Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie wentylatora komputerowego do sieci

27 Sty 2014 16:41 2697 8
  • Poziom 7  
    Mam problem z podłączeniem wentylatora do sieci, podpinam do wentylatora potencjometr który jest nastepnie łączony z zasilaczem( ładowarka do telefonu) , lecz wiatrak nie daje żadnej reakcji, przy czym potencjometr daje dźwiek ktory oznacza brak pracy. Z wentylatora odchodzą 3 kable: napiecie, masa i prawdopodobnie jakis kontroler obrotów. W jaki sposób mogę to zrobić?

Dane ładowarki

Input : 100-240V/50-60Hz/125mA
    Output: DC5.7V/800 mA
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    Brak danych jaki to wentylator.
    Prawdopodobnie na 12V - ale to zgadywanie.
    5,7V to stanowczo za mało.
  • Poziom 13  
    Wentylator jest przeważnie na 12v a ty dajesz mu 6v.
  • Poziom 7  
    Tak, jest na 12 V, wiem że to za mało, ale czy aby nie powinien nawet przy małym napięciu zadziałać? Próbowałem podpiąć go do sieci, lecz też od niego zero reakcji... nie mam pojęcia co z tym zrobić
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    Potencjometr jest na zdjęciu, nie potrafie za dużo o nim powiedzieć, próbowałem podłączenie wlasnie przez potencjometr jak i bezpośrednio czerwony i czarny do wentylatora, jednak bez żadnego rezultatu
  • Poziom 33  
    popencjusz07 napisał:
    ...Próbowałem podpiąć go do sieci, lecz też od niego zero reakcji... nie mam pojęcia co z tym zrobić

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
    Jeśli podpiąłeś na próbę do sieci 230V - to możesz go już wyrzucić, nie ma prawa reagować bo go (uzwojenia) spaliłeś.
  • Poziom 7  
    Mam kilka takich elementów więc to bez różnicy, problem w tym że wentylator nie działa. Czy ingerencje moze mieć w to kabel od kontrolera obrotów? ponieważ ten pin podpina się do płyty głownej, gdzie pobiera dane o temp. i sam ustala pred obrotów, lecz jak to pominąć?
  • Użytkownik usunął konto