Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł węglowy + Kominek + Kocioł gazowy (niezależne grzanie)

27 Jan 2014 02:02 4515 14
  • Level 10  
    Witam

Próbuję zaprojektować schemat ogrzewania w którym występują 3 źródła ciepła (śmieciuch, kominek i kocioł gazowy konden.)

Celem jest możliwość palenia/grzania w każdym, bez konieczności jakiegokolwiek przełączania ręcznego.
    Finalnie, głównym źródłem ciepła będzie kocioł gazowy kondensacyjny ale kominek i śmieciuch też będą używane od czasu do czasu.

W domu będzie tylko podłogówka sterowana siłownikami podłączonymi do termostatów pokojowych (SALUS).

Do tej pory udało mi się spłodzić schemat jak poniżej.
    Bazujący na wymiennikach płytowych i trzech oddzielnych obwodach.

Będę wdzięczny za każdą krytykę i opinię.

Link do obrazka (duzy rozmiar)

• Level 32  
    Kominek i kocioł węglowy w jednym układzie otwartym z jednym naczyniem. Tam też ma być bojler najlepiej z podwójną wężownicą. Reszta za wymiennikiem płytowym w układzie zamkniętym. Do tego odpowiednie sterowanie.
  • Helpful post
    Moderator of Heating systems
    Przy kotle gazowym nie potrzebujesz już kolejnego wymiennika.
    Kominek proponowałbym zrobić zwykły bez płaszcza wodnego.
    Jeżeli będziesz miał jakąś awarię z układem lub z prądem to z trzech różnych nie pozostaje Ci żadne alternatywne źródło ciepła.
    Jeżeli ma to pracować tylko na podłogówce to przydałby się jakiś bufor.
    Podłoga pracuje na niskich temperaturach. W razie jakiejś awarii nie przyjmie ciepła z rozgrzanego kotła.
  • Level 10  
    Cześć, Dzięki za sugestie

gersik wrote:
    Tam też ma być bojler najlepiej z podwójną wężownicą

W jakim celu ? Przez wymiennik płytowy bez problemu przejdzie ciepło, oby tylko dwie pompki zadziałały w tym czasie (od CO i od CWU)
    Sterowanie tutaj trzeba będzie dobrze dopracować.

piracik wrote:
    Przy kotle gazowym nie potrzebujesz już kolejnego wymiennika.

Biorę tu pod uwagę sytuację gdy gazowiec by był wyłączony.
    Wydaje mi się, ze by nie było obiegu, pompka w gazowym by nie dzialala i torowała przepływ.
    A dodatkowo to gazowy kocioł będzie dopiero w 2015 roku bo dopiero GAZ podepną :( (Kase już wzieli za przyłącze i karzą czekac)
    Chyba, że jest jakieś rozwiązanie którego nie znam, że byłby obieg.

piracik wrote:
    Kominek proponowałbym zrobić zwykły bez płaszcza wodnego.

No właśnie w tym cała zagadka/trudność by wszystkimi trzema źródłami można było niezależnie grzać, również kominkiem.

piracik wrote:
    Jeżeli będziesz miał jakąś awarię z układem lub z prądem to z trzech różnych nie pozostaje Ci żadne alternatywne źródło ciepła.

To fakt, bez zasilania to teraz chyba tylko schematy grawitacyjne by dzialały.
    Niestety ale uzależniony będę od prądu napewno. Trzeba będzie o jakimś UPS-ie pomyśleć.

piracik wrote:
    Jeżeli ma to pracować tylko na podłogówce to przydałby się jakiś bufor.

Chodzi Ci zeby zabezpieczyć się przed wachaniami temperatury ze źródeł ciepła ?

piracik wrote:
    Podłoga pracuje na niskich temperaturach. W razie jakiejś awarii nie przyjmie ciepła z rozgrzanego kotła.

W tym 3-cim docelowym obiegu jest zawór 3-drogowy termostatyczny. Dziala bez prądu.
    Silowniki przy rozdzielaczach bez prądu zostają otwarte więc nei zablokuje obiegu.
    Ale jak pompki przestaną działać to Śmieciuch i Kominek mogą zagotować wodę.
    Śmieciuch się jakoś wygasi, ale kominek pewnie zagotuje :(.

Ciągle szukam jakichś rozwiązań, żeby było prosto i osiągnięty cel.
    Z wężownicami schładzającymi (jeden układ zamknięty) to mi hydraulicy poodradzali, że to słabo działa i jakieś dodatkowe zabezpieczenia trzeba by było montować. No ale to też jakieś rozwiązanie, muszę poczytać.
  • Helpful post
    Level 32  
    kula1981 wrote:
    Ale jak pompki przestaną działać to Śmieciuch i Kominek mogą zagotować wodę.
    Śmieciuch się jakoś wygasi, ale kominek pewnie zagotuje .

Dlatego napisałem że bojler ma być po stronie układu otwartego a z podwójną wężownicą dlatego by można było wpiąć ogrzewanie CWU z kotła gazowego chyba że kupisz 2f ale to się wiąże ze zwiększeniem mocy kotła i niedogodnościami spowodowanymi małym przepływem.
    Bufor na pewno będzie dobrym rozwiazaniem.
  • Level 10  
    Taki był wcześniejszy pomysł:

• Moderator of Heating systems
    kula1981 wrote:
    Wydaje mi się, ze by nie było obiegu, pompka w gazowym by nie dzialala i torowała przepływ.

Kocioł gazowy wpina się równolegle do instalacji i nie blokuje on przepływu jeżeli jest wyłączony.

W tym drugim założeniu masz źle. Ponieważ kocioł kondensacyjny musi pracować w układzie zamkniętym.

Dodano po 2 [minuty]:

kula1981 wrote:
    Chodzi Ci zeby zabezpieczyć się przed wachaniami temperatury ze źródeł ciepła ?

Chodzi mi o to, że podłoga może pracować max 50*C, a kocioł na paliwo stałe potrafi niekontrolowanie czasami się rozgrzać. Przydałoby się aby był jakiś bufor, który przejąłby chwilowy nadmiar ciepła.

Dodano po 1 [minuty]:

Rozpędziłem się z tym drugim schematem. Dopiero teraz zobaczyłem że jest wszystko w układzie zamkniętym.
  • Level 10  
    piracik wrote:

W tym drugim założeniu masz źle. Ponieważ kocioł kondensacyjny musi pracować w układzie zamkniętym.

To wszystko jest w układzie zamkniętym.

Dnia 8 lipca 2009r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury
    z dnia 12 marca 2009r. dopuszczające montowanie w układzie zamkniętym kotłów na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300kW, wyposażonych w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła. Ponadto zgodnie z normą PN-EN 12828 instalacja powinna być wyposażona w następujące, podstawowe elementy stanowiące zabezpieczenie instalacji ogrzewania wodnego przed wzrostem temperatury i ciśnienia:
    armatura bezpieczeństwa, w skład której wchodzi zawór bezpieczeństwa, manometr i odpowietrznik.
    zawór BVTS
    wężownica schładzająca
    ciśnieniowe naczynie zbiorcze
    regulator temperatury –sterownik elektroniczny lub miarkownik ciągu
    ogranicznik temperatury bezpieczeństwa STB z ręcznym powrotem do pozycji wyjściowej
    Kolego, fajnie, że poświęciłeś sporo czasu na rozporządzenia ale doczytaj mojego posta. Na koniec poprawiłem się.
  • Level 38  
    Tez sadze ze bufor bylby wskazany.
    Dzieki niemu, bedziesz mial bardziej wyrownane temp. odbior chwilowego nadmiaru ciepla, oraz rezerwe ciepla gdy kociol-kominek wygasnie.
  • Level 10  
    Hmm.

Z tym buforem może być faktycznie dużo lepiej.

Rozumiem, że zamieniłbym te wymienniki płytowe na bufor z wieloma wężownicami tak ?
    A może idąc krok dalej to czy są jakieś takie bufory z 2 lub 3 wężownicami i dodatkowo spełniał by role CWU.

Mam małą kotłownie na to wszystko ale może jakoś by się upchało gdyby bufor robił też jako boiler.
  • Level 38  
    Te z boilerem wewnetrznym sa o wiele drozsze i taniej wyjdzie osobny boiler. Poza tym, ten z boilerem ma mniejsza pojemnosc bufora wiec ogolnie objetosc pomieszczenia zabrana przez bufor i boiler bedzie taka sama jak podobnych pojemnosci bufor z wewnetrznym boilerem.
    Są takie. Wężownic może być nawet 4 i więcej.
    Tylko pojawia się inny problem.
    Jeżeli chcesz zasobnik w buforze to aby uzyskać temperaturę CWU 45*C to temperatura bufora musi sięgać około >55*C
    Kotłem kondensacyjnym nie ma sensu tego grzać.
    Najlepiej byłoby chyba bufor plus zasobnik z dwoma wężownicami jak proponował gersik
  • Level 10  
    Te bufory kombinowane to chyba będzie rozwiązanie dla mnie.
    Jak odejdą mi 2x wymienniki płytowe, pompka CWU oraz zewnętrzny bojler to finansowo jest ok.

Tak to by wyglądało:

Ten bojler co jest w środku, będzie bez wężownicy.
    Zewnętrzny by miał wężownicę podpiętą do obiegu zamkniętego gazowego kotła.
    Reszta bez wężownic podpięte do kominka, pieca i podłogówki.

Na razie gdy tylko śmieciuchem i kominkiem będę grzał to temperatury będą wysokie to ciepła woda będzie.
    Natomiast gdy będę kupować kocioł kondensacyjny to kupię 2 funkcyjny.
    Wtedy faktycznie temperatury nie ma co grzać wysoko gazem bo nieekonomicznie.
    Ale tą lekko podgrzaną wodę z CWU przepuszczę przez podgrzewacz przepływowy kotła gazowego (2-ga funkcja)

Tylko czy na coś jeszcze nie zwróciłem uwagi ?!.