora) wartosc temperatury calego CPU (nierdzeni) w spoczynku lub nie wielkim stresie typu internety to ok. 40-45 stopnie natomiast w stresie (gry) oscyluje w ok. 62-65stopniach. Nice.
    Filmik z podkrecania:

Link

EDIT 2014-07-04 14:19

Rano jak zwykle wlaczam komputer...i nie startuje BIOS. Mysle ze ustawienia od niego sie posypaly zatem Clear CMOS poszedl w ruch. To samo. Mysle ze przejsciowka od proca sie obluzowala albo sie odkleila lecz gdy ujrzalem to: Montaż procesora Xeon z podstawką LGA771 na podstawce LGA775 - ciekawostka
    Widocznie niespodobalo im sie zasilanie 80-watowego czterordzeniowego procesora. Jednak bylem "szczwanym lisem" i wlutowalem nowe, polimerowe kondensatory. Znikl "ultradzwiek" ktory pojawial sie przy wlaczaniu komputera...no i wyglada lepiej ;)
    Moze niedlugo wpakuje do niego cos w stylu E5405/E5410 i sprobuje odpalic np. 5050. ;3

• #224 17 Lip 2014 23:53
    maras77
    Poziom 20  

Intel Xeon X5460 + płyta Asus P5Q z dogranymi mokrokodami .

Wszystko działa, oprócz C-states.

Po włączeniu obsługi C-states w BIOS windows 8.1 uruchamia się 5 min i działa niesamowicie wolno.

Z innych forów wynika, że bios ma błędne wpisy w tablicach ACPI.

Generalnie - trzeba tą funkcję wyłączyć (domyślnie jest wyłączona).

Za pomocą Asus EPU-6 Engine udało się bezpiecznie przetaktować do 3,4GHz

Powyżej już cinebench się wywalał.

Wynik cinebench 4,06.

A teraz pytanie - czy da się dograć mikrokody do DELL 755?

• #226 18 Lip 2014 17:51
    krilan5
    Poziom 16  

szukam i tak do końca nie mogę znaleźć odpowiedzi Xeony z rodziny Harpertown są w wersji C0 i E0 stepping

z tego co wyczytałem to E0 stepping:
    1. zastąpił C0
    2. lepiej się podkręca (tutaj się muszę zgodzić)

czy są jakieś inne różnice?

jeszcze różnice w oznaczeniach i wydajności?

tutaj zależność od TDP

# W : ..... (>130W)
    # X : performance (>90W)
    # E : economy (>65 - <90W)
    # L : low power (<65W)

czyli jeżeli dobrze rozumie najlepszym wyborem będą CPU z serii X http://cpuboss.com/cpus/Intel-Xeon-X5450-vs-Intel-Xeon-E5450

czy znajdę gdzieś tabele odpowiedników quadcore do xeon?

P.S. z tego co wyczytałem najlepiej podatny na OC jest X5450 3,00 GHz idzie bez problemu na ponad 4,00 GHz

• #227 18 Lip 2014 19:47
    Barthelemy
    Poziom 11  

Intel® Xeon® Processor 5400 Series - http://ark.intel.com/pl/products/series/33905/Intel-Xeon-Processor-5400-Series#@All

Intel® Core™2 Quad Processor Q9000 - http://ark.intel.com/products/series/33902/In...-Quad-Processor-Q9000-Series-for-Desktop#@All

Najlepszym wyborem jest E5450 SLBBM E0 (mnożnik 9x)- https://www.youtube.com/watch?v=jVbBitzvrXA (OC powyżej 4.0Ghz, TDP 80W)

a jak chcesz z wyższym TDP 120W to

X5460 3,16Ghz 1333mhz 12M cache mnożnik 9,5x
    X5470 3,33Ghz 1333mhz 12M cache mnożnik 10x

• #229 19 Lip 2014 13:42
    krilan5
    Poziom 16  

fiend_ napisał:
    Realna wydajność jest taka sama, podkręcanie naturalnie L<E<X ale bez potężnej płyty, lappingu i dobrego chłodzenia X nie ma sensu. Poza tym kosztuje krocie, a pentium g3420 zmiażdży go nawet podkręconego w 1-2 wątkowych aplikacjach/grach

a co jeżeli chodzi o stepping? w czym tkwi ta różnica?

płyta na której będę testował E5440, E5450, X5450, X5460 wszystko w stepping E0 to GA-EP45C-DS3R wiec powinna dać rade tym bardziej iz ma zasilanie procesora x2

nie wiem na ile to wiarygodne źródło http://cpuboss.com/cpus/Intel-Xeon-X5460-vs-Intel-Xeon-X5450 ile CPU przetestowanych ale wygląda na to iż X5450 wypada najlepiej z tej czwórki w OC

• #231 19 Lip 2014 22:50
    pawelr98
    Poziom 35  

lucky512 napisał:
    Jednak bylem "szczwanym lisem" i wlutowalem nowe, polimerowe kondensatory. Znikl "ultradzwiek" ktory pojawial sie przy wlaczaniu komputera...no i wyglada lepiej ;)

Ale byś mimo wszystko dodał jakieś radiatory na tą sekcję skoro takie cuda stały się z kondensatorami.Wzrost zegara też powoduje jakiś tam wzrost zużycia prądu więc trzeba uważać.Naliczyłem 3 fazy a to jest stanowczo za mało.
    Jestem ciekaw ile z takiego xeon-a można by wyciągnąć na freonie. Aż w sumie kusi aby kupić adapter 771/775 + taniego nisko taktowanego dwurdzeniowego xeon-a.Na hwbot najsłabsze xeon-y mają rekordy taktowania bite na powietrzu.Ostatnio testowałem prescott-a i całkiem nieźle go zmroziło(tj. -26°C na stocku a 3-5°C na 1.62V, ale to są grzałki więc na takim xeon-ie odpowiedniku conroe będzie chłodniej).

P965 też nie jest najgorszym chipsetem do OC. Po modach można wyciągać 500+ FSB.Bo taki P5B DLX(p965) jest lepszy od P5K (P35).Dlatego w wyborze płyty kierowałbym się raczej sekcją(choć są wyjątki jak przytoczona P5K której sekcja wytrzyma naprawdę dużo) oraz max FSB.

• #232 24 Lip 2014 15:51
    lucky512
    Poziom 14  

pawelr98 napisał:
    lucky512 napisał:
    Jednak bylem "szczwanym lisem" i wlutowalem nowe, polimerowe kondensatory. Znikl "ultradzwiek" ktory pojawial sie przy wlaczaniu komputera...no i wyglada lepiej ;)

Ale byś mimo wszystko dodał jakieś radiatory na tą sekcję skoro takie cuda stały się z kondensatorami.Wzrost zegara też powoduje jakiś tam wzrost zużycia prądu więc trzeba uważać.Naliczyłem 3 fazy a to jest stanowczo za mało.

Teraz temperatury o dziwo nasekcji sie obniżyły i na CPU, lecz już na tej mobo będzie używany Xeon 5110 (1.6Ghz, 4MB Cache, 1066FSB 2core). Do swojego E5310 kupiłem Gigabyte GA-965P-S3 za 100zł bez modyfikacji biosu (rozpoznaje bezproblemu)

400FSB http://valid.x86.fr/q2sj77
    433FSB http://valid.x86.fr/q2sj77

Xeoneł 5110 też do tylu się kręci więc albo ramy albo koniec mobo

• #233 30 Lip 2014 17:47
    krilan5
    Poziom 16  

fiend_ napisał:
    c0<e0 pod względem temperatur i możliwości OC
    procesor procesorowi nierówny
    x5450 może przegonić x5470, tu nie ma reguły tak naprawdę. jedynie teoretycznie wyższe modele to wyższe oc - bo wyższy mnożnik

właśnie testuje serie X X5460

01/10

02/10 (w trakcie)

tutaj proszę o informacje skąd różnice w standard vcore dla tych samych modeli?

p.s. z X@3,8 GHz NOCTUA NH-U12P Special Edition 2 sobie średnio radzi temperatury przy teście OCCT potrafią podejść pod 70C

• #234 03 Sie 2014 01:41
    fiend_
    Poziom 43  

to normalne, moze to niedorzecznie brzmieć ale x potrafią wywalić większe temperatury niż E mimo takich samych ustawień vcore... może to być przyczyna nierównego ihsu, choć nie tylko
    różnice wynikają z jakości wafla krzemowego, ogólnie dane modele mają widełki (VID) standardowych napięć vcore, na których stabilnie działają
    l<e<x pod względem wysokości zakresu VID

• #235 06 Sie 2014 10:16
    gustaw-o
    Poziom 9  

fiend_ napisał:
    Realna wydajność jest taka sama, podkręcanie naturalnie L<E<X ale bez potężnej płyty, lappingu i dobrego chłodzenia X nie ma sensu. Poza tym kosztuje krocie, a pentium g3420 zmiażdży go nawet podkręconego w 1-2 wątkowych aplikacjach/grach

jak ktoś nie wykorzysta wielowątkowości to nie ma sensu wskrzeszać starej platformy

sam przesiadłem się z E5300 na L5420 w moim HTPC i choć są różnice na plus to jakbym miał chętnego na sprzedaż gratów to chętnie zaktualizowałbym do nowej platformy (nawet na 2 jajka). A ile zachodu i kombinowania było z przesiadką :) Teraz patrząc wstecz chyba nie poszedłbym tą samą drogą i od razu brnął ku nowemu, oczywiście mówiąc tylko o prostych zastosowaniach nie wymagających mega wydajności.

• #236 06 Sie 2014 10:33
    swiercm
    Moderator na urlopie...

gustaw-o napisał:
    fiend_ napisał:

jak ktoś nie wykorzysta wielowątkowości to nie ma sensu wskrzeszać starej platformy

sam przesiadłem się z E5300 na L5420 w moim HTPC i choć są różnice na plus to jakbym miał chętnego na sprzedaż gratów to chętnie zaktualizowałbym do nowej platformy (nawet na 2 jajka). A ile zachodu i kombinowania było z przesiadką Teraz patrząc wstecz chyba nie poszedłbym tą samą drogą i od razu brnął ku nowemu, oczywiście mówiąc tylko o prostych zastosowaniach nie wymagających mega wydajności.

Tak, tylko przesiadka na nową platformę to koszt około 500zł, a koszt samego Xeon'a + osprzętu to około 200zł, więc warto jednak w tym kierunku czasem się udać.
    Poza tym Xeon, to bardzo dobra alternatywa dla grzałek pokroju Q6600 i mocniejszych, które są niekiedy droższe.
    O plusach już w temacie napisano, więc nie ma co w kółko tego powielać.
    Jak każda niestandardowa procedura jednak niesie za sobą pewne ryzyko, że coś nie będzie działać tak, jak powinno, stąd i dlatego powstał ten temat.

• #237 06 Sie 2014 10:44
    gustaw-o
    Poziom 9  

Cytat:
    Tak, tylko przesiadka na nową platformę to koszt około 500zł, a koszt samego Xeon'a + osprzętu to około 200zł, więc warto jednak w tym kierunku czasem się udać.
    Poza tym Xeon, to bardzo dobra alternatywa dla grzałek pokroju Q6600 i mocniejszych, które są niekiedy droższe.
    Jak każda niestandardowa procedura jednak niesie za sobą pewne ryzyko, że coś nie będzie działać tak, jak powinno, stąd i dlatego powstał ten temat.

Zgadza się. Fajna zabawa i pewna doza niepewności :) jednak drugiego takiego zestawu chyba nie zmontuje, a przynajmniej nie na płycie ITX :P i w mini obudowie, bo zapach stopionych styków nie zachwyca podczas jedzenia obiadu :)

• #238 06 Sie 2014 11:04
    swiercm
    Moderator na urlopie...

gustaw-o napisał:
    Cytat:

Zgadza się. Fajna zabawa i pewna doza niepewności jednak drugiego takiego zestawu chyba nie zmontuje, a przynajmniej nie na płycie ITX i w mini obudowie, bo zapach stopionych styków nie zachwyca podczas jedzenia obiadu

No tak. Najlepiej jednak mieć pełnego ATX. mATX ostatecznie. Koszt takiej obudowy to grosze i warto zainwestować w lepsze chłodzenie.

• #239 06 Sie 2014 11:09
    kitor
    Poziom 34  

Kolega miał L5408 na jakiejś płycie ITX (na 100% płyta produkcji intela). Nikt nie każe od razu zakładać X5460 ;)

Sam zostałem na E5405, zakupionym za 5zł z ebay.de na miesiąc zanim informacja o modzie rozeszła się na dobre po świecie, do tego na stockowym taktowaniu bo ga-g41mt-s2 (kupiona specjalnie dla pamięci DDR3) raczej nie posiada sekcji zasilania takiej żeby to podkręcać.

Zresztą z Radeonem 7770 dobite do maksimum kopiąc LTC na karcie i FTC na CPU nie przekroczyło 140W - co przy komputerze o takiej wydajności jest chyba dobrym wynikiem?

• #240 06 Sie 2014 21:31
    krilan5
    Poziom 16  

czyżby brak jakiś microkodów w biosie? czy to raczej kwesta CPU-Z widzi E zamiast X?