Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy warto zbudować prostownik tyrystorowy wg. poniższego schematu.

Robot17 26 Jan 2014 20:28 15852 59
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  Robot17
  Level 12  
  Witam panowie nie wiem czy to dobry dział ale potrzebuje fachowej podpowiedzi chciałbym złożyć ten prostownik i czy warto czy jest tego warty szukałem na Google ale nigdzie nie ma opinii na temat tego schematu.. Czy warto zbudować prostownik tyrystorowy wg. poniższego schematu.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  Arturo2005
  Level 33  
  I Ty chcesz go złozyć?
  Pewnie że warto, ale jest mały warunek.....
 • #3
  Robot17
  Level 12  
  Jak możesz to poproszę jaśniej.
 • #4
  Arturo2005
  Level 33  
  Pytanie jaką posiadasz wiedzę ?
 • #5
  karolark
  Level 42  
  Jak wyżej wchodzi cyfrówka tego na pająku nie zrobisz, zacznij od prostszej konstrukcji.
 • #6
  Pittt
  Level 32  
  Arturo jeśli coś wiesz o tym urządzeniu co może się przydać autorowi wątku to napisz coś konkretnego i nie baw się w ciociubakbę.

  A to nie tyle cyfrówka co tylko układy cyfrowe. Nie takie rzeczy na pająkach działają.

  Odpowiedzcie konkretnie autorowi. Sam jestem ciekaw opinii o tym prostowniku.
 • #7
  tomiok
  Level 33  
  Arturo2005 wrote:
  Pytanie jaką posiadasz wiedze

  A jaką wiedzę trzeba posiadać ? (Przyda się taka informacja innym).
 • #8
  januszx3
  Level 31  
  Najpierw określ, czy masz potrzebę wykonania zasilacza 12V do 10A (amperomierz na schemacie 10A), bo to określa moc użytego transformatora na ok. 150VA, czy też masz hobby na tle staroci, bo schemat z tyrystorami sprzed 35 lat jest przykładem jak można sobie komplikować proste potrzeby. Układ ładowania akumulatorów powinien mieć określone własności, np. ładowanie prądem o stałej wartości i odsterowanie, po osiągnięciu odpowiedniej wartości napięcia. Można to wykonać na tranzystorach mocy. Dlatego określ, czy podtrzymujesz swój temat: "chciałbym złożyć ten prostownik i czy warto". Dalsza pomoc Tobie od tego zależy.
  P.S. Ja uważam że nie warto, chociaż 40 lat temu robiłem zasilacze tranzystorowe np. na 250A (32 równoległe tranzystory 2N3055), to dzisiaj mógłbym to zrobić lepiej i inaczej.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #9
  Robot17
  Level 12  
  dzieki bardzo wszystkim

  Dodano po 49 [minuty]:

  Skore nie warto to może ktoś podrzuci mi schemacik z funkca cyklicznego doładowania aku i innymi bajerami..
 • #10
  daduszeryf
  Level 28  
  Cześć.Miałem taki prostownik kupiony jeszcze u ruskich.Bardzo dobrze regulował prąd i jest tam dodatkowy układ czasowy o ile pamiętam to chyba 12 godzin lub dziesięć i po tym czasie przechodził w stan doładowania akumulatora.
 • #11
  janek1815
  Level 38  
  Jest do niego jakiś opis, dane transformatora itd?
 • #12
  daduszeryf
  Level 28  
  Gdzieś miałem schemat ale po rusku jak znajdę to wrzucę.
 • #13
  Robot17
  Level 12  
  daduszeryf i co z tym schematem i opisem

  Dodano po 14 [minuty]:

  Panowie może poświeci mi ktoś z panów troszkę czasu zrobiłem ten prostownik z 1-wszego postu chciałbym zamieścić opis tego prostownika i albo coś nie tak z układem albo za ciemny jestem ,ale skoro go złożyłem to chce z niego korzystać,czyli P1 jest do wyłączania progu 16v albo zależy jak sobie ustawie,a P2 do czego ma służyć bo jak dobrze zrozumiałem to do załączania ładowania jeżeli napięcie spadnie na aku 11v.A morze ktoś zrobił ten układ bardzo proszę o podpowiedzi..

  Dodano po 45 [sekundy]:

  Sory ale nie można wysłać PDF
 • #14
  archanoid
  Level 26  
  Witam . Kolego Robot17 chyba nie czytałeś opisu działania i regulacji tego prostownika. P2 służy do ustawienia progu poniżej 11V co oznacza że prostownik jest przeciążony i przechodzi wtedy w tryb ładowania z próbkowaniem , czyli ładowanie 0,25s i przerwa 0,25s . Dodatkowo ten prostownik nie ma żadnej regulacji prądu ładowania .
 • #15
  Robot17
  Level 12  
  No Dzieki bardzo archanoid jesteś wielki widzę ze znasz bardzo dobrze ten układ a jak twoim zdaniem dobry taki układ prostownika i czy te ładowanie cykliczne co posiada ten układ jest tylko do odsiarczania aku..
 • #16
  archanoid
  Level 26  
  Witam . Z odsiarczaniem to nie ma to za bardzo nic wspólnego . Kiedyś budowane były prostowniki z odsiarczaniem w których w jednym pół okresie akumulator był ładowany a w drugim rozładowywany . Przy takim cyklu ważny był stosunek prądu ładującego do rozładowującego .
 • #17
  januszx3
  Level 31  
  Twoje pytanie "chciałbym złożyć ten prostownik i czy warto czy jest tego warty ", a układ bazuje na tyrystorach, staje się kultowym. W roku 1970 używałem tyrystorów, sztuka kosztowała wtedy 10 tys zł. dewizowych. Dzisiaj przewagę technologiczną dają wyłącznie układy tranzystorowe. Na trzech tranzystorach, dioda Zennera i parę elementów (R;C; Dioda; tranzystory małej mocy) , można zrobić zasilacz ładujący akumulatory nastawianym potencjometrem prądem o stałej wartości, a po naładowaniu do odpowiedniej wartości napięcia następuje odsterowanie, i dodatkowe funkcje to: przy zwarciu zasilacza (klem) , niema napięcia i prądu, a przypadkowe odwrotne połączenie biegunowości nie uszkodzi zasilacza. Takie układy mojego projektu, od 30 lat, rozdaję kolegom. Oczywiście występuje w nich transformator sieciowy, prostownik napięcia i filtr. Układ niezawodny , ale dzisiaj w 21 wieku zastąpialny układami impulsowymi , zmniejszającymi wagę układu.
 • #18
  Robot17
  Level 12  
  Januszx3 to nie chwal się tylko dawaj ten schemacik,bez obrazy......
 • #19
  archanoid
  Level 26  
  Witam . Ja ostatnio z potrzeby chwili zmajstrowałem sobie prostowniczek wedłóg schematu rosyjskiego prostownika Resurs -1 . Wprowadziłem w nim jedną małą modyfikacje aby móc cyklicznie doładowywać akumulator . Za budowę prostownika dla siebie to zbierałem się z 5 lat (jako że szewc w dziurawych butach chodzi ) . Wszystkim kumplom porobiłem a sobie na końcu . Czy warto zbudować prostownik tyrystorowy wg. poniższego schematu. .

  Prosił bym nie czepiać się kabelków do akumulatora i braku oznaczeń + i - . Prostownik w automacie jest poprostu idioto odporny . Zabezpieczony jest przed odwrotnym podłączeniem i przed zwarciem . Dodatkowo jest sygnalizacja odwrotnego podłączenia akumulatora optyczna i dźwiękowa .
 • #20
  Robot17
  Level 12  
  No super super ARCHANOID ale schemacik by się przydał jak możesz to wstaw jakby dało rade,będę wdzięczny bardzo...
 • #21
  archanoid
  Level 26  
  Witam . Proszę bardzo oro schemat to żadna tajemnica . Czy warto zbudować prostownik tyrystorowy wg. poniższego schematu. .
  Co do mojej modyfikacji odnośnie ładowania konserwacyjnego (cykliczne) to w szereg z R18 wstawiasz przełącznik i jeśli będzie on zwarty to masz ładowanie jednorazowe , a jeśli rozwarty to ładowanie konserwacyjne . U mnie ładowanie konserwacyjne działa w ten sposób że ładuje do napięcia około 14,2 a następnie wyłącza ładowanie i czeka aż napięcie na akumulatorze spadnie do około 13v . Testując ten wynalazek zostawiłem na weekend akumulator podłączony pod prostownik (poza samochodem) i w poniedziałek rano miałem jak byk na akumulatorze 13,5V . Prąd ładowania przy ładowaniu konserwacyjnym ustawiłem na około 1A .
 • #22
  Robot17
  Level 12  
  DZieki ci dzieki jak bym coś potrzebował będę pisał.
 • #23
  archanoid
  Level 26  
  Witam . Pisz pytaj jak by co służę radom w miarę mych możliwości .
 • #24
  janek1815
  Level 38  
  No to ile ma mieć trafo? Rozumiem że 2*12V to za mało potrzebne jest około 16 ? Mam takie 2*12V 10,5A 250VA chyba będzie trzeba dowinąć.

  Tyrystory masz takie jak na schemacie czy jakieś inne? Czy możesz podać bardziej znane zamienniki diod niż te które są na schemacie. Przymierzam się do budowy prostownika chyba rok i ciągle brak czasu ale może się w końcu zmobilizuję. Pozdrawiam
 • #25
  archanoid
  Level 26  
  Witam . No niestety trafo musisz mieć 1x17~18 lub 2x17~18 . Co do zamienników to tranzystory to BC547 i BC557 . Co do diód to ja stosowałem 1N4001 w miejsce D3 , D4 ,D9 . D5 to zenerka 10V jakaś 0,3W . Zamiast D 11 dałem LED sygnalizującą ładowanie i rezystor do niej R29 jakieś 1kom . D6 to zenerka 5,6V a D8 to 1N4148 . Co do tyrystorów to miałem oryginalne z AL..RO . Powiem szczerze to są tyrystory 10A ale można je w piku nieźle przeciążyć i nic im się nie stanie .
 • #26
  janek1815
  Level 38  
  Faktycznie teraz dojrzałem wystarczy transformator z jednym uzwojeniem wtórnym. Z odczepu. zasilana jest tylko zarowka. Tak więc wypada mi odwinąć trochę z jednego uzwojenia. Liczę że te 10A będę mógł z niego pobrać. Jako ciekawostkę napiszę że mogę transformator zasilać międzyfazowo bo ma odczep na 400/230V.


  Jak zrealizowałeś zabezpieczenie i sygnalizację zamiany biegunów akumulatora?
 • #27
  archanoid
  Level 26  
  Witam. Zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem akumulatora jest oryginalnie wbudowane w układ prostownika . Jak zauważysz dolna część schematu (automatyka ) zasilana jest z akumulatora poprzez diodę D9 . Jeśli podłączysz akumulator odwrotnie tranzystory T3 -T6 przestają przewodzić a tym samym zostaje odcięte zasilanie do sterownika fazowego T1-T2 i tyrystory nie są wyzwalane . Co do sygnalizacji to jest bardzo prosta . Dioda LED w szereg z nią rezystor i dodatkowa dioda 1N4001 . Sygnalizator jest podobnie włączony tylko bez rezystora . Jeśli podłączysz odwrotnie akumulator to odzywa się sygnał i zapala dioda LED .
 • #28
  Robot17
  Level 12  
  Witam ARCHANOID nie chciał bym ci du.....y zawracać tym prostownikiem z 1-wszego postu ale mam tylko jedno pytanko, jak mam sprawdzić działanie tego progu 11v czy zadziała z góry dzięki ci..