Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonda oscyloskopowa DIY - jaki kabel koncentryczny?

27 Sty 2014 13:45 1551 4
  • Poziom 38  
    Witam.

Jaki dobrać kabel do sondy oscyloskopowej, by uzyskać jak najmniejszą pojemność?
    Oscyloskop do 15MHz, wejście 1MΩ@27pF.

Czy istotna jest w tym wypadku impedancja falowa kabla? Jak wiadomo najszerszy wybór jest w 50Ω oraz 75Ω, tylko jakie to ma do mnie znaczenie, skoro oscyloskop na wejściu ma 1MΩ?

W tej chwili znalazłem jakiś antenowy 75Ω, któremu zmierzyłem około 50pF na odcinku bliskim metra, sondę DIY fajnie udało się skompensować, lecz trochę martwi mnie fakt, że żyłę główną stanowi drut, co akurat niezbyt dobrze wpływa na trwałość mechaniczną takiej sondy.
    RG58 czy H155 mają natomiast większą pojemność, bo jakieś 82pF/metr.

Jest w ogóle sens takich kombinacji? W sumie to się zastanawiam, bo sonda na razie kosztowała mnie mniej niż 10zł, a udało się skompensować dość fajnie, dzielnik 4:1, wyliczona pojemność wejściowa sondy około 20pF.
  • Poziom 41  
    Polecam RG174, bo miękki.
    Sondy raczej stosuje się 1:10, poza tym sonda 60MHz to koszt 19zł netto.
  • Poziom 38  
    Chciałem 1:4, bo trymer i kondensator nie były na takie napięcie jak mógłbym uzyskać na 1:10 (pewnie tradycyjnie 50 lub 100V, nie pisało), a tak przynajmniej mam większą czułość...

Nieźle z tym RG, bo widzę, iż jest cienki, z tym że niestety 100pF/metr, więc do sondy średnio, ale do połączeń nie wymagających małych pojemności ok.

Co do fabrycznej, byłoby to jakieś 35zł (z przesyłką), ale i tak pojemność 18.5pF, więc szału nie ma, zostanę przy tym, jak się kabel złamie, to będę kombinował.
    Gdybym na tym antenowym 75Ohm 50pF/metr zrobił 1:10, to teoretyczna pojemność wyszłaby może z 8pF, dla RG174 podobnie co ta z aukcji, więc może akurat takiego używają ze względu na wygodę użytkowania i jednocześnie cenę.
  • Poziom 41  
    Jakie pasmo ma mieć ta sonda?
  • Poziom 38  
    Oscyloskop jest tylko do 15MHz, więc coś koło tego.