Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Saeco Odea Go - wylewa wodę

27 Sty 2014 00:07 16755 58
  • Poziom 9  
    Witam,
    zakupiłem ekspres Saeco Odea Go na ebay, jak zapewniał sprzedawca ekspres był raz użyty i faktycznie tak wygląda.
    Po podłączeniu i próbie odpowietrzenia z dyszy pociekło trochę wody ale większość znalazło się na stole pod ekspresem. Jak próbowałem zrobić kawę, to młynek zmielił kawę, wyrzucił fusy do pojemnika ale nie wyciekła nawet kropla kawy.
    Czy ktoś może pomóc i podpowiedzieć gdzie szukać usterki?
  • Sklep HeluKabel
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Mam ten ekspres, kiedyś naprawiałem go.
    1. Sprawdź czy nie mieli za drobno kawy i przez to nie może przez nią przepchać wodę.
    2. Sprawdź blok zaparzający, szczególnie metalowe sitko u góry. Nie jest przytkane? Może ekspres raz użyty, a blok od starego ekspresu?
    3. Co znaczy, że z dyszy pociekło trochę wody? Jak przełączysz na parę, powinna lecieć para, jak dasz wodę, to powinien przelewać gorącą wodę.
    4. Nie napisałeś nic jak zachowują się diody. Po próbie zrobienia kawy miga czerwony wykrzyknik? Jeśli tak to znaczy, że przerwał robienie kawy, bo przepływomierz sygnalizuje zbyt wolny wypływ wody z zasobnika.
  • Poziom 9  
    Odnoszę wrażenie, że woda w ogóle nie dochodzi do bloku. Jak próbowałem odpowietrzyć to z dyszy popryskało trochę (może 50ml) wody, a ponad pół zbiornika wylała się na stół przez otwory w dnie ekspresu, trochę wody znalazłem w tacce obok pojemnika na fusy.
    Jak dzisiaj włączyłem ekspres to przez chwilę mruga kontrolka termometru a po kilkunastu sekundach włączają się na zmianę kontrolki fusów i odwapnienia, a ekspres nie wykazuje żadnej aktywności.
  • Sklep HeluKabel
    Sprawdź w takim razie czy nie jest uszkodzony biały króciec, który wchodzi w blok zaparzający (dostarczający wodę do niego). W tym modelu powinien otwierać się mechanicznie, dopiero gdy dociśnie się do niego blok zaparzający. Jak jest nieszczelny, rozkręcony to woda będzie się nim lała zamiast dyszą spieniającą. Możesz go ściągnąć (4 śrubki) i oglądnąć. Sprawdź czy są wszystkie uszczelki.

Kupiłeś "nowy" uszkodzony czy jak?
  • Poziom 9  
    Wszystkie uszczelki są całe, ale wygląda na to, że zawor nie przepuszcza wody,
    rozebrałem go na części, jak rozumiem, najważniejszym elementem jest ten metalowy zaworek, który powinien być drożny?

Ekspres kupiłem jako nowy "inny" na niemieckim e-bay. Sprzedający napisał w opisie, a potem potwierdzał mailowo, że był tylko raz użyty. Nie znam się na tym, ale faktycznie wszystko wygląda jak nowe. Być może raz go użył, wstawił na rok do piwnicy i woda, która została w ekspresie coś zakamieniła?
    Wygląda ok, złóż go tylko dobrze.

Jest jeszcze drugi zawór na górze bloku zaparzającego. Reguluje ciśnienie przy zaparzaniu. Jest pod takim odkręcanym wieczkiem. Jeśli jest niedrożny to też może być efekt jak opisałeś.
    Jednak przy przelewaniu wody dyszą, nie powinno lać się z ekspresu. To może być jakiś inny problem. Spróbuj dojść do tego skąd się leje.
  • Poziom 9  
    Czyli drożny powinien być ten metalowy zaworek (ciągle wydaje mi się, że nie jest, ale ten otwór jest taki mały,że trudno stwierdzić, lepiej żeby poleżał jakiś czas w roztworze z odkamieniaczem, czy można go próbować czymś udrożnić? np igłą). Co z tym plastikowym elementem w kształcie litery C? w nim też jest otwór? Wydaje się, że nie ale wolę zapytać
    W tym "C" nie ma być otworu. Ta część opiera się na wlewce która jest w bloku zaparzającym, jak podjedzie do góry. Wtedy zawór otwiera się. Otwór w metalowym trzpieniu chyba nie ma znaczenia.
    Złóż do kupy, dmuchnij od tej strony co dopływa woda. Ma blokować. Jak podniesiesz palcami do góry "C" to ma się otworzyć. Tak to działa. To tylko mechaniczny zawór, który odcina jak blok zaparzający nie jest w pozycji do robienia kawy.
    Zawór na górze bloku jest od ustalania ciśnienia zaparzania.
    Odkamieniać najlepiej kwaskiem cytrynowym, z 2 kopiate łyżki na cały zbiornik wody.
  • Poziom 9  
    Ok, zawór złożony, działa. Po umieszczeniu bloku zaparzającego w ekspresie wygląda to tak:

Czy ten zawór, który przed chwilą wyczysciłem nie powinien przypadkiem wchodzić w zawór w bloku zaparzającym?
  • Poziom 9  
    Ok, przeprowadze probe jak wroce do domu, mam nadzieje, ze to rozwiaze problem.

Dodano po 4 [godziny] 8 [minuty]:

Problem nie rozwiązany. Dzieje się to samo co tuż przed czyszczeniem. Po włączeniu zasilania mruga przez chwilę kontrolka temperatury, a po kilkunastu sekundach zapalają się na zmianę kontrolki fusów i odwapniania i ekspres na nic nie reaguje.

Dodano po 34 [minuty]:

Znalazłem na forum taki sam problem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2568623.html
    Niestety nie ma w nim rozwiązania problemu.

Młynek działa, bo jak włączam tryb serwisowy to po naciśnięciu przycisku po prawej stronie młynek pracuje, mieli kawę, wszystko ok.
    Dalej nie mam pomysłów.
  • Poziom 9  
    Rozebrałem cały ekspres, wyjąłem i wyczyściłem młynek, ciągle to samo.
    Jak przełączę w tryb testowy i uruchomię młynek, to po ponownym włączeniu do prądu mruga kontrolka nagrzewania wody i słychać, że blok zaparzający pracuje, ale po chwili staje i znowu zapalają się na zmianę kontrolki odkamieniania i pojemnika na fusy. Blok zaparzający wydaje się ok, zawór jest drożny, wszystko pracuje, koła zębate pod pokrywą są w porządku i na swoim miejscu, a ekspres jak nie działał tak nie działa. :( Co jeszcze mogę zrobić?
    Przelewa normalnie wodę przez dyszę spieniającą?
    Czy po włączeniu próbuje się nagrzać i zaczynają migać kontrolki?

Z postu który podlinkowałeś:

Z instrukcji serwisowej:
    Dioda pojemnika
    zużytej kawy i dioda
    cyklu usuwania osadów
    wapiennych pulsują na przemian:
    "Blok zaparzający nie może być przemieszczany.
    Zbyt długi czas przesuwu bloku lub uszkodzenia
    mikroprzełączników
    Młynek zablokowany mechanicznie NIE PRACUJE"

Działają mikroprzełączniki? Zaraz po włączeniu przyciskiem "power" słychać że blok zaparzający próbuje wykonać ruch?

Działa silnik napędzający blok?
  • Poziom 9  
    No więc:
    Uruchamiam ekspres w trybie testowym, uruchamiam test młynka, wyłączam ekspres.
    Po ponownym włączeniu zaczyna migać kontrolka nagrzewania wody, blok zaparzający się uruchamia i wydaje się, że wykonuje normalne czynności ale po zakończeniu pracy bloku znowu zapalają się obie kontrolki awaryjne, po wyłączeniu i włączeniu blok już nie rusza, miga przez kilkanaście sekund kontrolka nagrzewania i znowu tryb awaryjny. Po tym wszystkim blok jest w normalnej pozycji spoczynkowej, można go wyciągnąć i wyczyścić, wydaje się, że nic w nim nie blokuje.
    Woda nie leci, ekspres nie nagrzewa się, nie wiem, czy nie zdąży, czy padło coś związane z przepływem lub podgrzewaniem wody.
  • Poziom 9  
    Wygląda na to, że pozostałe nie chcą działać, serwisówkę znalazłem, i zgodnie z tym co tam napisali:
    "Diody i migają na przemian: Maszynę wyłączyć i ponownie włączyć po 30 sekundach, po czym
    zaczekać, aż ustaną wszystkie ruchy, i ponownie ją wyłączyć. Wyjąć blok zaparzający i dokładnie go umyć
    (patrz strona 29). Jeżeli ten sam sygnał pojawi się po włączeniu maszyny, należy skontaktować się z centrum
    serwisowym"
    I tyle na ten temat, co ciekawe po pierwszym włączeniu ekspres zadziałał, zaczął pompować wodę przez dyszę nawet chciał zrobić kawę, z tym, że woda zamiast przemieścić się przez cały system i wylecieć razem z kawą, poszła pod spód. Od tej chwili występują objawy opisane w poprzednim poście. Gdzie jeszcze szukać momentu ewentualnego zaczopowania? A może to elektronika zgłupiała, czy jest możliwość jakiegoś twardego resetu ekspresu do ustawień fabrycznych?
    Nic nie zgłupiało :)
    Masz pewność że blok zaparzający jest sprawny? Masz możliwość wykonania ręcznie wszystkich jego ruchów? Rozebrać go na części, umyć/odkamienić i nasmarować. Jeśli sygnalizuje problem to znaczy, że jest problem. Nie bez przyczyny wylał wodę pod siebie.
  • Poziom 9  
    Tak, blok zaparzający chyba jest ok, zawór na górze drożny, wszystko chodzi, co prawda przy zmianie pozycji ze spoczynkowej jest wyczuwalny lekki opór ale chyba tak ma być, później blok przesuwa się już lekko, nic nie blokuje, sitko wyczyściłem.
    Gdzieś wyczytałem, że jest tam jakieś zabezpieczenie termiczne, gdzie go szukać?
    Czy można jakoś sprawdzić przy rozebranym ekspresie działanie pompy i bojlera?
  • Poziom 9  
    No właśnie w instrukcji nie ma nic na temat sprawdzania poszczególnych elementów. Mam serwisówkę do wszystkich ekspresów serii Odea i Talea, więc może jest jakaś inna, dokładniejsza.
  • Poziom 20  
    Kolego jak sam wspomniałeś masz wyciek wody z ekspresu. Więc rozkrecanie czyszczenie i inne duperele nie mają sensu. Nalerzy skupić się na usunięciu wycieku, bez rozkręcenia misja nie ma powodzenia. Dopiero po usunięciu usterki jeśli ekspres nadal nie będzie działał będziemy drążyć temat.
    cafedomino napisał:
    Kolego jak sam wspomniałeś masz wyciek wody z ekspresu. Więc rozkrecanie czyszczenie i inne duperele nie mają sensu. Nalerzy skupić się na usunięciu wycieku, bez rozkręcenia misja nie ma powodzenia. Dopiero po usunięciu usterki jeśli ekspres nadal nie będzie działał będziemy drążyć temat.

Tak, ale teraz nic nie pisze o wycieku, tylko o tym, że w ogóle nie da się przeprowadzić procesu parzenia kawy.
  • Poziom 9  
    Faktycznie, wyciek był przy pierwszym uruchomieniu, teraz problem jest taki, że ekspres w ogóle nie chce się włączyć i nie jestem w stanie stwierdzić, czy wyciek ciągle jest bo pompa nawet nie zdąży się załączyć, od razu włącza się alarm.
  • Poziom 20  
    Bo najpierw usówamy "przyczyne- przeciek" a następnie "skutki- święcący wykrzyknik". Jeśli w serwisówce sprawdzisz czy działa blok zaparzający "góra-dół" młynek i będzie to wszystko działać zostaj przepływomierz. Powtarzam się jak schizofrenik ale bez rozkręcenia to czyste gdybanie. Pytanie jak miga "wykrzyknik' Swieci ciągle, miga wolno czy miga szybko.
  • Poziom 9  
    Wygląda na to, że były 2 problemy, przeciek to raz, a jakiś mechaniczny problem z blokiem to 2. Co do przecieku to na razie nie jestem w stanie nic więcej stwierdzić, bo nie mogę rozwiązać problemu z blokiem, wcześniej przy włączaniu ekspresu rozpoczynał pracę, po czym przerywał i wyświetlały się migające kontrolki fusy+odkamienienie. Teraz jest jeszcze gorzej, bo przy włączaniu wyrzuca blok na zewnątrz.
    Ekspres rozebrałem na kawałki, mokro było z prawej strony patrząc od przodu, w okolicy od włącznika do młynka, więc gdzieś tamtędy wypłynęła woda z układu.
    Wygląda na to, że przy pierwszym włączeniu, oprócz wycieku wody coś się stało z mechanizmem bloku, koła zębate są całe, oś silnika płynnie pracuje, większe koło jest w prawidłowej pozycji, zgodnie z serwisówką ze znacznikiem skierowanym na oś małego koła. W bloku zaparzającym wszystkie elementy pracują, co prawda z lekkim oporem ale pewnie tak ma być, dość ciasno wchodził oring na tym górnym zdejmowanym elemencie z metalowym sitkiem, ale lekko przesmarowałem i jest ok. Ale blok nie wchodzi płynnie na trzpień koła i zupełnie nie mogę dojść dlaczego, spróbuję go rozebrać na czynniki pierwsze, może gdzieś blokuje coś czego nie udało mi się wyczyścić.
  • Poziom 20  
    Koła włożyłeś prawidłowo znacznik dużego na oś małego z tym że skręcasz wszystko do stanu pierwotnego wkładasz tacke z pojemnikiem na fusy, woda w zbiorniku, klapka od kawy zamknięta ale BEZ BLOKU ZAPARZAJĄCEGO zamykasz drzwiczki i włączasz ekspres, wtedy płyta ustawi koła w pozycji umożliwiającej włożenie bloku. Inaczej blok Ci nie wejdzie. Nie bardzo rozumiem że woda była koło wyłącznika młynka kawy? Zobacz czy wogóle ekspres ustawi koła prawidłowo jeśli nie to albo coś z płytą albo silnikiem jak już rozkręciłeś zobacz czy ślimak silnika kręci się bez oporów. Czasami lubią się zatrzeć tulejki na ślimaku- przed i za ślimakiem.
  • Poziom 9  
    No więc udało mi się odpalić ekspres z wyjętym blokiem i zdemontowaną ścianką zasłaniającą koła. Silnik pracuje, koła się kręcą. I tyle.
    Przy włożonym bloku i włączeniu ekspresu zapala słychać załączenie na ułamek sekundy silnika napędzającego koła, zapala się lampka podgrzewacza, miga przez kilkanaście sekund potem gaśnie i zapalają się fusy+odwapnienie, więc raczej nie jest to problem z blokiem ani silnikiem napędzającym koła.
    Ekspres w ogóle nie próbuje pobierać wody, nie wiem czy od razu powinien to robić ale nic się nie dzieje.
    Po rozebraniu sprawdziłem, że do pompy przewody i przepływomierz są drożne.
    Zostaje odcinek od pompy (razem z nią) przez bojler do zaworu wchodzącego w blok (sprawdzony i drożny).
    Czy po włączeniu ekspresu od razu powinna się uruchamiać pompa i pobierać wodę?Jak mogę sprawdzić bojler i pompę?
  • Poziom 20  
    Z tego co pisałeś na początku pompa chodziła więc zakładam że jest tak dalej (ja sprawdzam odpinając przewody z pompy i podłączam zasilanie zwykłym kablem zakończonymi wsówkami i do gniazdka wtyczka) to wszystko wskazuje że zapchany termoblok, w starszych modelach wężyki na grzałce były skręcane tu masz na opaski zaciskowe. Jedyną metodą jest zdjęcie opaski na WYJŚCIU grzałki zdjęcie wężyka i włączenie moją metodą pompke oczywiście zbiornik na wode pełen i włożony w ekspres. Albo jest albo nie będzie przepływu. Osłone kół profilaktycznie skręć całą. Najczęściej kamień zapycha wyjście z grzałki czasami wystarczy wepchnąć w środek cienki pręcik i przetykasz ale jak kamień jest głębiej to wymiana.To że migają fusy i odwapnianie to oznacza że ekspres wykonuje płukanie ale z braku przepływu błąd wyrzuca
    Ekspres działał i wylewał wodę, tylko nie przez blok. Więc nie jest to problem z drożnością układu, zwłaszcza, że teraz nawet nie włącza pompki. To jak ma mieć sygnał z przepływomierza?

Wyciągnąłeś blok, włączyłeś ekspres, grzeje normalnie wodę i nie sygnalizuje błędu? Wciśnij przycisk robienia kawy. Zmieli jej trochę (potem to zmieciesz) i puści trochę wody pod siebie.

Jak to będzie działało będziesz miał 100% pewności że winę ponosi silnik lub krańcówki lub przeniesienie napędu na blok lub za duży opór bloku. Jeśli kręci kołami bez bloku to wcale nie znaczy że będzie tak samo z blokiem. Elektronika mierzy pobór prądu silnika i jak jest za duży to stwierdzi błąd. Wyczyściłeś i nasmarowałeś blok? Od tego zacząłbym.
  • Poziom 9  
    Problem jest taki, że po włączeniu ekspres nic nie robi, mruga kontrolka od podgrzewania wody przez kilkanaście sekund i tyle. Nie wiem czy bojler działa.
    Wyjąłem pompę, podłączyłem bezpośrednio do sieci, działa, co prawda woda z drugiej strony pompy bardziej pryska niż wypływa, tak ma być? Skoro pompa działa to został chyba tylko bojler? Czy po włączeniu ekspresu pompa od razu powinna się uruchomić? Bo u mnie się nie uruchamia. Blok wyczyściłem na samym początku.